Witamy na PZD!

Welcome to PZD!

Register Zaloguj

AV1 - bezpłatna metoda kompresji video, która da więcej możliwości w zakresie streamingu

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudzień 2012
Posty
3174
Polubienia
870
Autor tematu #1
28 marca br. oficjalnie zadebiutowała bezpłatna metoda kompresji, która - jak mniemam - stanie się niedługo bardzo popularna...
Nowa metoda kompresji (AV1) została oficjalnie wypuszczona na rynek 28 marca jako twór Alliance for Open Media – organizacji, w której uczestniczy kilka firm technologicznych. Prace nad AV1 rozpoczęły się już w 2015 roku, kiedy to Google, Cisko oraz Mozilla (wraz z Xiph.org) połączyły kilka projektów: Thora, Daala oraz VPX w ramach stworzenia nowoczesnego i co ważne wydajnego kodeka, który będzie dostępny dla każdego na rynku streamingu wideo. Dwa tygodnie temu, Alliance for Open Media ogłosiło powszechną dostępność AV1, który ma pozwolić na zmniejszenie rozmiaru pliku wideo do 30% w stosunku do obecnie wykorzystywanych metod.(...)
Pierwotne założenie, zmniejszenie rozmiaru materiału o 30% w stosunku do VP9 zostało osiągnięte. Mało tego, wydajnością bije na głowę obecnie wykorzystywane standardy. Testy zostały przeprowadzone na plikach wideo SD oraz HD – ma to związek z tym, iż na Facebooku są to najczęściej wykorzystywane formaty. Co ciekawe, badacze wskazują na fakt, iż wraz ze wzrostem jakości wideo, korzyści z użycia AV1 będą dalej rosły. Może się więc okazać, że treści UHD, 4K oraz 8K wykażą jeszcze większą wydajność AV1 względem innych kodeków.
Jedynym mankamentem AV1 jest to, że kompresja trwała nieco dłużej. (...)
Biorąc pod uwagę nieodpłatny model licencjonowania kodeka, można się spodziewać, że już wkrótce wiele serwisów streamingowych będzie korzystać z jego dobrodziejstw. Użycie tworu od Alliance for Open Media spowoduje, że platformy będą ponosić niższe koszty przechowywania materiałów wideo – to nic dziwnego, skoro pliki mają być zwyczajnie mniejsze.
źr.i więcej:
Nie masz uprawnień do przeglądania zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć

AV1 to także pliki graficzne
AV1 to jednak nie tylko wideo, ale także format zapisu statycznych zdjęć. Jak pisałem już na początku stycznia, AV1 może w przyszłości zastąpić JPEGa, choć ma godnego konkurencja w postaci formatu HEIF. Ten drugi ma o tyle przewagę, że obecnie używa go już Apple, a niedługo dostanie też natywne wsparcie w systemie Windows 10.
Nie masz uprawnień do przeglądania zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć


grafika: Bitmovin
strona projektu:
Nie masz uprawnień do przeglądania zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć

Pełna specyfikacja techniczna:
Nie masz uprawnień do przeglądania zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć
 
Ostatnia edycja: