Online Armor 7 Premium - opis programu

Andy

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
11 Czerwiec 2010
Posty
1011
Reakcje/Polubienia
64
Online Armor 7 Premium to Firewall o dużych możliwościach, który zawiera szereg innych przydatnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Jedną z jego mocnych stron jest moduł HIPS z którego Online Armor słynie w zasadzie od samego początku. Główną zaletą HIPS – Host-based Intrusion Prevention System czyli tzw. monitora zachowań jest jego bardzo prosta konfiguracja.

Online Armor 7 Premium od razu po instalacji natychmiast zaczyna monitorować połączenia sieciowe. Niepożądane połączenia przychodzące są natychmiast blokowane, a użytkownik otrzymuje o tym informacje. Co więcej sam może zdecydować co zrobić w sytuacji gdy HIPS programu wykryje potencjalnie niebezpieczne zachowanie. A dzięki podpowiedziom wyświetlanym w języku polskim nawet początkujący użytkownicy nie będą się czuli bezradni.

Główne okno programu jak widać jest bardzo czytelne, podzielone zostało na 9 oddzielnych kart widocznych po lewej stronie z poszczególnymi modułami. A w środkowej części znajdują się oddzielne ustawienia.

W0dHYhu.jpg

Po lewej stronie znajduje się 9 zakładek, które dają dostęp do poszczególnych modułów, którymi są:
  • Status - jest to pierwsza karta która domyślnie jest uruchamiana po włączeniu programu. Znajdziemy tam podsumowanie aktywowanych zabezpieczeń w naszym systemie, informacje o aktualizacjach a po prawej stronie odnośniki do strony głównej producenta, wsparcia technicznego czy też forum dyskusyjnego a na koniec wersja programu oraz informacja o licencji.
  • Zapora - to panel zapory, w której znajdują się zakładki z programami które mają zapisane odpowiednie reguły i zezwolenia wraz z adresem z jakim się łączą i portem. Tak zwana biała i czarna lista oraz reguły tworzone przez nas. Możemy tam też kontrolować adaptery za pomocą których mamy dostęp do internetu.
  • Domeny - to lista zaufanych domen które możemy tworzyć i edytować, możemy też oczywiście zablokować wybrane z nich.
    Funkcja Web Shield w którą został wyposażony Online Armor w celu zwiększenia bezpieczeństwa pozwala sprawdzić czy np.: odwiedzana domena finansowa lub inna ważna domena z którą się łączymy są na białej liście. Web Shield pozwala także na zablokowanie komputera przed wykonywaniem połączeń z niepożądanymi domenami.
    Online Armor klasyfikuje każdą domenę jako jedną z następujących kategorii:
    Zaufane – zaufane są domeny, co do których istnieje pewność, że są bezpieczne.
    Zablokowane - Zablokowane domeny są to takie domeny, które mogą być potencjalnie niebezpieczne i nie powinny być odwiedzane.
    Chronione - Chronione domeny są to takie domeny, takie jak witryny banków, które są znane jako bezpieczne, ale mogą być przedmiotem oszustw phishingowych.
    Online Armor sprawdza DNS aby ochronić użytkownika przed nieprawidłowym przekierowaniem do domen phisingowych, które wyglądają podobnie do bezpiecznych domen. Domeny chronione są dostępne w każdym trybie.
  • Programy - jest ważną zakładką modułu HIPS. Zawiera listę rozpoznanych programów którym są przypisane dane zachowania. Znajdują się tam również opcje blokowania szkodliwych działań.
EjuNIAl.jpg


6bVqPlZ.jpg


  • Autostart - to kontrola autostartu czyli programów które uruchamiają się wraz z systemem Windows.
xGn78Q1.jpg


  • Anty-Keylogger - kontroluje programy przechwytujące znaki z klawiatury.
  • Plik hosts - lista programów zgłoszonych jako próbujące uzyskać dostęp czy modyfikować plik Hosta.

MemGwGO.jpg


  • Historia - lista wszystkich zanotowanych zdarzeń, od momentu zainstalowania, przeprowadzanie aktualizacji, dodawanie własnych reguł.
  • Opcje - to opcje programu (wybór języka, aktualizacje, sposób uruchamiania, lista wykluczeń z ochrony).
    Przy omawianiu dostępnych rozwiązań w zakładce Opcje, warto przedstawić funkcję „Dołącz do sieci Anti-Malware Network”. Gdy włączymy opcję „Dołącz do sieci Anti-Malware Network” wówczas Online Armor będzie automatycznie wysyłać informacje do Emsisoft, które dotyczą wykrytego szkodliwego oprogramowania i zachowania programu. Wysłane dane są przetwarzane w celu generowania statystyk i sugestii. Dane te pomagają uczestnikom Anti-Malware Network na lepszą ochronę swoich komputerów, ponieważ w ten sposób użytkownicy otrzymują reputację dla procesów/programów oraz pobieranych i uruchamianych nowych plików.

QDrIEZk.jpg


293XmgY.jpg


98vZ2xm.jpg


Warto zaznaczyć, że Online Armor nie tylko monitoruje sieć, ale jest także solidnym narzędziem do ochrony przed malware. Zgodnie z definicją jaką podaje Wikipedia za Malware (z ang. malicious software) – uznaje się wszelkie aplikacje, skrypty itp. mające szkodliwe, przestępcze lub złośliwe działanie w stosunku do użytkownika komputera. W dzisiejszych czasach złośliwe malware jest tak projektowane aby zdobyć dane osobowe, a nawet pełna kontrolę nad komputerem użytkownika. Przed tymi niebezpieczeństwami starają się nas ustrzec twórcy Online Armor, którzy zaimplementowali w swoim programie rozwiązania mające na celu identyfikację dowolnego programu, który próbuje się uruchomić na komputerze. Mechanizm jego działania polega na kontroli uruchamianych programów. W momencie uruchomienia programu, Online Armor najpierw próbuje podjąć decyzję automatycznie za pomocą sieci Anti-Malware, aby sprawdzić, czy rozpoznaje program jako zaufany czy też nie. Następnie program jest dodawany do Listy programów. Lista programów pokazuje podstawowe informacje na temat programów i pozwala na późniejsza zmianę i personalizację ustawień w Online Armor dla każdego z programów. Przydatną funkcja jest też możliwość określenia w jaki sposób program ma łączyć się z Internetem. Odnajdziemy ją w zakładce: Zapora -> Reguły -> Porty.

Program dobrze monitoruje procesy i chroni system przed różnymi niepożądanymi działaniami np. „wyłączeniem rejestru”, „dodaniem złośliwego programu do rejestru” czy też modyfikacją ważnych plików systemowych. Przy omawianiu zalet programu nie można pominąć, że zapora Online Armor dobrze chroni również przed keylogger’ami

Gdy uruchomimy nieznaną aplikację zostaniemy o tym niezwłocznie powiadomieni przez Online Armor stosownym komunikatem.I co jest ważne będzie to komunikat w języku polskim, gdyż Online Armor został spolszczony.

RunSafer jest kolejną ciekawą opcją w jaką został wyposażony Online Armor. Należy jednak pamiętać, że nie jest to piaskownica.
Działanie opcji RunSafer polega na uruchomieniu programu z ograniczonymi prawami. Stan ten można porównać do konta użytkownik, który ma nałożone ograniczone uprawnienia w systemie Windows. Aplikacje uruchomione w tym trybie będą miały zieloną obwódkę okna.

Jeżeli chodzi o interfejs samej aplikacji to należy przyznać, że jest bardzo czytelny i nawet niedoświadczeni użytkownicy powinni sobie z nim poradzić. Do tego program zużywa niewiele zasobów i tworzy dwa procesy, które na Windows 7 zużywają zaledwie 5 MB pamięci.

Do zalet Online Armor można zaliczyć również przejrzysty monitor sieci, który szczegółowo informuje w czasie rzeczywistym o aplikacjach które wysyłają i odbierają dane.

Podsumowanie
Trzeba przyznać, że najmocniejszą stroną Online Armor jest moduł HIPS, który naprawdę jest bardzo skuteczny. Ponadto kontrola Rodzicielska oraz tryb bankowy stanowią dodatkowe atuty tej aplikacji.
 

ichito

Bardzo aktywny
Dołączył
23 Październik 2010
Posty
633
Reakcje/Polubienia
235
Miasto
Kraków
Trochę niedosyt po tym opisie, a przy tym kilka ważnych braków lub nieścisłości
Run Safer...t w ogóle nie jest piaskownica i nie ma z nią nic wspólnego - to tryb identyczny z LUA na systemie
Anti-Malware Network...pokazałeś na screenie, że opcja jest włączona, ale brak słowa, że dzięki niej otrzymujemy reputację dla procesów/programów oraz pobieranych i uruchamianych nowych plików
zapora...jej opis jest bardzo ubogi...zbyt ubogi, a poza zwykłymi w tym przypadku regułami dla aplikacji mamy bardzo przydatne funkcje zwiększające bezpieczeństwo czyli listę wykrytych adapterów i sieci (Interfaces) oraz podłączonych do sieci urządzeń zewnętrznych (Computers List).
Więcej każdy zainteresowany znajdzie na stronie pomocy online

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Andy

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
11 Czerwiec 2010
Posty
1011
Reakcje/Polubienia
64
Dzięki Ichito za konstruktywne uwagi. Opis robiłem na szybko :zawsty i miałem jeszcze go uzupełnić. Ale dobrze jest mieć kolegę na forum, który sprawdza treść merytoryczną :dziękuję . Dziś wieczorem postaram się uzupełnić opis o kwestie, które wymieniłeś.

Edit
@Ichito
Rozbudowałem nieco opis zgodnie z przedstawionymi sugestiami :hippie
 
Do góry