Program AOMEI Partition Assistant Pro - Niemożność rozszerzenia partycji systemowej

Micx

Bardzo aktywny
Dołączył
18 Lipiec 2013
Posty
210
Reakcje/Polubienia
197
Witam
Za pomocą tego programu AOMEI (wersja Pro 8.4) chciałem sobie o 50 GB rozszerzyć partycję systemową kosztem innej z danymi bez utraty danych.
Niestety partycja systemowa nie może być rozszerzona bo jest na niej około 8-9 GB wolnego miejsca radzi program i radzi użyć Partition Assistant Main Console.
Ktoś bawił się konsolą tego programu? Albo ma inny pomysł jak bez problemu i bezpiecznie to rozszerzyć (najlepiej z poziomu Windows)?

P.S. A jaki pakiet zabezpieczający radzicie? Kacper mi się kończy za 11 dni i nie wiem czym go zastąpić. Może ten F-Secure w promocji? Albo może jest coś lepszego?

Liczę na pomoc. Pozdrawiam
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19191
Reakcje/Polubienia
55818
Za pomocą tego programu AOMEI (wersja Pro 8.4) chciałem sobie o 50 GB rozszerzyć partycję systemową kosztem innej z danymi bez utraty danych. Niestety partycja systemowa nie może być rozszerzona bo jest na niej około 8-9 GB wolnego miejsca radzi program i radzi użyć Partition Assistant Main Console.
Aby rozszerzyć partycję musisz mieć najpierw na dysku nieprzydzieloną przestrzeń i aby to uzyskać należy zmniejszyć inną partycję. Potem możesz użyć kreatora:

extend-size.png


proceed.png

Ehh, byłbym zapomniał. Kreator rozszerzenia partycji nie obsługuje dysku GPT, więc trzeba to sprawdzić.
 

Emmers

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
2235
Reakcje/Polubienia
788
Miasto
Hajnówka
Nie obsługuje rozszerzenia ale obsługuje zmianę rozmiaru partycji. Partycja rozszerzona to inaczej partycja na której znajdują się dyski logiczne, a taka partycja może być utworzona na dysku MBR. Na dysku GPT wszystkie partycje są podstawowe i może ich być więcej niż 4. Partycja z wolnym miejscem kosztem której chcesz powiększyć partycję systemową musi przylegać do systemowej. Procedura jest taka że najpierw zmniejszamy rozmiar przyległej partycji o te 50 GB w ten sposób by nieprzydzielone miejsce które powstanie przylegało do partycji systemowej. Potem zwiększamy rozmiar partycji systemowej o nieprzydzielone miejsce. Wszystko!
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19191
Reakcje/Polubienia
55818
Nie obsługuje rozszerzenia ale obsługuje zmianę rozmiaru partycji. Partycja rozszerzona to inaczej partycja na której znajdują się dyski logiczne, .......... Wszystko!
Tak mnie zastanawia, dlaczego ty prawie zawsze odpisujesz bez odniesienia, do kogo jest to adresowane. W tym przypadku do mnie?, do Micx'a?

A może to takie ogólne twoje przemyślenia?
 

Emmers

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
2235
Reakcje/Polubienia
788
Miasto
Hajnówka
Raczej ogólnie, bo wszyscy (ja również ) mylimy pewne informatyczne pojęcia. Powiększenie partycji kosztem innej często bezwiednie nazywamy rozszerzeniem a to błąd.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


A teraz chcę przedstawić film jak powiększyć partycję systemową kosztem wolnego miejsca partycji sąsiadującej.
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19191
Reakcje/Polubienia
55818
Raczej ogólnie, bo wszyscy (ja również ) mylimy pewne informatyczne pojęcia. Powiększenie partycji kosztem innej często bezwiednie nazywamy rozszerzeniem a to błąd.
Szukasz dziury w całym. Termin "extend" to nie jest również powiększenie, a raczej poszerzenie. Jednak język polski jest na tyle bogaty w słowa, że równie dobrze możemy w tym przypadku użyć wyrazu rozszerzyć.
 

Jarom

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Wrzesień 2016
Posty
3893
Reakcje/Polubienia
1228
Szukasz dziury w całym. Termin "extend" to nie jest również powiększenie, a raczej poszerzenie. Jednak język polski jest na tyle bogaty w słowa, że równie dobrze możemy w tym przypadku użyć wyrazu rozszerzyć.
To "szukanie dziury w całym" - dodam na siłę - to nic innego jak brak wiedzy. Mylenie "rozszerzenia" czy "poszerzenia" z "partycją rozszerzoną"... ?! :facepalm
Może by tak jakiś filmik "Jak znaleźć spację na klawiaturze"? Proszę... :modlitwa
 

KamilSkalmierski

Nowy użytkownik
Dołączył
25 Grudnia 2021
Posty
3
Reakcje/Polubienia
0
Nie obsługuje rozszerzenia ale obsługuje zmianę rozmiaru partycji. Partycja rozszerzona to inaczej partycja na której znajdują się dyski logiczne, a taka partycja może być utworzona na dysku MBR. Na dysku GPT wszystkie partycje są podstawowe i może ich być więcej niż 4. Partycja z wolnym miejscem kosztem której chcesz powiększyć partycję systemową musi przylegać do systemowej. Procedura jest taka że najpierw zmniejszamy rozmiar przyległej partycji o te 50 GB w ten sposób by nieprzydzielone miejsce które powstanie przylegało do partycji systemowej. Potem zwiększamy rozmiar partycji systemowej o nieprzydzielone miejsce. Wszystko!
Witam serdecznie,

mam podobny problem ale u mnie już nawet nie chodzi o GPT ale o położenie poszczególnych partycji.
Na screenie to widać - systemowa jest jakby zupełnie gdzie indziej ...
Oczywiście komunikat o Main Console też dostałem.
Gorąca prośba,jak ogarnąć ten temat?

Z góry dzieki i pozdrawiam
Kamil :)

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

konarsky

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
28 Kwiecień 2011
Posty
301
Reakcje/Polubienia
478
@KamilSkalmierski W jaki sposób chcesz powiększyć partycję skoro brakło Ci miejsca na dysku? Nie możesz rozszerzyć partycji o miejsce z innego dysku. Partycje utworzone są poprawnie i wszystko jest na swoim miejscu. Rozwiązaniem jest przekopiowanie wszystkich śmieci na drugi dysk zwalniając tym samym miejsce na partycji systemowej lub przeniesienie partycji z systemem na drugi dysk, który ma większą pojemność i wtedy jej poszerzenie.
 

KamilSkalmierski

Nowy użytkownik
Dołączył
25 Grudnia 2021
Posty
3
Reakcje/Polubienia
0
@KamilSkalmierski W jaki sposób chcesz powiększyć partycję skoro brakło Ci miejsca na dysku? Nie możesz rozszerzyć partycji o miejsce z innego dysku. Partycje utworzone są poprawnie i wszystko jest na swoim miejscu. Rozwiązaniem jest przekopiowanie wszystkich śmieci na drugi dysk zwalniając tym samym miejsce na partycji systemowej lub przeniesienie partycji z systemem na drugi dysk, który ma większą pojemność i wtedy jej poszerzenie.
@konarsky Dziękuję za odpowiedź.Tak naprawdę to jeden dysk twardy, c+partycje.Na screenie widać wolną przestrzeń (zlikwidowałem jedną partycję. Czy może tę przestrzeń użyć do rozszerzenia C ?

Z góry dzięki i pozdrawiam
Kamil

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

konarsky

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
28 Kwiecień 2011
Posty
301
Reakcje/Polubienia
478
@KamilSkalmierski W komputerze znajdują się dwa dyski twarde: "Dysk 0" oraz "Dysk 1". Nie możesz poszerzyć partycji o miejsce z innego dysku. Rozwiązania są takie jak podałem we wcześniejszej wiadomości.
 

KamilSkalmierski

Nowy użytkownik
Dołączył
25 Grudnia 2021
Posty
3
Reakcje/Polubienia
0
:( Rzeczywiście...
System jest na SSD a ten większy dysk to HDD - czy można zamienić dyski ? Tzn. zainstalować win na HDD ?
(to pewnie głupie pytanie ale wolę zapytać)
Z góry dzięki za odpowiedź !
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35807
Reakcje/Polubienia
24845
Miasto
Trololololo
:( Rzeczywiście...
System jest na SSD a ten większy dysk to HDD - czy można zamienić dyski ? Tzn. zainstalować win na HDD ?
(to pewnie głupie pytanie ale wolę zapytać)
Z góry dzięki za odpowiedź !
Można ale SSD jest szybszy i dlatego masz na nim postawiony system.
 

Emmers

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
2235
Reakcje/Polubienia
788
Miasto
Hajnówka
Pewni9e na dysku systemowym masz nie tylko system ale programy firm trzecich jak również własne pliki: Zdjęcia Filmy Muzykę Dokumenty. Utwórz partycję Dane na miejscu nieprzydzielonym i przenieś foldery Muzyka, Wideo, Obrazy na tę utworzoną partycję. Możesz również Utworzyć folder Programy i tram przeinstalować programy firm trzecich. Możesz też przenieść na inną partycję Pulpit czy Pobrane. W zakładce właściwości każdego z folderów przeze mnie wymienionych jest osobna zakładka Lokalizacja, zmieniając lokalizację możesz każdy z tych folderów przenieść gdzie chcesz wraz z zawartością.
Jak ja to rozwiązałem: obejrzyj

 
Do góry