Bitdefender Total Security - zalecane przeze mnie ustawienia

Alexander

Bardzo aktywny
Dołączył
12 Listopad 2010
Posty
474
Reakcje/Polubienia
0
Miasto
W.
HBptIVz.png


Bitdefender Total Security jest jednym z najbardziej kompleksowych pakietów zabezpieczających na rynku. Wedle wielu „profesjonalnych” laboratoriów badawczych od kilku lat nie schodzi on z podium pod względem detekcji najnowszego malwaru. Przyjrzałem się zaawansowanym ustawieniom tego pakietu i dobrałem – wydaje mi się – te najlepiej radzące sobie z wszelkimi zagrożeniami pochodzącymi z paczek i nie tylko.

Aby uruchomić kreator ustawień należy kliknąć koło zębate w prawym górnym rogu. Następnie opcja „AntiVirus”. Tu pojawi się kilka zakładek. W On- Access Scanning zalecam wybranie pozycji Custom, a następnie przejście przez poszczególne rubryki aż do Actions. Tu proponuję ustawienie przenoszenia plików do kwarantanny (choć Bit i tak mimo tego potrafi na własną rękę usuwać znalezione zagrożenia :) ).
Pozostałe opcje domyślne w mojej ocenie są dobre i nie wpływają znacząco na zasoby systemu. Co więcej Bitdefender skanuje tylko nowe i zmodyfikowane pliki, stąd bardzo ważne jest żeby po instalacji i pierwszej aktualizacji, zresetować komputer, a następnie uruchomić pełne skanowanie!

s0k8b1m.png

FfcctLp.png

hO5UaTr.png

N2rosKO.png

ATWywwJ.png

xETnfTH.png
/tu opcja kwarantanny/

Jeżeli chodzi o Active Virus Control to w przypadku pobieranie z sieci „co popadnie”, czy korzystania ze stron internetowych o wyższym poziomie ryzyka, zalecam ustawienie poziomu agresywnego. Może on co prawda generować fałszywe wykrycia, ale nie jest to częste zjawisko. Bardzo ładnie blokuje nowe Ransomware.

Przy Privacy Control Settings w module Antiphishing zalecam zaznaczenie „ Show Btoolbar”. Czasem pozornie niewidoczny paseczek Bita w przeglądarce przydaje się do zarządzania kontrolą odwiedzanych witryn internetowych czy żeby zwirtualizować przeglądarkę. Reszta winna być zaznaczona.

Jeśli chodzi o Data Protection to jest to dziwny moduł. Możecie wpisać tam dane np. numery kart kredytowych, które będą przez Bita chronione. Jakakolwiek próba wysłania ich za pomocą przeglądarki internetowej zostanie zablokowana. Ciekawe, jeśli wpiszę tam mój numer telefonu to nie będę mógł się zalogować na orange.pl- stwierdzona próba kradzieży danych :)

Ale kto wie, może komuś to się przyda?

sXkPCi6.png

rjOQRnC.png


Ustawienia Firewalla opierają się na możliwości edycji reguł dostępu do sieci poszczególnych aplikacji, sprawdzeniu statystyk przesyłu danych, czy ustawieniu trybu paranoicznego. UWAGA! Tryb ten generuje mnóstwo zapytań i jest przeznaczony tylko dla wysoce narażonych na infekcję środowisk i zadowoli użytkowników "kochających" wszelkie HIPSopodobne programy.

W zakładce Advanced pojawia się interesująca funkcja Intrusion Detection System. To kolejna bariera ochronna Bita opierająca się o kontrolę generowanego ruchu sieciowego przez poszczególne aplikacje. Nie bez powodu ma ona trzy poziomy ochrony i domyślnie zaznaczony jest najniższy. IDS dokładnie analizuje każdy uruchomiony program i bezlitośnie zabija podejrzane procesy. Tyle, że przy wyższych ustawieniach zagrożenie według Bita stwarza nawet komunikator WTW. Myślę, że zmiana ustawień w tym wypadku nie jest zalecana dla typowego użytkownika, jednak dla tych zaawansowanych oraz jeżeli wgrywamy produkt na już zainfekowany system – jak najbardziej tak. Pozostałe opcje zalecam zaznaczyć.

GiVVjnm.png

QjeXOOh.png

03ERMQu.png


AntiSpam- tu polecam ustawić automatyczną wysyłkę podejrzanych maili do laboratorium. Pomoże to producentowi w szybszym uaktualnianiu baz. Osobne ustawienia można wprowadzić w toolbarach do poszczególnych programów pocztowych np. Outlooka czy Thunderbirda. Niestety EmClient nie jest obsługiwany :-(

qYCPes1.png


Safego jakie uruchomić możemy z głównego profilu pozwala na skanowanie ściany na Facebooku. Świetna aplikacja! Bezwzględnie wykrywa na naszych tablicach odnośniki phishingowe, tak popularne w ostatnim czasie na twarzoksiążce. Dodatkowo analiza jest automatyczna i wyniki są przesyłane do zainstalowanego na komputerze Bita.

I5Q6h3d.png


Total Protection został dodatkowo wyposażony w moduł tworzenia zaszyfrowanych folderów. Możemy przechowywać tam poufne dokumenty, które nie mogą przedostać się w obce ręce! Dodatkowym atutem jest funkcja pozwalająca na czyszczenie zbędnych plików (działanie podobne do popularnych programów czyszczących). Dodatkowo Bit posiada wbudowana niszczarkę. Umożliwia ona skasowanie niechcianych elementów bez możliwości odzyskania ich. Działa z prawokliku.
To nie wszystko, jeśli posiadacie komputery przenośnie koniecznie aktywujcie anty-złodzieja. Funkcja Antitheft jest dostępna w prawym górnym rogu głównego okna programu. Pozwala ona na śledzenie i blokowanie skradzionego komputera! Aby to zrobić należy połączyć zainstalowany produkt z kontem Bitdefender, dostępnym w języku polskim pod tym adresem:


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Pojawił się także Wallet, czyli portfel. Program ten przechowuje wszelkie hasła wprowadzane m.in. za pomocą przeglądarek internetowych. Wystarczy wprowadzić tzw. hasło główne przy każdym uruchomieniu systemu. Oczywiście wprowadzane przez Bitdefendera dane są zabezpieczone przed wpływem tzw. loggerów.

Co najważniejsze Bit domyślnie ustawiony jest w trybie autopilota, czyli podobnie jak popularne Norton lub Eset podejmuje działania automatyczne, W przypadku dezaktywacji tejże funkcji oraz włączenia trybu paranoicznego, produkt zmieni się w pełnoprawnego, agresywnego HIPSa zadającego mnóstwo pytań, pozwalając użytkownikowi na pełną kontrolę działań poszczególnych softów.

Oczywiście zawarto też Safepay, czyli bezpieczną przeglądarkę służącą wykonywaniu przelewów. Zalecam z niej korzystać. Zawsze to dodatkowa ochrona płatności, a obsługa jej jest wyjątkowo banalna i przyjemna.

ItiYsGU.png


Wysyłka podejrzanych plików/ false-positive/ podejrzanych witryn i pomyłek ochrony www do analizy:


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Mam nadzieję, że komuś się to przyda :jezyk
 

Fanatyk

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Wrzesień 2013
Posty
215
Reakcje/Polubienia
1
Re: Bitdefender Total Security - zalecane przeze mnie ustawi

Nie do końca bym się zgodził z ustawieniami zaproponowanymi w poście powyżej, ale to tylko moje skromne zdanie. Wszystko zależy od stopnia "zaawansowania" danego użytkownika. Jeżeli znasz się na rzeczy, to śmiało możesz "Bita" ustawić bardziej agresywnie (lepsza ochrona, więcej fałszywych alarmów). Natomiast tym mniej zaawansowanym radzę korzystać z ustawień domyślnych, bądź je tylko nieznacznie zmodyfikować (ustawienia domyślne są całkiem dobre, co potwierdza większość testów programów antywirusowych). Sam osobiście dużo grzebałem w ustawieniach Bitdefendera i nie ukrywam, że też dużo pozmieniałem. :)
 

Alexander

Bardzo aktywny
Dołączył
12 Listopad 2010
Posty
474
Reakcje/Polubienia
0
Miasto
W.
Re: Bitdefender Total Security - zalecane przeze mnie ustawi

Fanatyk napisał:
Nie do końca bym się zgodził z ustawieniami zaproponowanymi w poście powyżej, ale to tylko moje skromne zdanie. Wszystko zależy od stopnia "zaawansowania" danego użytkownika. Jeżeli znasz się na rzeczy, to śmiało możesz "Bita" ustawić bardziej agresywnie (lepsza ochrona, więcej fałszywych alarmów). Natomiast tym mniej zaawansowanym radzę korzystać z ustawień domyślnych, bądź je tylko nieznacznie zmodyfikować (ustawienia domyślne są całkiem dobre, co potwierdza większość testów programów antywirusowych). Sam osobiście dużo grzebałem w ustawieniach Bitdefendera i nie ukrywam, że też dużo pozmieniałem. :)

Te ustawienia, które proponuję są pewnym ulepszeniem automatu. Raczej dla osób, które chcą zapomnieć o tym, że mają AV.
Natomiast Bit ma porządne możliwości konfiguracji i tu propozycji może być dużo :dziwak
 
Do góry