eBooki i Audiobooki za darmo

A

Anonymous

Re: Darmowe ebooki,eMagazyny,eprasa

giveawayday napisał:
Neo napisał:
Ponieważ chciałbym gdy otwieram temat, to od razu mieć w pierwszym temacie linki do tego typu rzeczy. I linki właśnie może być krótkie info
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
- Strona z różnymi E-book'ami o tematyce ..........
Takie coś by było naprawdę przydatne.
Teraz rozumiem. Dopadł mnie dzisiaj CeKaeM (Ciężko Kapująca Mózgownica). W tym dobrym planie jest mały haczyk. Też tak kombinowałem, ale nie zawsze jest możliwe znalezienie strony z dużą ilością ebooków z określonej dziedziny. Często są one porozrzucane po całym internecie, a co za tym idzie ilość linków będzie rosnąć. Mam tu na myśli przede wszystkim pozycje w języku angielskim. Można też uzbierać kilka pozycji z danego tematu i wrzucić je w jednym poście, o ile ktoś nas wcześniej nie uprzedzi, wprowadzając je pojedynczo. Idealnego rozwiązania nie ma, ale należy to mieć na względzie.
Pozdrawiam
:hi

Dokładnie coś takiego jest dobre. Albo jedną z alternatyw może być link z np.


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

i tam podana jest jakaś ilość linków, jak pisałeś z danej dziedziny.

P.S
I również dziękuję Ci za link mayszka1
 

mayszka1

Wygadany
Dołączył
14 Luty 2012
Posty
71
Reakcje/Polubienia
0
Miasto
Radlin
Nie ma sprawy Neo .

Jakby ktoś chciał coś z informatyki jakieś linki do kursów ze stron lub coś innego to dajcie znać.
Może by się nawet osobny temat skroił :klawik.
 

baarao7

Bardzo aktywny
Dołączył
13 Listopad 2010
Posty
183
Reakcje/Polubienia
3
Witam,
w tym tygodniu (mam nadzieję) stanę się szczęśliwą posiadaczką e-czytnika, więc temat o ebookach (darmowych, ale też o ew. promocjach, jak ktoś znajdzie) będzie dla mnie bardzo przydatny. Dziękuję więc wszystkim, którzy są aktywni w tym wątku i podają linki.
Mam jednak prośbę (wniosek, podanie :jezyk ) do Administratora (chyba?)- o jakieś uregulowanie tego tematu, tzn. stworzenie może odrębnego rozdziału "Ebooki" np. w dziale "Pogadanki" - tam z kolei możnaby tworzyć subfora albo tematy, jak ktoś proponował: osobno ebooki, osobno eprasa i audiobooki. Chodzi mi tylko o to, by temat nie zaginął w nawale informacji o promocjach, konkursach, etc. Chyba nie jestem odosobniona w tej prośbie - padały już w tym temacie podobne propozycje, by stworzyć stały temat z ebookami. Niestety nie mam pojęcia o tworzeniu i organizacji forum (tak ogólnie), więc nie wiem na ile realna jest moja propozycja.

Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim za podane tu linki do stron z ebookami, pozdrawiam :francuz
 

vonz

Bardzo aktywny
Dołączył
1 Lipiec 2010
Posty
2095
Reakcje/Polubienia
6
baarao7 napisał:
Witam,
w tym tygodniu (mam nadzieję) stanę się szczęśliwą posiadaczką e-czytnika, więc temat o ebookach (darmowych, ale też o ew. promocjach, jak ktoś znajdzie) będzie dla mnie bardzo przydatny. Dziękuję więc wszystkim, którzy są aktywni w tym wątku i podają linki.
Mam jednak prośbę (wniosek, podanie :jezyk ) do Administratora (chyba?)- o jakieś uregulowanie tego tematu, tzn. stworzenie może odrębnego rozdziału "Ebooki" np. w dziale "Pogadanki" - tam z kolei możnaby tworzyć subfora albo tematy, jak ktoś proponował: osobno ebooki, osobno eprasa i audiobooki. Chodzi mi tylko o to, by temat nie zaginął w nawale informacji o promocjach, konkursach, etc. Chyba nie jestem odosobniona w tej prośbie - padały już w tym temacie podobne propozycje, by stworzyć stały temat z ebookami. Niestety nie mam pojęcia o tworzeniu i organizacji forum (tak ogólnie), więc nie wiem na ile realna jest moja propozycja.

Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim za podane tu linki do stron z ebookami, pozdrawiam :francuz

Poniewąż jest parę głosów i chętnych do takiej formy jak same linki do e-nie na papierze.Proponuję wystosować
prośbę do Admina lub któregos z Modów, co by w tym temacie założył podtemat/subforum/pt.np.E-book-tylko linki :hippie[
/co by nie plątać się z tym po Pogadankach/
 
A

Anonymous

Darmowe ebooki i nie tylko w języku angielskim. Prawdziwa kopalnia e-bibliofila. Attention! Dangerous. :piorun Wszystkie te pozycje można przeczytać pod warunkiem, że ma się jak kot siedem, a zgodnie z tradycją anglosaską dziewięć żyć.

Książki z różnych dziedzin życia, począwszy od bajek dla dzieci, poprzez romanse, powieści obyczajowe, literaturę fantastyczną i faktu, a na klasyce skończywszy. Dużo miejsca zajmują pozycje z bardzo szeroko rozumianej informatyki. Kilka stron jest w istocie wyszukiwarkami. Jedna strona przedstawia informacje z różnych książek w postaci prezentacji. Gdzieniegdzie na cyfrowych półkach leży także e-prasa. Wiele pozycji będzie się siłą rzeczy dublowało. Niektóre serwisy wymagają darmowej rejestracji, inne nie.

Zdaje sobie sprawę, że część linków przewijała się w innych tematach, ale nie jestem w stanie tego ogarnąć. Postanowiłem wrzucić to na jedną stronę we właściwym na razie temacie. Przypominam tylko, że nadal obowiązuje jedno z praw Murphy'ego, które mówi, że tak naprawdę dostępna dzisiaj strona www zniknęła już wczoraj i jej nie ma. :wariat :szydera Przyjemnej lektury.

01. Bookboon Online Textbooks for Free

Bookboon's free online textbooks for students are focused and to the point. They are all written by highly respected professors from top universities in the world and cover topics such as economics, statistics, IT, engineering and natural science.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

02. 4eBooks

4eBooks has a huge collection of computer programming ebooks. Each downloadable ebook has a short review with a description. You can find over thousand of free ebooks in every computer programming field like .Net, Actionscript, Ajax, Apache and etc.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

03. FreeComputerBooks

FreeComputerBooks consists of a huge collection of free online Computer, Programming, Mathematics, Technical Books, Lecture Notes and Tutorials. It is very well categorized by topics, with 12 top level categories, and over 150 sub-categories.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

04. The Online Books Page

The Online Books Page is a Listing over 30,000 free books on the Web.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

05. FreeTechBooks

FreeTechBooks lists free online computer science, engineering and programming books, textbooks and lecture notes, all of which are legally and freely available over the Internet. Throughout FreeTechBooks, other terms are used to refer to a book, such as ebook, text, document, monogram or notes.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

06. FreeBookSpot

FreeBookSpot is an online source of free ebooks download with 4485 FREE E-BOOKS in 96 categories which up to 71,97 GB. You can search and download free books in categories like scientific, engineering, programming, fiction and many other books. No registration is required to download free e-books.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

07. OnlineFreeEBooks

OnlineFreeEBooks provides links to various ebooks (mostly in pdf) spanning in 9 big categories which are: Automotive Ebooks, Business Ebooks, Engineering Ebooks, Gadget Ebooks, Hardware Ebooks, Health & Medical Ebooks, Hobbies Ebooks, Programming & Technology Ebooks, Sport & Martial Art Ebooks.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

08. OnlineComputerBooks

OnlineComputerBooks contains details about free computer books, free ebooks, free online books and sample chapters related to Information Technology, Computer Science, Internet, Business, Marketing, Maths, Physics and Science which are provided by publishers or authors.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

09. eBookLobby

Free ebooks in eBookLobby are divided into different categories. Categorys range from business, art, computing and education. Select the category appropriate to the e-book you’re looking for.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

10. KnowFree

KnowFree is a web portal where users are able to exchange freely e-books, video training and other materials for educational purposes and self-practice.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

11. GetFreeEBooks

GetFreeEBooks is a free ebooks site where you can download free books totally free. All the ebooks within the site are legal downloadable free ebooks.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

12. Free-eBooks

Free-eBooks is an online source for free ebook downloads, ebook resources and ebook authors. Besides free ebooks, you also download free magazines or submit your own ebook.
You need to become a Free-EBooks.Net member to access their library. Registration is free.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

13. BookYards

BookYards is a web portal in which books, education materials, information, and content will be freely to anyone who has an internet connection.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

14. ManyBooks

ManyBooks provides free ebooks for your PDA, iPod or eBook Reader. You can randomly browse for a ebook through the most popular titles, recommendations or recent reviews for visitors. There are 21,282 eBooks available here and they’re all free!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

15. Scribd

Scribd, the online document sharing site which supports Word, Excel, PowerPoint, PDF and other popular formats. You can download a document or embed it in your blog or web page.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

16. SnipFiles

SnipFiles offers you free ebooks and software legally by brought or attained PLR, resale or master rights to all the products on their page.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

17. Globusz

Globusz is a unique ePublishing house, specializing in free eBook downloads. They also provide an excellent Star Rating Showcase for new and evolving authors.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

18. MemoWare

MemoWare has a unique collection of thousands of documents (databases, literature, maps, technical references, lists, etc.) specially formatted to be easily added to your PalmOS device, Pocket PC, Windows CE, EPOC, Symbian or other handheld device.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

19. Baen Free Library

Baen Free Library is an online library of downloadable science fiction novels.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

20. AskSam Ebooks

AskSam Ebooks has a collection of free e-books like Shakespeare, and assorted legal & governmental texts.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

21. Martview
Thousands of free ebooks & magazines uploaded by martview users around the world will sure to fulfill your reading interest. Download within martview conveniently & securely.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

22. Free Ebook Download Links
Free Ebook Download Links intends to provide links for downloading books available free in different format.The books are published online by their authors for free viewing and printing for non-commercial proposes only.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

23. PDFGeni
PDFGeni is a dedicated pdf search engine for PDF ebooks, sheets, forms and documents.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

24. SlideShare
SlideShare is the best way to share your presentations with the world. Let your ideas reach a broad audience. Share publicly or privately. Add audio to create a webinar.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

25. Ebook Share
eBook Share provides free ebooks download in torrent format.You can search for an ebook in categories like magazine, programming, graphic design, networking, business and investing and the others.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

26. eBook-X
eBook-x lets you to download popular free ebooks, classical free ebooks, new releases and more.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

27. eBoook3000
A library of free ebook downloads with over 17 categories available.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

28. CHM PDF
A collection of general interest and technical ebooks.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

29. eBooks Download Free
ebooks download free is One of the biggest books sharing websites that contains large collection of pdf and chm books free download you can download free books in many categories: Computer books like free php ebooks to download, ADO.NET, AJAX, java, ajax, photoshop, javascript Exchange Server, Sharepoint , ASP.NET XML free books downloads, c# and c+ books.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

30. PDFoo
PDFoo.com was developed for free services to provide resources of PDF files. All files based on popular section and it short by number of the most download by people. Browse through the category section will lead you find the PDF files that you are looking for. Every time people download, or system will counting how many times it has download by people.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

31. Books-PDF
Books-PDF provides free ebooks for .Net, 3D animation, accounting, AJAX, algorithms, ASP.NET, AutoCAD, C#, C++, Database and etc.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

32. PDF Search Engine
PDF Search Engine is a book search engine search on sites, forums, message boards for pdf files. You can find and download a tons of e-books by searching it or browsing through the full directory.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

33. eBooks-Space
Free downloadable ebooks for computer IT, programming lauguages, software development, tutorial, database design in PDF-CHM file format.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

34. Free Medical Ebooks
Free medical ebooks collection for your daily practise.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

35. E-Books Directory
E-Books Directory is a daily growing list of freely downloadable ebooks, documents and lecture notes found all over the internet. You can submit and promote your own ebooks, add comments on already posted books or just browse through the directory below and download anything you need.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

36. UFindBook
UFindBook offers free ebooks download more than 200,000 titles categorized in format of pdf, chm, html.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

37. Free-Ebooks-Canada
Free-Ebooks-Canada searches for? free ebooks that either have PLR (Private Label Rights), MRR (Master Resell Rights), giveaway rights or personal use only. PLR( Private Label Rights)and MRR (Master Resell Rights)can be sold and modified to the extent of ebooks resell license. No Matter whether PLR, MRR or give-away any book can be used for personal information.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

38. Witguides
The premier online source for a wide range of useful e-books that are completely free with no need to sign-up or buy anything.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

39. Freeebooks
Free ebooks are divided into different categories from business, art, computing and education.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

40. Computer-Books.us
Highest quality computer books all of which are available for free download.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

41. Wowio
WOWIO is passion for FREE BOOKS + FREE MINDS.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

42. TechBooksForFree
Free books on technology subjects.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Pozdrawiam
:hi
 

vonz

Bardzo aktywny
Dołączył
1 Lipiec 2010
Posty
2095
Reakcje/Polubienia
6
Widzę,że w temacie zostało po staremu Siła wyższa :papież ??

You can search and download free books in categories like Technical, Study, Novel, Nonfiction, Medical, Tutorial, Entertainment, Business,

Magazine.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

FreeComputerBooks consists of a huge collection of free online Computer, Programming, Mathematics, Technical Books, Lecture Notes and

Tutorials. It is very well categorized by topics, with 12 top level categories, and over 150 sub-categories.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

375 Free eBooks: Download to Kindle, iPad/iPhone & Nook

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

A mass directory for free online books and free ebooks and have a big collections of ebooks in different categories like
Art,photography,Spirituality,Science,mystery and thrillers etc…

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Cisco certification books, Free Computer Science ebooks,Free Computer Science ebooks download, programming tutorial, online programming,

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!



Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

There are a total number of 517 books. The site links to free e-books available on other sites on the Interne

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Free Ebooks Library

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

:hippie :hippie :hippie
być może cosik się powtarza ale w tym natłoku , różnie może być
 
A

Anonymous

vonz napisał:
baarao7 napisał:
Witam,
w tym tygodniu (mam nadzieję) stanę się szczęśliwą posiadaczką e-czytnika, więc temat o ebookach (darmowych, ale też o ew. promocjach, jak ktoś znajdzie) będzie dla mnie bardzo przydatny. Dziękuję więc wszystkim, którzy są aktywni w tym wątku i podają linki.
Mam jednak prośbę (wniosek, podanie :jezyk ) do Administratora (chyba?)- o jakieś uregulowanie tego tematu, tzn. stworzenie może odrębnego rozdziału "Ebooki" np. w dziale "Pogadanki" - tam z kolei możnaby tworzyć subfora albo tematy, jak ktoś proponował: osobno ebooki, osobno eprasa i audiobooki. Chodzi mi tylko o to, by temat nie zaginął w nawale informacji o promocjach, konkursach, etc. Chyba nie jestem odosobniona w tej prośbie - padały już w tym temacie podobne propozycje, by stworzyć stały temat z ebookami. Niestety nie mam pojęcia o tworzeniu i organizacji forum (tak ogólnie), więc nie wiem na ile realna jest moja propozycja.

Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim za podane tu linki do stron z ebookami, pozdrawiam :francuz

Poniewąż jest parę głosów i chętnych do takiej formy jak same linki do e-nie na papierze.Proponuję wystosować
prośbę do Admina lub któregos z Modów, co by w tym temacie założył podtemat/subforum/pt.np.E-book-tylko linki :hippie[
/co by nie plątać się z tym po Pogadankach/


Również jestem za taką formą. :) Bo znowu będzie można się pogubić w temacie od natłoku stron. Dlatego w 100% popieram. :)
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35848
Reakcje/Polubienia
24909
Miasto
Trololololo
założyłem, jest tu
e-booki-audiobooki-itp-f53/ i ten temat tam przeniosę a wy zakładajcie nowe jak dorwiecie jakiegoś ebooka czy cuś, co pozwoli na szybsze znalezienie gdyby ktoś szukał
 

Manila

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
15 Październik 2012
Posty
1213
Reakcje/Polubienia
58
Ja tylko z jedną książką, ale za to dającą dużo do myślenia o dzisiejszej Polsce. Anatolij Golicyn - "Nowe kłamstwa w miejsce starych" Kiedyś była oficjalnie na stronie SKW, czyli Służby Kontrwywiadu Wojskowego, ale wicie rozumicie już nie jest. Znalazłem ją tu:


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Manila

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
15 Październik 2012
Posty
1213
Reakcje/Polubienia
58
Książki online hmm, to może coś co przychodzi mi na myśl w pierwszym momencie, coś oczywistego, a mianowicie Wikiźródła. Kupa polskiej (i nie tylko) klasyki.


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

wcpicker

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Grudnia 2012
Posty
954
Reakcje/Polubienia
121
Miasto
Łódzkie
Polecam stronkę Biblioteka internetowa Wolne Lektury 2049 darmowych utworów
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Darmowe pliki z podziałem na kategorie: autorzy, gatunki, rodzaje, epoki, motywy, kolekcje
Rodzaje plików do pobrania:
audiobooki MP3, Ogg Vorbis.
PDF do druku
EPUB na czytnik e-booków
MOBI na Kindle
FB2 FictionBook
TXT do zadań specjalnych
 

vonz

Bardzo aktywny
Dołączył
1 Lipiec 2010
Posty
2095
Reakcje/Polubienia
6
25 Best Websites To Download Free eBooks

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Communication Skills - Coaching - Motivation - Persuasive PresentationsFree Communication Ebooks
Whether you are a manager or are working within sales or marketing, you need effective communication skills. Our free eBooks about communication, coaching, complaints procedures or motivation will help you to successfully get your message across.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry