Ceny pamięci DRAM

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
ciach
 
Ostatnia edycja:

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
Chyba się pomyliłem... Może nie co do miesiąca, ale co do roku...
Dostępność chipów ma się zauważalnie poprawić. Jak podaje DRAMeXchange, producenci pamięci DRAM zamierzają w przyszłym roku wyraźnie zwiększyć produkcję tego typu układów. Walka o udziały w tym segmencie rynku powinna wymusić spadek cen kości, które są obecnie wręcz absurdalnie drogie. Widać to zresztą po cenach modułów dostępnych w polskich sklepach. Jak twierdzą analitycy, podaż powinna się zwiększyć dużo szybciej, niż wcześniej przewidywano.
Według danych DRAMeXchange, produkcja kości DRAM w 2018 roku ma wzrosnąć o 22,5 procent (wobec przewidywanych 19,6 procent), podczas gdy w mijającym roku wzrosła o 19,5 procent. Sytuacja na rynku ma się poprawić głównie za sprawą zwiększenia dostaw przez Samsunga. Przedsiębiorstwo ma uruchomić nowe linie produkcyjne i zwiększyć produkcję na już istniejących.
Pamięć RAM
Dzięki takiej operacji Koreańczycy mają być w stanie przygotować o 80000 – 100000 wafli miesięcznie więcej niż obecnie. Według DRAMeXchange Samsung do końca przyszłego roku osiągnie wydajność na poziomie 500 tysięcy wafli na miesiąc, w porównaniu do 390 tysięcy jakie ma zanotować w grudniu 2017 roku. Co istotne, zarówno SK Hynix, jak i Micron także planują poprawienie swoich możliwości produkcyjnych.
Pierwsze z przedsiębiorstw planuje budowę drugiej fabryki w Wuxi (Chiny), a Micron poważnie myśli o wymianie i/lub usprawnieniu wykorzystywanych obecnie linii. Nie jest niestety jasne, kiedy możemy spodziewać się zmian na rynku wynikających z decyzji podjętych przez wymienione podmioty. Miejmy nadzieję, że stanie się to jak najszybciej. Jak podaje DRAMeXchange, obecnie średnia cena kontraktowa za moduł DDR4 4 GB wynosi 30,5 $, podczas gdy w połowie 2016 roku za tę samą pamięć trzeba było zapłacić 13 $. Pytanie, czy jest w ogóle możliwość powrotu do tak niskich cen.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

No to sobie jeszcze poczekam...:spi
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
K....a. Czekam i czekam na obniżki cen pamięci DRAM i zawsze coś stoi na przeszkodzie...
Dlatego wcale nie dziwią mnie takie doniesienia...
Wysokie ceny RAM-u efektem zmowy cenowej? Są oskarżenia
W ostatnich miesiącach mogliśmy zaobserwować bardzo wysokie ceny pamięci RAM, które mocno wpływały na opłacalność ich zakupu. Wygląda jednak na to, że podwyżki są efektem zmowy cenowej największych producentów.
W ostatnich miesiącach kupno nowego komputera zdecydowanie nie było najlepszym rozwiązaniem z finansowego punktu widzenia – ceny kart graficznych przekraczały niewyobrażalne wręcz granice, a sporo więcej płaciliśmy także za kości RAM. O ile w przypadku tych pierwszych powód solidnych podwyżek jest powszechnie znany – mowa o ogromnym zapotrzebowaniu ze strony kopaczy kryptowalut – tak w kontekście modułów pamięci operacyjnych wielu było zdezorientowanych tak wysokimi cenami. Branżowi eksperci zwracali uwagę na brak wystarczającej ilości wafli krzemowych, inni obwiniali skażenie chemiczne w fabrykach firmy Micron, ale prawdziwy powód może być zupełnie inny. Do sądu w północnej Kalifornii wpłynął pozew wystosowany przez firmę prawniczą Hagens Berman, specjalizującą się w rynku nowych technologii. Akt oskarżenia dotyczy trzech potentatów tego rynku – firm Samsung, Micron oraz Hynix – którzy są podejrzewani o uczestniczenie w procesie zmowy cenowej i sztuczne zawyżanie cen DRAM (modułów stosowanych w pamięciach RAM, kartach graficznych czy smartfonach) w latach 2016-2017. Oskarżyciel zwraca uwagę na fakt, że w 2017 roku średni wzrost kosztu zakupu pamięci wzrósł aż o 47%, czyli najwięcej od 30 lat. W sumie – na przestrzeni ostatnich lat – moduły DRAM podrożały aż o 130%.
Co ciekawe, ceny pamięci zaczęły spadać na początku 2018 roku – wiele wskazuje na to, że ta rynkowa sytuacja ma związek z wszczęciem postępowania antymonopolowego przez chiński rząd. Trójka wspomnianych producentów, o czym przekonuje firma Hagens Berman, najwyraźniej przestraszyła się prawnych konsekwencji, wobec czego zatrzymała wzrosty, by nie wzbudzać podejrzeń rządowego regulatora. Uwagę zwraca także fakt, że ceny pamięci szybowały w górę tuż po kluczowych dla branży konferencjach oraz spotkaniach, co wzmaga podejrzenia o udział Samsunga, Microna i Hyniksa w nieuczciwych praktykach biznesowych. To bardzo prawdopodobne zważywszy na fakt, że wspomniane koncerny odpowiadają za 96% światowej produkcji pamięci.
Ciekawostką jest fakt, że firma Hagens Berman po raz kolejny podnosi problem zmowy cenowej w odniesieniu do tego segmentu branży sprzętu komputerowego. W 2006 roku jej prawnicy wygrali proces z Samsungiem i Hyniksem również dotyczący zmowy cenowej na rynku pamięci DRAM – wówczas obydwa koncerny musiały aż 731 milionów dolarów odszkodowania za uniemożliwienie działania procesu normalnej, rynkowej konkurencji. Wygląda na to, że tym razem może być podobnie.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

425804625.jpg

425804640.jpg

Hagens Berman - powodzenia :ok
 
Do góry