Aomei Backupper Professional - Opis

alco

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
1571
Reakcje/Polubienia
648
V3KpOYx.png


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Okno nr 1.)
Okno główne-Zarządzanie kopiami

1A10JyX.png


W tym oknie mamy dostęp do wszystkich utworzonych wcześniej kopii, ustawiamy podgląd według daty utworzenia:
(Wszystkie kopie, dzisiaj, ostatni tydzień, ostatni miesiąc, według daty użytkownika).

Następnie:
Odzyskiwanie kopii. (Wystarczy wybrać która nas interesuje a następnie wskazać ścieżke do miejsca docelowego).
Tworzenie nowej. (Pełnej, czyli: pierwszej pełnej, bazy następnych kopii. Przyrostowej: robi kopie tylko zmienionych jak i nowych plików w oparciu o poprzednią kopie przyrostową. Różnicowej: ta metoda tworzy kopie wszystkich zmienionych i nowo utworzonych plików w oparciu tylko i wyłącznie o pierwszą pełną kopie zapasową).
Harmonogram kopii. (Ustawiamy automatyczne tworzenie kopii. (Miesieczne, tygodniowe, dzienne, czas i datę wykonania. Możemy również wykluczyć tworzenie kopii w określonym czasie. Program do poprawnej pracy korzysta z systemowej usługi harmonogramu zadań a jeśli zajdzie potrzeba w opcji posiada również własną którą ówcześnie trzeba zainstalować. (Zalecane jest podczas korzystania z harmonogramu tworzenie kopii przyrostowych)).
Edycję kopii. (Zmianę nazwy, przenoszenie, usuwanie, dodawanie plików i folderów, ustawianie schematu zarządzania przestrzenią dyskową).
Przejżenia kopii. (Wirtualny wolumin widoczny jako dysk w Mój komputer).
Sprawdzenia pod względem błędów. (Integralności)
Wyszukiwania kopii. (Dołącza do listy wskazaną kopie)
Usuniącia kopii. (Usuwa z listy lub też z dysku wybraną kopie)
Właściwości kopii.

Mamy także możliwość eksportu lub importu konfiguracji naszych kopii.

Okno nr. 2)
Kopia zapasowa

1A10JyX.png


Tworzymy kopie zapasową, w zależności jaka nas interesuje.
Kopia zapasowa systemu. (Tworzy kopie systemu operacyjnego łącznie z ukrytą partycją rozruchową i wszystkimi jej plikami boot.ini, ntldr, itd.).
Kopia zapasowa dysku. (Tworzy kopie zapasową dysku. Obsługuje macierze RAID)
Kopia zapasowa partycji. (Kopia zapasowa partycji. Obsługuje płyty Cd i DVD.)
Kopia zapasowa plików lub katalogów. (Tworzy kopie plików i katalogów.)
Synchronizacja plików i folderów. (Bardziej rozbudowana opcja która ma za zadanie synchronizować pliki lub foldery z lokalizacją którą wyznaczymy. Charmonogram synchronizacji możemy dostosować odpowiednio do czasu jaki nas interesuje: Za miesiąc, tydzień czy dzień. Jak na dobry program przystało nie zapomniano równierz o synchronizacji z urządzeniami przenośnymi, innymi komputerami w sieci (LAN, NAS) czy chmurą. (W przypadku przesyłania plików do chmury jest możliwość pobrania odpowiedniego klienta który po odpowiednim ustaweieniu zrobi to za nas automatycznie.) Co ciekawe możemy wykluczyć ukryte pliki czy pliki i katalogi systemowe. Jeśli chcemy dołączyć lub usunąć te które nas interesują wystarczy wpisać nazwe pliku np. (doc) w odpowiednią rubryke. Funkcja nie obsługuje płyt Cd-Rom, DVD, Blue-Ray. Woluminy FAT/FAT32 obsługują pliki do max. 4 Gb).
Ustawianie schematu. (Automatyczne zarządzanie przestrzenią dyskową. Usuwa stare kopie. Ilość ostatnich kopii jaką chcemy zachować ustawiamy w mini okienku, min. 2, następnie po przekroczeniu ustawionej liczby starsze kopie zostaną automatycznie skasowane. Możemy również określić tworzenie pełnych kopi zapasowych które będą tworzone po określonej liczbie a ostatnia (najstarsza) pełna zostanie usunięta).

Okno nr. 3)
Odzyskiwanie

CBkl2Py.png


Z poziomu tego okna możemy przywrócić wcześniej utworzone kopie, dysku, systemu, plików, itd. (Wybrać z listy lub wskazać ścieżke do wcześniej utworzonej).
Universal restore. (Bardzo przydatna funkcja dzięki której jest możliwość migracji systemu operacyjnego na komputer z całkiem innym sprzętem czy podzespołami. Dodatkowo możemy go użyć do naprawy uszkodzonego systemu, przywrócić po zmianie płyty głównej, karty grafiki, itp. bez konieczności instalacji systemu od nowa, do testowania oprogramowania czy podzespołów przenieść na wirtualną maszyne, z wirtualnej na dysk rzeczywisty itd. W przypadku instalacji systemu na innych komputerach wystarczy utworzyć obraz na jednym z nich a następnie przenieść na pozostałe).

Okno nr. 4)
Klonowanie

tLxtFF7.png

Klonowanie dysku. (Klonuje dysk twardy na inny).
Klonowanie lub migracja systemu. (Klonuje dokładną kopie systemu łącznie z oprogramowaniem i ustawieniami na inny dysk HDD czy SSD. Klonowanie, migracja działają na tej samej zasadzie co kopia zapasowa. Dodatkową funkcją jest wyrównywanie sektorów po 4KB (Sector Alignment) w celu szybszego i płynniejszego działania dysku (Opcje należy zaznaczyć przed wykonaniem operacji)).
Klonowanie partycji. (Przydatna gdy nie chcemy klonować całego dysku lub gdy mamy uruchomione kilka programów a operacje kopiowania stają się nie możliwe).

Okno nr. 5)
Narzędzia

2OaPmDz.png

Sprawdż kopie zapasowe. (Sprawdzanie kopii zapasowej pod kątem integralności).
Przeglądaj kopie zapasowe. (Program zamontuje wskazaną kopie jako dodatkowy dysk wirtualny z której mamy możliwość skopiowania plików, folderów na inny dysk czy partycję (np. w przypadku uszkodzenia plików systemowych czy zwyczajnego ich przejrzenia)).
Eksport lub import konfiguracji kopii zapasowych.
Podgląd logów. (Program zapisuje wszystko co dodano podczas tworzenia kopii zapasowej).
Utwórz nośnik startowy. (Tworzy bootowalny nośnik USB, CD, DVD z którego będziemy mogli odpalić komputer i skorzystać w razie awarii systemu).
Scalanie kopii. (Pozwala na scalenie wcześniej utworzonych kopi przyrostowych w jedną pełną).
AOMEI PXE Boot Tool. (Pozwala na uruchomienie kilku mikro systemów (w zależności od potrzeb i ilości komputerów) Linux lub Windows w sieci LAN).

Ustawienia.

uzNuicS.png

Kompresja. (3 poziomy kompresji, brak, normalna (zalecana), wysoka (nie oznacza ona wcale ze kopie będą sporo mniejsze).
Dzielenie. (Mamy możliwość podziału dużych kopii na wiele mniejszych. Przydatna w chwili gdy kopie przechowujemy np. na dysku FAT32).
Powiadomienia.
Sektory. (Do wyboru dwie opcje, inteligentna (tworzy kopie tylko używanych sektorów dysku czy partycji), dokładna kopia (sektor po sektorze, nie zależnie czy używany czy nie).
VSS. (Volume Shadow Copy Service - Pozwala na kontynuowanie pracy podczas tworzenia kopii zapasowych. Jeśli nie korzystamy program skorzysta z własnej wbudowanej metody tworzenia).
Inne. (Do zaznaczenia: automatyczne sprawdzanie kopii po jej wykonaniu, duży tryb okna (zależy od rozdzielczości), oraz język).

Program ma jeszcze w zanadrzu kilka ciekawych opcji, między innymi: Może być zarządzany z poziomu konsoli poleceń CMD. Powiadomienia e-mail czy ustawianie hasła do kopii.

Dlaczego wersja Professional: ma kilka dodatkowych funkcji między innymi o 20-30% szybciej tworzy kopie. Posiada opcje scalania kopii przyrostowych.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Jak widać Aomei Backupper Professional mimo przejrzystego interfejsu i prostej obsługi ma całkiem sporo funkcji. Myśle że program nie odbiega niczym od innych programów tego typu, choć z wielu nie korzystałem. A w przypadku jeśli ktoś ma jakieś obawy czy obiekcje to spokojnie i na pełnym luzie może sobie sprawdzić, podczas już dłuższego okresu posiadania tego programu nie napotkałem na kompletnie żaden problem podczas użytkowania.

Opis wykonany przez: (alco)-mat dla PZD.
 
Do góry