Jak rozwiązać problemy z połączeniem sieciowym

Jarom

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Wrzesień 2016
Posty
3893
Reakcje/Polubienia
1228
Jak rozwiązać problemy z połączeniem sieciowym

hGf7dDj.jpg


Bezprzewodowa sieć Wi-Fi znajduje się dzisiaj już niemal w każdym domu. Nie zawsze i nie wszędzie działa jednak prawidłowo. Pojawiają się problemy z zasięgiem lub wolnym transferem. Na szczęście jest na to kilka prostych sposobów.

Przyczyn słabego zasięgu lub ciągle zrywanego połączenia bezprzewodowego może być co najmniej kilka. Jednak najczęstsze to po prostu wadliwy sterownik karty sieciowej albo zbyt duża odległość od rutera nadającego sygnał, albo duże zakłócenia wynikające z liczby pracujących w pobliżu sieci Wi-Fi. Na szczęście na każdą z tych niedogodności jest recepta - przeczytajmy, jak zdiagnozować i usprawnić działanie domowej sieci Wi-Fi.

Problemy z połączeniem sieciowym

Problem: Mam problemy z łączeniem się z siecią Wi-Fi, czasem muszę próbować ponad 10 razy, zanim w końcu się połączę. Zdarza się też, że w trakcie pracy nagle na ikonie połączenia sieciowego pojawia się żółty wykrzyknik i tracę połączenie z siecią.

Rozwiązanie: Nie da się niestety podać jednego konkretnego rozwiązania problemów związanych z łącznością sieciową w systemie Windows. Przyczyn może być dość dużo, wiele zależy od konfiguracji, karty sieciowej, rutera. Podane poniżej komendy do wpisania w Wierszu polecenia to metoda najbardziej uniwersalna.

W zdecydowanej większości przypadków za błędne działanie sieci Wi-Fi odpowiada wadliwy sterownik karty sieciowej. Postarajmy się go zainstalować ponownie lub zaktualizować. Gdy wyeliminujemy jako przyczynę wadliwy sterownik, możemy, korzystając z innego urządzenia, spróbować połączyć się z tą samą siecią i sprawdzić, czy będą występować te same problemy - jeśli tak, może to oznaczać problem z naszym ruterem lub dostawcą usług internetowych, który na przykład wykonuje prace konserwacyjne i dlatego tracimy dostęp do sieci.

Możemy również spróbować przeprowadzić uniwersalną procedurę, która może naprawić nasz problem.

1. Korzystamy ze skrótu klawiaturowego Start+X i uruchamiamy Wiersz polecenia (administrator).

2. Teraz wpisujemy kolejne komendy i zatwierdzamy je klawiszem Enter:

netsh winsock reset
netsh int ipreset
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns

Podane wyżej komendy mają na celu zresetowanie stosu TCP/IP, zwolnienie adresu IP, odnowienie adresu IP oraz opróżnienie i zresetowanie pamięci podręcznej programu do rozpoznawania nazw klienta DNS.

3. Po tych krokach musimy ponownie uruchomić komputer, aby zmiany zostały zastosowane.

Dlaczego sieć Wi-Fi nie działa dobrze
Ze zbyt dużą odległością od rutera mamy najczęściej do czynienia w domach jednorodzinnych, ale nie znaczy to, że nie zdarza się to także w blokach. Fale radiowe mają ograniczony zasięg, ponieważ tłumi je powietrze oraz przeszkody znajdujące się na ich drodze. Im wyższa częstotliwość fal radiowych, tym zasięg jest krótszy, a tłumienie większe. Problem ze zbyt dużą odległością może więc wystąpić w dużych, wielokondygnacyjnych domach, może również być spowodowany niewłaściwą lokalizacją rutera w mieszkaniu w bloku.

Obok naturalnego zjawiska tłumienia działające w naszym domu sieci bezprzewodowe są narażone na zakłócenia elektromagnetyczne. Mogą one pochodzić od telefonów bezprzewodowych DECT, zdalnie sterowanych zabawek, transmiterów audio-wideo, kuchenek mikrofalowych, urządzeń Smart Home wykorzystujących fale radiowe. Jednak wcale nie chodzi tutaj tylko o działające w pobliżu urządzenia elektryczne, ale głównie o dostępne w naszej lokalizacji sieci Wi-Fi. Pasmo 2,4 GHz podzielone zostało na 13 kanałów, ale w całym paśmie mogą pracować niezależnie tylko trzy sieci Wi-Fi (na kanale 1, 6 i 11). Uruchomione na innych kanałach będą wzajemnie nachodzić na siebie i się zakłócać.

PuvSKlB.jpg

Kanały radiowe w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz

Sprawy nie ułatwiają nowe standardy (802.11n), które rozszerzają kanał Wi-Fi z 20 MHz do 40 lub nawet do 80 MHz. Owszem, w laboratoryjnych warunkach prędkość transmisji wzrasta, jednak taka sieć zajmuje jeszcze większą część dostępnego pasma, co w mocno zurbanizowanych miejscach wywoła całkiem odwrotny skutek.

Co tłumi sygnał sieci Wi-Fi

Xgw0o7W.jpg

Pomiary: Łukasz Jasiński,
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
, źródło: Wikipedia


Zmiana kanału sieci bezprzewodowej


Mając problem z działaniem domowej sieci Wi-Fi, powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia, na jakich kanałach pracują inne dostępne w naszej okolicy sieci. Niestety, wiele osób po kupnie rutera nie zmienia ustawionego fabrycznie kanału, a później okazuje się, że większość ruterów w bloku działa na 1 lub 6 kanale, bo tak zdecydował producent. Aby dowiedzieć się, jakie sieci Wi-Fi działają w pobliżu oraz które kanały są najczęściej wykorzystywane, możemy użyć peceta i programu
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
lub darmowej aplikacji dostępnej na smartfony z Androidem o nazwie Wifi Analyzer (firmy farproc). To drugie rozwiązanie będzie o tyle lepsze, że ze smartfonem możemy obejść całe mieszkanie, sprawdzając we wszystkich pomieszczeniach zajętość wybranego pasma. To właśnie pierwsza czynność, jaką powinniśmy wykonać, mając problemy z zasięgiem bądź zbyt niską prędkością domowej sieci Wi-Fi.

ZQNYuv6.jpg


Zmiana pasma sieci bezprzewodowej

Standardowo wszystkie urządzenia korzystają z częstotliwości 2,4 GHz i z racji tego jest ona bardzo oblegana. Niektóre jednak wyposażone są w karty sieciowe Wi-Fi umożliwiające pracę również w paśmie 5 GHz. Na wykresie łatwo można sprawdzić, że pasmo 5 GHz ma aż 19 niezależnych kanałów. Możliwości są więc dużo większe niż w przypadku popularnego zakresu 2,4 GHz. Jeżeli więc tradycyjne pasmo w naszej lokalizacji jest mocno zatłoczone, warto pomyśleć o zmianie rutera na model Dual Band (obsługujący równoległą transmisję na obu pasmach). Pamiętajmy jednak, że oprócz rutera pasmo 5 GHz muszą wspierać urządzenia do niego podłączone. Upewnijmy się więc, że zarówno nasz notebook, jak i smartfon mają możliwość pracy w tych zakresach częstotliwości. Zmianę rutera na 5 GHz można potraktować także jako inwestycję, nie wszystkie domowe urządzenia muszą bowiem od razu pracować w nowej sieci.

1. Do sprawdzenia zajętości pasma 5 GHz znów wykorzystamy smartfon z programem Wifi Analyzer. Uruchamiamy program i dotykamy niewielkiej ikony w lewym górnym rogu . Powinna się ona zmienić z 2,4 GHz na 5 GHz. Jest jednak warunek - nasz smartfon musi obsługiwać to pasmo.

d54WkIh.jpg


2. Wykorzystywany w testach Nexus 4 ma moduł Wi-Fi obsługujący 5 GHz i jak się okazało, w okolicy nie pracuje nawet jedna sieć Wi-Fi w tym paśmie.

3. Teraz należy uruchomić transmisję na paśmie 5 GHz w naszym ruterze. Jeżeli wszystkie domowe urządzenia wyposażone są w obsługę 5 GHz, możemy wyłączyć sieć Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz, jeżeli nie - pozostawiamy włączone obie. Aby uruchomić obsługę, ponownie logujemy się do panelu administracyjnego naszego rutera.

4. Następnie przechodzimy do ustawień sieci bezprzewodowej - w zależności od rutera szukamy zakładki Wireless, WiFi lub WLAN i wyszukujemy zakładkę z ustawieniami pasma 5 GHz (5G Band lub 5 GHz Band).

rn7Sop5.jpg


5. Teraz pozostaje nam uruchomić dodatkową sieć i nadać jej nazwę (SSID), a także skonfigurować zabezpieczenia - analogicznie jak w przypadku 2,4 GHz.

BHTnolq.jpg


6. Możemy uruchomić domowe urządzenia (notebook, smartfon, tablet) i sprawdzić, czy nowa sieć jest przez nie wykrywana. Łączymy się z nią i cieszymy większym zasięgiem i szybciej działającą siecią bezprzewodową.

WiFI Analyzer - sposób na zatłoczone pasmo Wi-Fi

Dowiedzmy się, jak sprawdzić zajętość pasma Wi-Fi i zmienić kanał naszej sieci bezprzewodowej.

1. Na początek w smartfonie
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
, a następnie ją uruchamiamy. Po chwili zobaczymy wykres ze wszystkimi sieciami dostępnymi w pobliżu.

EXpEtUA.jpg


2. Teraz wystarczy tylko przejść się po mieszkaniu i sprawdzić, jaki mamy zasięg w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli jest słaby, to mamy prawdopodobny powód gorszego działania naszej domowej sieci. Jednak jeśli z zasięgiem jest wszystko w porządku, to najprawdopodobniej chodzi o zakłócenia. Na wykresie znajdziemy informację na temat wykorzystywanych kanałów. Dość łatwo zorientować się, czy nasza sieć nie pokrywa się z inną. Jeśli tak, to musimy ją możliwie najdalej odsunąć w paśmie od innych sieci. Sprawdzamy, który z kanałów jest nieużywany przez inne sieci lub na którym jest ich najmniej i są najsłabsze.

3. Jeżeli wybraliśmy już inny kanał dla naszej sieci Wi-Fi, powinniśmy zmienić konfigurację rutera. Otwieramy panel sterowania naszego rutera. Informacje, jak to zrobić, znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia. W większości przypadków należy wpisać w przeglądarce adres 192.168.0.1 lub 192.168.1.1. Logujemy się do panelu.

4. Szukamy zakładki Wireless, WiFi lub WLAN. Po przejściu do niej powinniśmy znaleźć ustawienia kanału. Wpisujemy taki, który wytypowaliśmy podczas testu. Zapisujemy ustawienia i opuszczamy panel administracyjny rutera.

Y2HOyaa.jpg


5. Teraz ponownie włączamy aplikację Wifi Analyzer na urządzeniu z Androidem, spacerujemy po całym mieszkaniu i sprawdzamy jakość połączenia. Jeśli widać poprawę, to teraz sieć powinna działać dużo lepiej.

Na kolejnej stronie dowiesz się jak zwiększyć zasięg Wi-Fi

Czytaj całość:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Źródło: komputerswiat.pl
 
Do góry