Nowy wirus na Androidzie każe zrobić selfie z dowodem

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35808
Reakcje/Polubienia
24846
Miasto
Trololololo
Nowy mobilny wirus niczego nie wykrada - użytkownik sam podaje wszystkie niezbędne dane. Robiąc selfie!

Firma McAfee ostrzega przed nową wersją wirusa znanego pod nazwą Acecard lub Torec. Złośliwe oprogramowanie atakuje aplikacje, w których dokonujemy płatności. Wkraść może się przez nieostrożność użytkownika, który pobiera gry lub programy z nieoficjalnych źródeł. Potem wirus udaje wtyczkę lub kodek, dzięki któremu rzekomo możemy zobaczyć jakiś materiał. W ten sposób instalujemy szkodliwe oprogramowanie.
Wirus selfie
Po jego instalacji niektóre aplikacje mogą poinformować o zmianie sposobu płatności. A konkretnie transakcję trzeba potwierdzić robiąc selfie, trzymając w dłoni dokument tożsamości. Wirus “prosi” też o sfotografowanie dowodu i o takie szczegóły jak dane związane z kartami płatniczymi czy hasłami. Mówiąc w skrócie, użytkownik ma podać wszelkie możliwe prywatne dane. W grę wchodzą nie tylko numery kart kredytowych, ale też np. numer PESEL, który może być wykorzystany do wzięcia pożyczki. Tym bardziej że cyberprzestępcy dostają w prezencie zdjęcia dowodu.

“Kto w to uwierzy?” - ciśnie się pytanie. Wbrew pozorom nowa metoda nie jest taka bezsensowna. Na przykład Mastercard wprowadza w Europie płatności selfie. Tego typu transakcje powoli stają się popularne. Nieświadomy użytkownik może pomyśleć, że aplikacja, z której korzysta, stała się po prostu bardziej nowoczesna, więc niczego nie podejrzewając, odda dane przestępcom. Mastercard twierdzi, że selfie do 2020 roku zastąpią tradycyjne hasła - takich oszustw może być więc więcej.
Jak uniknąć nowego wirusa?
Spać spokojnie mogą ci, którzy pobierają aplikacje wyłącznie z oficjalnych źródeł i od prawdziwych producentów. Niestety nie zawsze jest to możliwe, czego dobrym przykładem była premiera Pokemon Go. Popularna gra nie od razu dostępna była w Polsce, więc chętni musieli ją ściągnąć sami. To wykorzystali cyberprzestępcy, którzy bardzo szybko wpuścili do internetu podrobione aplikacje. W ten sposób, przez własną nieuwagę, można było stracić bardzo dużo pieniędzy.
info:tech.wp.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry