Zmiana numeru dysku twardego

mantisghost

Wygadany
Dołączył
11 Czerwiec 2010
Posty
62
Reakcje/Polubienia
0
!!! Uwaga dla zaawansowanych i na własną odpowiedzialność. Przed działaniem polecam potestować na systemie wirtualnym !!!

Czasami spotykamy się z oprogramowaniem przypisanym do sprzętu. Najczęściej jest ono zależne od dysku twardego (tzw. oem oraz inne cudaczne sposoby zabezpieczeń :p ). Poniżej przedstawiam sposób na łatwe i bezproblemowe ominięcie tego problemu.

Co potrzebujemy w tym konkretnym przypadku:
Acronis Disk Editor (składnik Acronis Disk Director Suite). Triala można dostać tutaj
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. Jak ktoś zna inny program i do tego darmowy to polecam podzielić się z innymi.

Co robimy:

1. uruchamiamy Disk Editor. Pojawia się nam takie oto okienko:
diskeditor1.png

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Wybieramy określony dysk i klikamy OK.

2. Pojawi nam się kolejne okno prgoramu
diskeditor2.png

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Naprawdę polecam spisać sobie punkty montowania dysku które da się odczytać w tym oknie (nie nie moje :p tylko wasze) Mogą przydać się w nieoczekiwanych przypadkach gdy komputer zgubi dysk i będzie trzeba go montować przy pomocy tych danych.

My jednak klikamy na widok i odnajdujemy pozycję sektor startowy ntfs bądź fat.

3. Ukazuje się kolejne okno wyglądające jakoś tak:
diskeditor3.png

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Na dole widnieje rubryczka z numerem seryjnym dysku. W tym polu wpisujemy zapisany wcześniej numer starego dysku (można go odczytać w ten sam sposób jak tutaj) zamykamy program i gotowe.

Uwaga: pole numeru różni się w przypadku fat.
 

Eru

Bardzo aktywny
Dołączył
31 Lipiec 2010
Posty
584
Reakcje/Polubienia
2
Miasto
Sosnowiec
Z tego co ja wiem to na płytę główną XP byl :p No chyba że Vista i Se7en na Dysk - w co wątpię - są :p
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
36141
Reakcje/Polubienia
25267
Miasto
Trololololo
Bardzo fajnie :D ,na pewno komuś się przyda ,oczywiście zachęcam dotworzenia dalszych Tutoriali/Poradników
 

Conti

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
28 Maj 2010
Posty
978
Reakcje/Polubienia
76
mam takie pytanie, może i głupie .... czy testowałeś to ?? czy zachowuje zmiany po restarcie kompa ??
żeby zmienić nr seryjny dysku program musi ingerować w firmware dysku twardego, więc ciut głęboko i zapamiętywać zmiany w fw.

zmieniać ID partycji można do woli, ale trwale zmienić id hdd - to byłoby baaardzo przydatne.


tak z ciekawości się zapytam, ile znaków jest w tych rubrykach jako "nr seryjny" ??


Acha - i czy działa to przy zmianie ID przy różnych producentach hdd ?? Czy ID np Maxtora mogę zastosować np do Samsunga ....
 

Szuri21

Bardzo aktywny
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
101
Reakcje/Polubienia
0
Co prawda rzadko się już spotyka programy OEM przypisywane do dysków, bo teraz najczęściej są do płyt głównych i procesorów tak jak np. Windowsy. Ale może się to jeszcze nie raz przydać. Dzięki wielkie.
 

mantisghost

Wygadany
Dołączył
11 Czerwiec 2010
Posty
62
Reakcje/Polubienia
0
Testowałem zmian w zachowaniu nie ma bo to tylko numer dysku przypisany w bootsektorze. Ale owszem jest to niebezpieczne jeżeli nie wie się co robi. Tak możesz zmieniać na różnych dyskach. Zresztą jak chcesz się pobawić to polecam ci postawić sobie system wirtualny na virtualboxie z xp na ntfs'ie zainstalować acronisa na trialu i się pobawić. Tam możesz mieszać do woli najwyżej zwalisz sobie maszynę wirtualna :)

dla ciekawych wygrzebałem jeszcze 2 inne tutki :) oba na fat'a:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
(ten ciekawszy ;) )
 

Conti

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
28 Maj 2010
Posty
978
Reakcje/Polubienia
76
dobra, ale trzeba odróżnić 2 istotne rzeczy:
ID dysku - rzecz zaszyta w firmware dysku
ID partycji - rzecz zaszyta w mbr partycji, zmieniać można do woli.

przykładowo na samsungu ID dysku ma 14 cyfr/liter natomiast partycje mają ID w postaci xxxx - xxxx

Raymond pisze o zmianie ID partycji, po czym pisze o TYMCZASOWEJ podmianie ID dysku:
There is a tool called PB DownForce which is able to temporarily spoof your hardcoded serial number in hard disk to a random or even your predefined serials. Do take note that the change is temporary and will reset back to original after restarting your computer.
Tymczasowa zmiana ID dysku ma nikłe zastosowania.

Drugi temat traktuje o zmianie ID partycji a nie dysku.

Do zmiany ID partycji wystarczy proste narzędzie dostarczone co ciekawe przez microsoft, oficjalnie też od nich można sciągnąć. ID partycji zmienia się przy każdej zmianie partycji, chyba też przy każdym formatowaniu partycji.
VolumeID:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Stąd moje poprzednie pytanie -> czy faktycznie sposób ten zmienia trwale ID dysku.
 

mantisghost

Wygadany
Dołączył
11 Czerwiec 2010
Posty
62
Reakcje/Polubienia
0
nie ma problemu w acronisie zmieniasz id dysku a w tych co podałem niżej id partycji. Zresztą poeksperymentuj dysk na gwarancji przeważnie wymieniają w całości bo jak to niby naprawić :p ?
 
Do góry