Ściana płaczu wujka spamtrasha

Jarom

Bardzo aktywny
Zasłużony
Reakcje/Polubienia
1231
W sumie to chyba jednak dobrze (mimo jakichś tam nieścisłości, przekłamań i domysłów) że w tych innych miejscach podejmują dany temat. Gorzej by było gdyby nikt nic już nie pisał, prawda?

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Reakcje/Polubienia
8359
Miasto
Trololololo
@spamtrash luzik, temat zostanie skoro będziesz uaktualniał :ok

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Reakcje/Polubienia
1322
No dobrze, mala nowosc, juz wyciekla i gimbaza sie bawi...
Otoz, jak byc moze pamietacie, jakis czas temu wyciekly narzedzia podstawowe NSA
Nie moja ściana, to jednak dorzucę linka w temacie:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Wydaje się, że wniosek płynie dość oczywisty - wracamy do normalności, czyli raczej aktualizujemy systemy w imię bezpieczeństwa, niż nie aktualizujemy w imię ... :scratchułańskiej fantazji...

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Reakcje/Polubienia
3541
Miasto
To tu to tam....
czyli raczej aktualizujemy systemy w imię bezpieczeństwa, niż nie aktualizujemy w imię ... :scratchułańskiej fantazji...
Komentarz jak najbardziej sluszny, ale nie do mnie i nawet nie do userow tego przazacnego forum, a do adminow systemow kontrolnych baz danych szpitali, sluzb ratunkowych, elektrowni, sieci energewtycznych i rurociagow przesylowych gazu czy wezlow komunikacji... a tu juz gorzej.

Co wiecej, zdarza sie niestety ze aktualizacje cos zamykaja jednoczesnie cos psujac... np. idea doposazenia Defendera o wlasciwosci antyransomware to fajna idea, ale (https://programyzadarmo.net.pl/threads/windows-defender-dodatek-anty-ransom-i-office.34810/) zawiera backdoora (ktory nie jest wg. Ms backdoorem a ficzerem, jak na razie).

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Reakcje/Polubienia
3541
Miasto
To tu to tam....
Nic o ujawnianych pomału sprawach, tym razem o zafuaniu do źródeł informacji oraz ogólnie (choć nie lubię generalizować) spadku jakości publikacji.
Otóż istnieje taki portal omawiającyw jasny i przejrzysty sposób wycieki danych, haseł, problemy związane z bezpieczeństwem itp. Oraz oczywiście ostrzegający czytelników.
Istnieje już ładny kawałek czasu, i ostatnio opublikował tekst:

zasadniczo fajnie się czyta, zwraca uwagę na problem, podaje jak go uniknąc, na co uważać i jak sprawdzić czy jest się OK, prawda?
Otóż dupa, bo znajduje się w tejże notatce nieprawdziwa informacja. A jeżeli jest jedna, którą łatwo zweryfikować, to czy są inne? Ano własnie, w ten sposób spada poziom zaufania.
Jaka nieprawdziwa informacja? Notka otóż opisuje niedawno zaistniałą sytuację, a fragment opisu zawiera:
"Wyskoczyłem do kiosku, kupiłem starter w Heyah i dzwonię na numer, na który szanowny pan kazał mi przekierować połączenie."

Albo coś mi uciekło, albo od jakiegoś czasu nie da się kupić startera, włożyć do tela i rozpocząc dzwonienie bo trzeba jeszcze go zarejestrować, prawda?

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Reakcje/Polubienia
1322
Jaka nieprawdziwa informacja? Notka otóż opisuje niedawno zaistniałą sytuację, a fragment opisu zawiera:
"Wyskoczyłem do kiosku, kupiłem starter w Heyah i dzwonię na numer, na który szanowny pan kazał mi przekierować połączenie."
Albo coś mi uciekło, albo od jakiegoś czasu nie da się kupić startera, włożyć do tela i rozpocząc dzwonienie bo trzeba jeszcze go zarejestrować, prawda?
Co prawda od bardzo dawna nie kupiłem żadnego startera, jednak z tego co wiem, to żeby kupić starter w kiosku (czy gdziekolwiek indziej) trzeba wylegitymować się dowodem i pozwolić spisać ekspedientce swoje dane, które punkt sprzedaży wysyła potem do operatora wraz z numerem sim zakupionej karty. Jeśli już masz zakupioną kartę, to raczej od razu jest aktywna, chyba że trzeba dodatkowo wbić jakiś zapisany na niej nr np. #xxxxxxxx*. Także sytuacja opisana na Niebezpieczniku moim zdaniem mogłaby się wydarzyć, choć nie ma już Telekomunikacji Polskiej, a w jej miejsce jest Orange.

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Reakcje/Polubienia
3541
Miasto
To tu to tam....
Nie ma mnie w Polsce od ponad 15 lat, stąd wątpliwości ale znajomi którzy byli niedawno na jakieś rodzinne emergency kupili na stacji beznzynowej kartę, która była "martwa" i została aktywowana dopiero po wizycie w salonie kogoś tam.

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Reakcje/Polubienia
3541
Miasto
To tu to tam....
No dobrze, polecmy po calosci... poniewaz moderacja ma zawsze racje a jest uprzejma mnie zaszczycac tytulem: "lamusie pierdolony" za to ze umiem odroznic wersje beta od finalnej, robimy ciach... sukcesywnie i pomalu. Ale kazdy ma przeciez wybro co, gdzie i jak robi, prawda? :)

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Reakcje/Polubienia
1322
No dobrze, polecmy po calosci... poniewaz moderacja ma zawsze racje a jest uprzejma mnie zaszczycac tytulem: "lamusie pierdolony" za to ze umiem odroznic wersje beta od finalnej, robimy ciach... sukcesywnie i pomalu. Ale kazdy ma przeciez wybro co, gdzie i jak robi, prawda? :)
Szkoda. Nie znam tematu, ale sądząc po cytacie stężenie męskich rozmów kilkukrotnie przekroczyło dopuszczalną normę. Na obecnym etapie emocjonalnym forum moderacja powinna być niezauważalna i zdecydowanie ograniczać się tylko do skrajnych przypadków. W myśl starego powiedzenia - "Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu". Kogokolwiek poniosło proszę o ogarnięcie się. Naprawdę aktywnych userów na forum mogę policzyć na palcach jednej ręki (może dwóch). Oby ich liczba nie spadła poniżej liczby moderatorów, bo co wtedy będziecie moderować? :szydera:pała

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Reakcje/Polubienia
19708
Szkoda. Nie znam tematu, ale sądząc po cytacie stężenie męskich rozmów kilkukrotnie przekroczyło dopuszczalną normę.
Też nie wiem z jakiego powodu to spięcie. Ale szkoda, bo spamtrash ma wiedzę którą chętnie się dzielił - pomimo specyficznego przekazu :D

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Reakcje/Polubienia
3541
Miasto
To tu to tam....
no dobrze... poniewaz mam przxerwe w pracy i potrzebuje sie oderwac od czytania cudzych maili choc na chwilke...:jaranko

Ano wlasnie, ja o tym... czy Wy tez juz wiecie ze emaile szyfrowane PGP/GPG oraz S/MIME to mozna sobie poczytac w dowolnym losowo wybranym momencie, i to zarowno latajace jak i te lezace na skrzynkach, bo wlasnie "znaleziono" tzw. "dziure" w obu algorytmach?

Podkreslam: owa "dziura" jest w algorytmach, a nie w ich implementacji... Nie to zebym mowil ze znowu znalezli backdoora, nie?:gwizdek

Nie wiecie jeszcze? To poczytajcie...

Jak na razie userzy sa zachecani do wylaczania szyfrowania (jakby kto nie wiedzial jak, to tu:

sa opisy) i przechodzenia ze swoimi wypocinami na messengery majace szyfrowanie end-to-end.

Ale generalnie bez paniki, GPG/PGP jest i tak bezpieczniejsze od S/MIME (krotko ale tresciwie:
), a kto by tam trzymal w nieskonczonosc emile na serwerze, nie?

Ja osobiscie polecalbym pozostanie przy PGP/GPG, wylaczenie html w emilach i wykastrowanie z wiadomosci przeuroczych odnosnikow zewnetrznych (co moze byc trudne, bo wiekszosc kont darmowych dodaje cos od siebie).

PS: poniewaz i tak wycieklo, to szczegoly ataku juz upubliczniono, do poczytania tu:

a po polsku i opisowo:

Ostatnia edycja:

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Reakcje/Polubienia
3541
Miasto
To tu to tam....
no to mamy mala gownoburze.... z pdf'a (
) mozna poczytac "niby" ktore programy sa zagrozone... teoretycznie.
Jak to wyglada w praktyce?Dokladnie jak w przypadku wielu ostatnio ujawnionych podatnosci, chyba najlepiej ilustruje to dosc emocjonalny wpis protonmail:

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Reakcje/Polubienia
3541
Miasto
To tu to tam....
no dobrze dawno mnie tu nie bylo :zawsty
Sie nadaje jak rzadko... jak juz nawet onet trabi to mozna:
, aczkolwiek nie do konca, bo oficjalnie UE odmowila komentarza:

Ze tak napisze: a co, zdziwieni?:jaranko To chyba bylo oczywiste ze szpiegujo, nie?:england

Inna sprawa ze jak zwykle przez nerwowe dzialania politykow zostali zlapani z reka w.... meloniku

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Reakcje/Polubienia
3541
Miasto
To tu to tam....
Jest takie fajne oprogramowanie na Ajfona (na Andka tez, troszke inne ;) ), pochadzace od izraelskiej firmy Pegasus. Co moze, wyjasnia ponizszy obrazek, lepiej niz 3 strony opisu:

Czy jest to jedyne tego typu oprogramowanie, szpiegujace usera fona i przekazujace jego dane do agencji rzadowej? Oczywiscie ze nie, takich jest wiele. Co wiec wyroznia Pegasusa? Hmm... zastanowmy sie... moze to, ze oprogramowanie to stanowi element Dobrej Zmiany i wprowadza nowa, lepsiejsza jakosc do (moze dosc jednostronnej, ale zawsze) komunikacji Suwerena z Wybrancami Narodu, co ilustruje ponizsza mapka:

Tak dla wyjasnienia do legendy: kolorki NIE oznaczaja ilosci "infekcji" tym... hmm... "telefonem zaufania", a ilosc "firm" z niego korzystajacych. Ilosc podsluchiwanych jest wprost proporcjonalna do budzetu oraz do ilosci i natezenia sporow spolecznych na obszarze danego kraju.

Jest to niejako konsekwencja wprowadzenia do spoleczenstwa Sygnalistow, z tym ze zamiast czekac na: "Wysoka Obstrukcjo, z obrzydzeniem do siebie uprzejmnie donaszam ze niejaki gajowy Marucha Janusz, syn nieslubny proboszcza i wikarego plebanii w Rydzykowicach Malych puscil byl w krzakach Nadlesnictwa Pupki Wielkie w zeszly piatek w godzinach wieczornych baka, czym szkody niezmierne srodowisku wyrzadzil, ptactwo oraz proboszcza akurat chedozacego ministranta w krzakach ploszac" i inne takie, z umocowania Suwerena ex-prokuratorzy z epoki komunizmu & Co. sami wsluchuja sie w glos Suwerena, czesto bez jego zgody i wiedzy.

Ot, taka ulepszona wersja, Sygnalista Fefnascie Plus.

PS: aktywnosc operatora wystepujacego w raporcie (
) jako ORZELBIALY:
Operator ORZELBIALY

ASN Description
8374 Polkomtel Sp. z o.o.
50767 FIBERLINK Sp. z o.o.
5617 Orange Polska Spolka Akcyjna
12912 T-mobile Polska Spolka Akcyjna
198112 PROSAT s.c.
29314 Vectra S.A.
12741 Netia SA
Table 6: Suspected infections for operator ORZELBIALY.

PS: lepsiejszy (i mniej emocjonalny) opis tu:

Ostatnia edycja:
Do góry