WinRAR 5.01 - Recenzja

Emmers

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
2235
Reakcje/Polubienia
788
Miasto
Hajnówka
winrarpl.jpg

Zalety:
• Własne formaty kompresji RAR i RAR5
• Intuicyjny interfejs, polski język interfejsu i możliwość zmian wyglądu za pomocą motywów
• Możliwość tworzenia samorozpakowujących się archiwów (instalatorów)
• Bardzo szybki-otwiera i wypakowuje wiele formatów plików
• Wersje: 32 i 64 bitowa
• Ustawianie poziomu kompresji, rozmiaru słownika, zabezpieczanie hasłem, skuteczne szyfrowanie i blokowanie archiwów

Wady:
• Pełna obsługa tylko trzech formatów: RAR RAR5 i ZIP
• Brak możliwości modyfikowania rejestru systemowego w tworzonych instalatorach SFX
• Dość drogi

Program do kompresji i archiwizacji danych WinRAR firmy RAILAB znamy pewnie wszyscy. Uznawany jest przez użytkowników na całym świecie za jeden z najlepszych programów tego typu. I słusznie: prosty interfejs, mała ilość miejsca zajętego przez pliki programu i obsługa prawie wszystkich formatów archiwów ("Oprócz kompletnej obsługi formatów RAR i ZIP, WinRAR oferuje podstawowe funkcje umożliwiające wykonywanie różnych operacji na archiwach 7Z, ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, JAR, LZH, TAR, XZ, Z, plikach UUE oraz ISO (obraz płyty CD): podglądanie zawartości, wypakowywanie plików, wyświetlanie komentarzy i informacji o archiwum.") czyni go niezastąpionym w codziennej pracy z komputerem.
Po co pakujemy i kompresujemy pliki? Przede wszystkim dla oszczędności miejsca na dysku . Pliki warto też pakować, kiedy zamierzamy je wysłać pocztą e-mail czy udostępnić na stronie WWW, jeśli są mniejsze - krócej wędrują w sieci, a dzięki temu osoba pobierająca otrzyma je szybciej. Spakowane i skompresowane dokumenty łatwo jest zabezpieczyć hasłem i skutecznie zaszyfrować tak by nie dostały się w niepowołane ręce.

Instalacja programu jest dziecinnie prosta i ogranicza się jedynie do kliknięcia w samorozpakowujący się instalator i wciśnięcia przycisku instaluj. Wcześniej należy tylko wybrać wersję odpowiednią dla naszego systemu. Jeśli posiadamy system 32 bitowy możemy zainstalować jedynie wersję 32 bitową programu. W systemie 64 bit możemy zainstalować wersję32 bitową , ale by program działał efektywniej należy zainstalować wersję 64 bit… Oryginalne instalatory obydwu wersji są dostępne na stronie producenta w oddzielnych plikach,w kilkudziesięciu wersjach językowych.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Jako ciekawostkę podaję, że istnieje również uniwersalny polski instalator WinRAR (mojego autorstwa) instalujący taką wersję programu by była odpowiednia do systemu jakim dysponujemy. Instaluje wersję 32 bitową w systemie 32 bit i 64 bitową w systemie 64 bitowym. Dodatkowo ten instalator instaluje 3 motywy interfejsu: Windows 7 , Windows 8 i WinRAR OSX i ustawia motyw Windows 8 jako domyślny.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
image001.jpg

Obsługa programu nie powinna nikomu przysporzyć większych trudności. WinRAR jest jednym z tych programów, które posiadają bardzo szczegółowy i rzetelnie napisany plik pomocy. Wystarczy wcisnąć klawisz F1 by okno pomocy się wyświetliło.
image002.jpg

Znajdziemy tam wszystko, co potrzebne nam będzie do nauczenia się obsługi. Ponadto dla początkujących użytkowników producent zadbał o funkcję pomocnika; kreatora, dzięki któremu będziemy w stanie utworzyć, wypakować, przekształcić archiwa itp... praktycznie bez żadnej wiedzy na ten temat.
image003.jpg

Zarówno plik pomocy, jak i cały interfejs są w języku polskim, bardzo rzetelnie przetłumaczone przez entuzjastę WinRAR-a: morrisa (Pawła Pawlaka), który od 15 lat, hobbystycznie, jak sam pisze, tłumaczy każdą kolejną wersję programu. Trzeba wspomnieć, że pierwsza wersja WinRAR-a była wydana w 1993 roku, więc ponad 20 lat temu.
Jak wspomniałem wcześniej, WinRAR obsługuje własne formaty RAR i RAR5 oraz popularny ZIP, a także w części (tzn. jedynie rozpakowuje), CAB, ARJ, LZH, ACE, TAR, GZip, UUE, ISO, BZIP2, Z oraz 7-Zip oraz konwertuje do formatu TGZ, umożliwia tworzenie samorozpakowujących się archiwów, dzielenie archiwów na woluminy, szyfrowanie, zabezpieczanie hasłem i blokowanie archiwum (zabezpiecza przed wprowadzaniem nieautoryzowanych zmian)
Na uwagę zasługuje nowy format kompresji RAR5 oferujący w edycji 64-bit większy rozmiar słownika kompresującego dane do 1 GB, natomiast wersja 32-bit umożliwia korzystanie ze słownika 256 MB. Obie wersje pozwalają na rozpakowywanie archiwów stworzonych przy pomocy słownika 1 GB. RAR5 w pełni wykorzystuje możliwości wielordzeniowych procesorów podczas wypakowywania plików, oferuje silniejsze algorytmy szyfrowania danych (zamiana AES-128 na AES-256 w trybie CBC), pozwala na weryfikację hasła dostępu bez konieczności rozpakowywania całego archiwum.
W najnowszej wersji WinRAR-a zmieniono mechanizm zabezpieczający archiwum przed uszkodzeniem i zwiększono limit opisu ścieżki dla archiwów RAR i ZIP do 2048 znaków. W poprzednich wersjach często zdarzały się błędy w wypakowaniu z archiwum pliku, do którego ścieżka dostępu miała więcej niż 256 znaków. Producent usunął z programu kilka zbytecznych funkcji. Między innymi funkcję weryfikacji autentyczności archiwów czy możliwość komentowania plików wewnątrz archiwów.
Niewątpliwie słabą stroną WinRAR-a (niektórzy twierdzą, że jego atutem) jest niezmieniony od lat wygląd interfejsu, Można się spierać o to czy jest siermiężny czy raczej już klasyczny.
image004.jpg

Na szczęście wygląd możemy zmieniać za pomocą pobieranych ze strony producenta motywów a przy odrobinie chęci i wiedzy sami możemy taki motyw utworzyć. Osobiście chętnie widziałbym w którejś z kolejnych wersji pasek menu w formie wstążki jak np. w Office 2010.
Drugą rzeczą, którą mile bym przyjął w kreatorze samorozpakowujących się archiwów, a której brak komplikuje sprawę tworzenia dobrze działających instalatorów jest brak możliwości prostego modyfikowania rejestru systemowego za pomocą importu plików REG lub ręcznego wpisania klucza. Taka możliwość istnieje np., w darmowym HaoZIP (Na marginesie: wspomniany HaoZIP od wersji 4.0.930 potrafi wypakować pliki w nowym formacie RAR5, jako chyba jedyny z darmowych archiwizatorów).
WinRAR jest programem płatnym w wersji próbnej możemy go używać przez 40 dni, a po tym okresie powinniśmy albo go odinstalować albo kupić licencję, która niestety nie jest najtańsza i w podstawowej wersji kosztuje około 140 złotych.
Podsumowując: WinRAR należy niewątpliwie do najlepszych programów wśród archiwizatorów danych. Posiada wszystkie niezbędne funkcje, działa szybko i sprawnie, zajmuje również niewiele miejsca na dysku, bo tylko 4,71 MB; dla porównania np. PowerArchiver: aż 45,2 MB, prawie 10 razy więcej. Program jest więc wart swojej ceny i jeśli jeszcze ktoś go nie posiada to warto zainwestować w licencję.

Hajnówka 1 marca 2014
 
Do góry