Czy(m) szyfrujecie partycje?

tedii

Bardzo aktywny
Dołączył
7 Lipiec 2010
Posty
235
Reakcje/Polubienia
5
Jako, że na co dzień korzystam z laptopa, nie wyobrażam sobie nie mieć zaszyfrowanej partycji. Trzymam na niej głównie prywatne dane: dokumenty, zdjęcia, backupy poczty i inne rzeczy, które nie chciałbym żeby wpadły w czyjeś ręce, gdyby ktoś mi np. buchnął laptopa.
Właściwie od kilku lat korzystam z jednego programu do szyfrowania, darmowego TrueCrypt
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Zalety:
- jest darmowy,
- działa pod różnymi systemami, mój zaszyfrowany "kontener" mogę otwierać zarówno pod Linuxem i Windowsem, to duża zaleta,
- w miarę intuicyjne menu, bez zbędnych wodotrysków, kolejne wersje nie wprowadzają rewolucji, właściwie są to udoskonalenia,
- partycję można zabezpieczyć hasłem jak i plikiem zewnętrznym ukrytym w dowolnym miejscu,
- można nim zabezpieczyć pendrive, w przypadku zgubienia lub kradzieży - nieocenione

Wady:
- jakiś czas temu pojawiła się informacja o tym, że można wydobyć hasło przy otwartej partycji, jednak od tego czasu wyszły nowe poprawione wersje, a wydobycie tego hasła było praktycznie niemożliwe w domowych, biurowych warunkach.

To tyle. Proszę o opinie na ten temat, może są wg. was jakieś ciekawsze programy do szyfrowania partycji.
 

K2o

Bardzo aktywny
Dołączył
1 Sierpień 2010
Posty
213
Reakcje/Polubienia
1
Również korzystam TrueCrypt TrueCrypta. Pewnie można go złamać, ale na pewno nie w warunkach domowych. Przynajmniej tak mi się wydaje.
 

tedii

Bardzo aktywny
Dołączył
7 Lipiec 2010
Posty
235
Reakcje/Polubienia
5
Poniżej ciekawy przykład na wykorzystanie TrueCrypta i Dropboxa do stworzenia bezpiecznego szyfrowanego dysku zewnętrznego "w chmurze". Dobre rozwiązanie dla backupów poza komputerem.

 

kris68

Wygadany
Dołączył
21 Wrzesień 2010
Posty
60
Reakcje/Polubienia
0
korzystałem z TrueCrypta doóki bez powodu i ostrzezenia a nic nie robiłem przy kompie wpisałem mu haslo a ten wywalil że dysk pusty i jakis error. Od tego czasu przy moim biurku lezy wiertarka udarowa i w razie najazdu w dyskach zdąże zrobic tyle dziur ze nawet w centralnym laboratorium Ontracka tego nie odzyskaja. Jedyny pewny sposob :D. A po moim przejsciu z truecryptem a przeciez nie zajmuje sie komputerami od dzis uwazam ze to program niestabilny lubiacy robic nieprzyjemne niespodzianki - tak jak mnie 400 GB serial w błoto poszło.
 
A

Anonymous

Eru napisał:
Nie korzystam z szyfrowania :p
Ja również :D

kris68 napisał:
Od tego czasu przy moim biurku lezy wiertarka udarowa i w razie najazdu w dyskach zdąże zrobic tyle dziur ze nawet w centralnym laboratorium Ontracka tego nie odzyskaja.
Ja będziesz miał wjazd to nawet gaci na tyłek nie zdążysz naciągnąć :dziwak
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35551
Reakcje/Polubienia
24588
Miasto
Trololololo
ktośtam napisał:
marsellus napisał:
Ja będziesz miał wjazd to nawet gaci na tyłek nie zdążysz naciągnąć :dziwak
Ale kris ma tę wiertarkę non stop włączoną :D


To pewnie kris68 ma wiertarkę stołową , w razie wjazdu szybko i sprawnie nawierci kilka dziurek
wiertarka-stolowa-ftb-13_969.jpg


Nie korzystam z żadnych programów szyfrujących typu TrueCrypt , pewnie dlatego że nie mam danych które należało by ukryć.
 
A

Anonymous

OXYGEN THIEF napisał:
Nie korzystam z żadnych programów szyfrujących typu TrueCrypt , pewnie dlatego że nie mam danych które należało by ukryć.
Ja również, ale po tym jak skradziono mi jednego laptopa - przez co straciłem masę zdjęć, postanowiłem lepiej zabezpieczyć swoje dane.
Świadomość, że ktoś ma dostęp do moich prywatnych danych jest bardzo niemiłym uczuciem.
Teraz jeżeli taka przygoda znów mi się przydarzy, to przynajmniej wiem, że nikt obcy nie poogląda sobie moich fotek czy filmików.
 

tedii

Bardzo aktywny
Dołączył
7 Lipiec 2010
Posty
235
Reakcje/Polubienia
5
Dzięki za Wasze opinie. Chociaż patrząc po aktywności w dziale dot. bezpieczeństwa myślałem, że więcej osób używa programów do szyfrowania. Ja szczerze zachęcam przynajmniej do testów TrueCrypta.
 
Do góry