CTB-Locker powraca i atakuje serwery

fiodor99

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
24 Listopad 2011
Posty
870
Reakcje/Polubienia
86
Miasto
25° 47' N 80° 13' W
Cyberprzestępcy znów próbują wyłudzić okup za zaszyfrowane dane.
CTB-Locker powraca i atakuje serwery
Wykryty przez Kaspersky Lab szkodnik atakuje serwery, na których przechowywane są strony WWW, a następnie przesyła ofierze wersję demonstracyjną umożliwiającą bezpłatne odszyfrowanie dwóch plików, po czym nakłania do zapłacenia okupu.
XBS5hvDoItqviNanjTfT.jpeg


Starsze wersje CTB-Lockera (występującego także pod nazwą Onion) wyróżniały się tym, że używały sieci Tor, aby ukrywać swoją niebezpieczną naturę oraz utrudniać identyfikację twórców operacji wyłudzania pieniędzy. Dodatkowo okup był przyjmowany jedynie w walucie Bitcoin.
Nowa wersja CTB-Lockera idzie jeszcze dalej — jej celem są serwery ze stronami WWW, a szkodnik ten zainfekował już ponad 70 takich zasobów w 10 krajach. Za przywrócenie dostępu do zaszyfrowanych danych serwera cyberprzestępcy żądają pół bitcoina (odpowiednik około 150 dolarów). Jeżeli okup nie zostanie zapłacony w terminie, jego wartość jest podwajana. Atak tego typu może mieć duże szanse powodzenia — dla wielu organizacji nawet jeden dzień przerwy w funkcjonowaniu strony WWW oznacza ogromne straty.

Ciekawostką jest fakt, że cyberprzestępcy oferują możliwość przekonania się, że dane faktycznie mogą zostać odszyfrowane. Ofiara ataku może bezpłatnie przywrócić dostęp do dwóch losowo wybranych plików z serwera. Atakujący liczą na to, że dane z serwera będą dla ofiary warte znacznie więcej niż pół
bitcoina, i oferują podanie szczegółowych informacji, które mają znacznie ułatwić proces zapłacenia okupu. Dostępny jest nawet film instruktażowy oraz czat, w którym ofiara może uzyskać „pomoc” bezpośrednio od cyberprzestępców stojących za atakiem.
Na chwilę obecną nie istnieje żadne narzędzie pozwalające na odszyfrowanie danych zakodowanych przez nową wersję CTB-Lockera, więc jedynym sposobem na przywrócenie zawartości zaatakowanego serwera jest posiadanie aktualnej kopii zapasowej. Kaspersky Lab przypomina o regularnym tworzeniu kopii zapasowej dysku i przechowywanie jej w chmurze lub na zewnętrznym nośniku oraz o posiadaniu aktualnego oprogramowania antywirusowego chroniącego przed atakami ransomware.
źródło: chip.pl
 
Do góry