Nowy model licencjonowania Kaspersky...?

A

Anonymous

Taka ciekawostka...

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Wygląda na to, że Kaspersky Lab szykuje nowy model licencjonowania swoich produktów.
Na razie brak jakichś konkretów ale zapowiada się to ciekawie, bo jeżeli dobrze rozumiem, to za $400 można by nabyć dożywotnią lickę na ich produkty albo idą w model SaaS :scratch
 

programexe

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
6 Sierpień 2010
Posty
776
Reakcje/Polubienia
0
1200zl za program jakis i tylko jedna wersje bo za upgrade musisz juz zaplacic na nowo, to trzeba byc idiota by za wg. nowych faktow o ich tzw. skutecznosci w wykrywaniu (art. o sygnaturach) wydawac taka gore pieniedzy za ktora mozna miec 5 takich programow.

SaaS:
Software as a Service

Software as a Service (w skrócie SaaS, z ang. oprogramowanie jako usługa) – jeden z modeli chmury obliczeniowej, polegający na dystrybucji oprogramowania, w którym aplikacja jest przechowywana i udostępniana przez producenta użytkownikom przez Internet. Eliminuje to potrzebę instalacji i uruchamiania programu na komputerze klienta. Model SaaS przerzuca obowiązki zarządzania, aktualizacji, pomocy technicznej z konsumenta na dostawcę. W efekcie użytkownik oddaje kontrolę nad oprogramowaniem dostawcy i obowiązek zapewnienia ciągłości jego działania.

Istotą biznesową oprogramowania w modelu SaaS, decydującą o jej rosnącej popularności jest to, że użytkownik kupuje działające rozwiązanie o określonej funkcjonalności bez konieczności wchodzenia w zagadnienia związane z infrastrukturą informatyczną oraz zapleczem technicznym. W wielu przypadkach SaaS umożliwia dostęp do najnowszych technologii informatycznych bez długotrwałych wdrożeń i dużych inwestycji.

Model SaaS zakłada najczęściej cykliczne opłaty (abonament) za dostęp do programu, staje się to dla użytkownika wydatkiem stałym, a nie jednorazowym w momencie zakupu. Z punktu widzenia dostawcy SaaS zapewnia lepszą ochronę jego własności intelektualnej, producent może we własnym zakresie udostępniać swoją aplikację, lub przekazać to zadanie wyspecjalizowanej firmie[1].
Model dystrybucji

W tym modelu klient otrzymuje konkretne, potrzebne mu funkcje danego oprogramowania. Korzysta z takiego oprogramowania, jakiego potrzebuje. Nie interesuje go ani sprzęt ani środowisko pracy. Ma jedynie zapewniony dostęp do konkretnych, funkcjonalnych narzędzi – niekoniecznie połączonych ze sobą jednolitym interfejsem. Programy działają na serwerze dostawcy. Klient nie jest zmuszony nabywać na nie licencji. Płaci jedynie za ich użycie (każdorazowo, w formie abonamentu bądź w dowolnym udostępnionym przez usługodawcę trybie), a dostęp do nich uzyskuje na żądanie[2].

Minusem jest to, że klient nie może dokonać zmian w aplikacji, nie ma również wpływu na jej rozwój (a przynajmniej nie w stopniu decydującym). Chmurę tego typu udostępniają między innymi Google (Google Apps), Salesforce (system CRM) oraz Microsoft (Hotmail, Windows Live czy OneDrive)[3].
Kwestie prawne

Dystrybucja programu w modelu SaaS nie wiąże się zazwyczaj z koniecznością zawierania umowy licencyjnej, gdyż jego użytkownik nie wkracza najczęściej w zakres praw autorskich (art. 74 ust. 4 pkt. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Sytuacja taka występuje, gdy przy udostępnianiu oprogramowania nie dochodzi do jego powielania w komputerze odbiorcy. Jeżeli do kopiowania dochodzi – użytkowanie programu w modelu SaaS wchodzi w domenę praw autorskich, a co za tym idzie, wymagana jest licencja. Zagadnienie to istotne jest przede wszystkim ze względu na kwestie rozliczeniowe – wydatki na licencję powinny być amortyzowane, natomiast wydatki na usługę na bieżąco pomniejszają przychód[4].
Not for me !
 
A

Anonymous

Nie wiem skąd wziąłeś informację o płatnym upgrade, kiedy na podanej przeze mnie stronie stoi jak byk, że opłata jest jednorazowa i obejmuje pomoc techniczną i upgrade do najnowszych wersji bez dodatkowych opłat... :scratch
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry