Dziwne, samoczynnie pojawiające się menu

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55925
Niedawno dostałem do zrobienia laptopa z RPA. Jeden z klawiszy się uszkodził i samoczynnie wypisywał znak ] . Ponieważ to jakiś egzotyk to części lub zamiennej klawiatury do niego w europie nie można znaleźć, chyba żeby go rozebrać i po numerze jakoś szukać. Zablokowałem mu więc ten klawisz programowo i przez jakiś czas było w porządku. Dwa dni temu ponownie się do mnie zgłosił bo mu wyskakuje samoczynnie menu na pulpicie, w eksploratorze, itp. Zrobiłem screena z pulpitu:

2024-04-16.png

Szczerze, to pierwszy raz coś takiego widzę i nie mogę rozgryźć co dodaje te skróty z boku.

Ktoś coś może ...... ;)
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4357
Reakcje/Polubienia
5753
Miasto
To tu to tam....
a ja Kolege mialem za inteligenta... ;)
konfiguracja hard/soft plasiam.
stawiam nugety przeciw fistaszkom ze jakis kowal siedzi i napieprza w te klawisze.
Obstawiam albo ATI/NVIDIA (sterownik karty) albo jakiegos podobnego softowo-hardwarowego konfidenta...
EDIT: dla jasnosci pomrocznej: podswietlenie na zrzucie sugeruje ze jakis sukinkot sie czai i czeka co wybierzesz...
wnioski jw.
EDIT 2: zglosil sie DWA dni temu. Akurat jak byl Win Update. W tym TP sterow. no co za przypadek :p

PS: nie, nie jestem taki madry, tez tak mialem z lapkiem kupionym dekady temu w Polsce.
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55925
Obstawiam albo ATI/NVIDIA (sterownik karty) albo jakiegos podobnego softowo-hardwarowego konfidenta...
EDIT: dla jasnosci pomrocznej: podswietlenie na zrzucie sugeruje ze jakis sukinkot sie czai i czeka co wybierzesz...
wnioski jw.
EDIT 2: zglosil sie DWA dni temu. Akurat jak byl Win Update. W tym TP sterow. no co za przypadek :p

Też się skłaniam do opcji z ostatnią aktualizacją. Przejrzałem procesy w menadżerze, uruchomiłem Process Monitor, przeleciałem po ustawieniach i nic nie mogę znaleźć :diablo
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55925
Ponieważ koleś miał na tym laptopie zainstalowanych trochę programów to włożyłem zastępczy dysk i zainstalowałem czysty system bez dostępu do internetu. I problem jest nadal :szok Można z tego wnioskować że klawiatura ma chyba jeszcze jakiś defekt (oprócz wyłączonego klawisza) i lepszym rozwiązaniem będzie kupienie w miarę taniego, używanego lapka.

P.S. Spróbuję jeszcze poszukać w rupieciach jakiejś starej klawiatury i podpiąć dla testu
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
382
Reakcje/Polubienia
166
A co się stanie, jeśli naciśniesz LEWY ALT i klikniesz ppm? Bo jak dla mnie - to wystarczy go odkleić ...

Sprawdźcie sobie sami.

Jest też opcja, że klawiatura ma osobny klawisz "right click menu" - niby tekst w boksie i jest on "domyślnie wciśnięty".

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Ostatnia edycja:

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55925
A co się stanie, jeśli naciśniesz LEWY ALT i klikniesz ppm? Bo jak dla mnie - to wystarczy go odkleić ...

Sprawdźcie sobie sami.

Jest też opcja, że klawiatura ma osobny klawisz "right click menu" - niby tekst w boksie i jest on "domyślnie wciśnięty".

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Lewy alt i ppm na pulpicie otwiera normalnie menu, tak jak bez alt. Natomiast sposoby z podanego linka nie zadziałały.

Co ciekawe raz Windows (kilka chwil temu) włączył się bez możliwości pisania z klawiatury. Nie wykrył jej :hehe i gdy podpiąłem klawiaturę zewnętrzną przez USB to system działał prawidłowo. Odłączyłbym ją fizycznie ale wtedy lapek nie chce się uruchomić :myśli2
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
382
Reakcje/Polubienia
166
No to może inaczej: jaki konkretnie laptop i jaka konkretnie klawiatura? Tak z ciekawości, bo wygląda na uszkodzenie kontrolera na płycie. Jest też nikła opcja, że po zainstalowania "układu klawiatury" setswana albo yoruba zadziała.
Jest też nikła opcja, że po wypięciu taśmy klawiatury, przedmuchaniu, osuszeniu, potraktowaniu jakimś wd-40 gniazda i taśmy oraz po wpięciu - zadziała.

Dla mnie - problem hardware.
 
Ostatnia edycja:

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55925
No to może inaczej: jaki konkretnie laptop i jaka konkretnie klawiatura? Tak z ciekawości, bo wygląda na uszkodzenie kontrolera na płycie. Jest też nikła opcja, że po zainstalowania "układu klawiatury" setswana albo yoruba zadziała.
Jest też nikła opcja, że po wypięciu taśmy klawiatury, przedmuchaniu, osuszeniu, potraktowaniu jakimś wd-40 gniazda i taśmy oraz po wpięciu - zadziała.

Dla mnie - problem hardware.

Laptop tp Mecer Z140c-Edu Pro, a do klawiatury sygnatury nie znam. Jedynie mam screena:

klawa.jpeg


To pewnie jakiś składak, więc ciężko określi klawiaturę bez rozbierania.

Uruchomiłem na nim Linuxa Live i występuje ten sam problem, więc masz rację, to wina hardware. Znalazłem jeszcze taką poradę aby wymusić niepoprawny sterownik do klawiatury aby ją w ten sposób tak jakby wyłączyć i podłączyć zewnętrzną przez USB. Zaraz będę próbował ;)
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
382
Reakcje/Polubienia
166
Mecer to południowoafrykańska marka Mustek'a, używają (podobno) części Acera. Klawiaturę można namierzyć, ale wątpię, czy opłaca się wydawać tę stówkę+ (478 randów plus wysyłka z z RPA) na reaktywację laptopa za 250 zł. zostaje rozkręcić i "spróbować", ale raczej nie warto.
 
Ostatnia edycja:

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55925
Mecer to południowoafrykańska marka Mustek'a, używają (podobno) części Acera. Klawiaturę można namierzyć, ale wątpię, czy opłaca się wydawać tę stówkę+ (478 randów plus wysyłka z z RPA) na reaktywację laptopa za 250 zł. zostaje rozkręcić i "spróbować", ale raczej nie warto.

Nie chce mi się rozbebeszać i sprawdzać jaka to klawiatura. Problem rozwiązałem poprzez zmianę nazwy pliku sterownika. Teraz Windows nie uruchamia wbudowanej klawiatury i można używać bezprzewodowej.
 

dwiedjedwjew

Wygadany
Dołączył
27 Luty 2022
Posty
70
Reakcje/Polubienia
109
Nie chce mi się rozbebeszać i sprawdzać jaka to klawiatura. Problem rozwiązałem poprzez zmianę nazwy pliku sterownika. Teraz Windows nie uruchamia wbudowanej klawiatury i można używać bezprzewodowej.
kiedyś miałem podobny problem, wtedy pomógł flash biosu
 
Do góry