Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19144
Reakcje/Polubienia
55677
W październiku 2019 roku organizacja CheckLab.pl przygotowała zestawienie popularnych darmowych programów do ochrony komputerów osobistych. Więc jaki jest najlepszy darmowy antywirus? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, ponieważ różnorodność bezpłatnych rozwiązań sprawia, że decyzja nie jest tak oczywista, dodatkowo tylko duzi gracze mogą zaoferować względnie dobrą ochronę. Trzeba pamiętać, że bezpłatne antywirusy nie radzą sobie ze wszystkimi rodzajami ataków. Darmowe oprogramowanie do zabezpieczeń nie posiada tak rozbudowanych funkcji jak komercyjne odpowiedniki, dlatego bezpłatne antywirusy powinny być uzupełnione o przynajmniej bezpieczną przeglądarkę do bankowości internetowej, a także zestaw przeglądarkowych rozszerzeń poprawiających prywatność i ochronę danych.

Test bezpłatnych antywirusów został przeprowadzony przez organizację CheckLab.pl, która została założona w lipcu 2019 roku przez firmę AVLab.pl, działającą od 2012 roku w branży bezpieczeństwa teleinformatycznego. Podstawowym celem organizacji CheckLab jest testowanie przydatności zabezpieczeń stacji roboczych, przyznawanie certyfikatów potwierdzających skuteczność ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, a także dostarczanie wyników dla informacji publicznej przy zapewnieniu maksymalnej transparentności testów. W tych badaniach pracownicy CheckLab wykorzystują szkodliwe oprogramowanie, narzędzia oraz techniki pokonywania zabezpieczeń, które są używane w prawdziwych cyberatakach.

Porównanie darmowych antywirusów ma na celu przybliżyć obecną sytuację poszczególnych produktów na rynku pod względem wykrywania i blokowania zagrożeń pochodzących z Internetu.
Cały artykuł:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4275
Reakcje/Polubienia
5690
Miasto
To tu to tam....
Cały artykuł:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Jak ja lubie entuzjazm ekspertow... test testem, ale akapit: "Zewnętrzni producenci rozwiązań bezpieczeństwa udostępniają funkcje zdalnego dostępu, zarządzania z chmury, szyfrowania plików, kontroli rodzicielskiej, ustanawiania połączeń VPN, skanowania podłączanych urządzeń IoT do sieci domowej i wiele więcej. Jak na razie Microsoft oferuje wyłącznie rozwiązanie anty-malware. Zamykanie się Microsoftu na jeden system operacyjny doprowadziło do sytuacji, że rozwiązaniu Windows Defender trudno jest konkurować z największymi producentami z branży pod względem kompleksowości ochrony i zabezpieczeń różnych systemów operacyjnych." mi podnosi co tylko moze...

Jak nie lubie Microsoftu, to powiedzmy sobie jasno: Windows Defender jak nazwa powinna wskazac autorowi jest ELEMENTEM systemu Windows. Moze w ferworze pisania recenzji na to nie wpadl... Windows, jako taki natomiast zawiera elementy zdalnego dostepu i zarzadzania z chmury (z kontrola usera lub bez). Windows ZAWIERA szyfrowanie partycji i dyskow, kontroli rodzicielskiej, ustawiania polaczen VPN (natywna obsluga) i wiele wiecej.
Poslugujac sie logika autora raportu mozna by napisac ze zaden darmowy antywirus (poza Defenderem jako elementem systemu Windows) nie ma wbudowanego klienta poczty, a Windows (a wiec i Windows Defender) ma.
Zasadniczo moim zdaniem nalezaloby sie zastanowic: testujemy ANTYWIRUSA czy kombajn ktory szyfruje pliki (zamknietym algorytmem ktory nie byl audytowany, tez mi zaleta), przechowuje bezpiecznie hasla (we wlasnosciowym kontenerze do ktorego dostep MOZEMY miec tak dlugo jak... mamy licencje), dostarcza kontroli rodzicielskiej, krawaty wiaze i przerywa ciaze.
Jesli testujemy kombajn, to system Windows wygrywa w przedbiegach. Pokazcie mi antywirusa ktory pozwala tworzyc, usuwac, zmieniac rozmiar i typ partycji? Albo kontrolowac uslugi?

Natomiast uzywanie argumentu ze WINDOWS Defender nie obsluguje innnych systemow operacyjnych.... no coz: prosze mi pokazac JEDNA aplikacje antywirusowa ktora obsluguje rozne systemy.
Kaspersky Antywirus dla Windowsa, MAC oraz Androida to TRZY zupelnie rozne aplikacje od jednego wydawcy pod podobna nazwa, ale z wyraznym zaznaczeniem ktora na ktory system.

Skanowanie podlaczonych do sieci domowej IoT to osobny rozdzial i do tego ZADEN antywirus na PC sie tak naprawde NIE nadaje.

Co do "klimatu" artykulu, to clickbait w klasycznej, najczystszej postaci. W mojej prywatnej ocenie podanie tresci emila z grupy sextortion i napisanie: "Co gdyby taki mail był prawdziwy?" rowna sie Pudelkowemu: "Nasz fotoreporter zrobil zdjecie Dody w mini!!!1111 Co gdyby nie miala ani mini ani majtek????1!?!?!?!!!????"

Szkoda.
 
Do góry