Compaq Evo N610C jaki system zainstalować?

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1086
Reakcje/Polubienia
43
Witam
Wykopałem laptopa jak w tytule.
Chcę na nim zainstalować jakiegoś linuxa. Co polecacie dla tak starej maszyny?
Może jednak zostać przy Win XP??!!
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35931
Reakcje/Polubienia
25022
Miasto
Trololololo
Witam
Wykopałem laptopa jak w tytule.
Chcę na nim zainstalować jakiegoś linuxa. Co polecacie dla tak starej maszyny?
Może jednak zostać przy Win XP??!!

Przeznaczenie jakie będzie tego lapka :??
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35931
Reakcje/Polubienia
25022
Miasto
Trololololo

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1086
Reakcje/Polubienia
43
1 gb ram
Dysk 80 gb
Przeznaczenie - poznawanie linuxa przez mojego syna
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
1 gb ram
Dysk 80 gb
Przeznaczenie - poznawanie linuxa przez mojego syna
I więcej ramu zdaje się mieć już nie może. Z tego powodu z Zorinem Lite bym się nie spieszył, przynajmniej z tą wersją (12), którą znajdziesz na stronie developera. V. 12 bazuje na zmodyfikowanym Gnome, więc będzie zużywać nieco więcej pamięci niż wersja 11, bazująca na XFCE. Z uwagi na 1 GB ramu na dzień dobry możesz sobie odpuścić wszystkie Linuxy bazujące na KDE, GNOME, Budgie, Cinnamon (cynamon można ewentualnie próbować).Nie ma sensu instalowania ich starszych wersji - starsze wersje systemów i od razu trzeba sporo aktualizować. Enlightenment, FluxBox, Openbox, JWM i LXDE moim zdaniem są zbyt ubogie, żeby dało się z nich wygodnie korzystać. Z LXQt nie spotkałem sensownego Linuxa, którego mógłbym polecić. Z sensownych pozostaje XFCE i Mate. Zresztą możesz spojrzeć na ściągę:
memory-comp.png

Mniej więcej tak to wygląda (może trochę się różnić zależnie od wersji środowiska) i trzeba pamiętać, że z każdym procesem, otwartym oknem następuje proporcjonalny przyrost zużycia pamięci. Proponuję przygotuj kilka live cd z różnymi linuxami i odpal z nich laptopa. Zobaczysz, czy laptop da radę, czy nie ma kłopotów ze sterami. Ewentualna instalacja na samym końcu.
 
Ostatnia edycja:

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1086
Reakcje/Polubienia
43
Mam jeszcze jedno pytanie. Obecnie na tym laptopie jest Win XP i kubuntu.
Czy usunięcie kubuntu ma polegać na usunięciu partycji które zajmuje?
Jeśli tak to czy będzie się na starcie wyświetlać monit jaki system wybrać? Obecnie tak jest i w przypadku nie podjęcia decyzji uruchamia się kubuntu.
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
Mam jeszcze jedno pytanie. Obecnie na tym laptopie jest Win XP i kubuntu.
Czy usunięcie kubuntu ma polegać na usunięciu partycji które zajmuje?
Jeśli tak to czy będzie się na starcie wyświetlać monit jaki system wybrać? Obecnie tak jest i w przypadku nie podjęcia decyzji uruchamia się kubuntu.
Myślę, że kubuntu nadpisało bootloadera Windows XP i zastąpiło własnym. Możesz usunąć partycje i później scalić. Potem odpalasz lapka z płyty instalacyjnej XP. Wciskasz opcję Napraw (R) i postępujesz zgodnie z poleceniami. Na zakończenie mogą ci się przydać komendy C:\Windows\fixboot ewentualnie potem fixmbr, które służą do zapisu nowego sektora rozruchowego (zresztą wygooglujesz). W razie czego można skorzystać z programu EasyBCD (sam nie korzystałem).
Ciekaw jestem, jak chodziło kubuntu na tym sprzęcie.
Edit: znalazłem taki poradnik:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Ostatnia edycja:

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1086
Reakcje/Polubienia
43
Nie znam hasła i tylko miałem okazję wejść na konto gościa. Miałem odczucie że wszystko jest ok. Programy uruchamiają się "sprawnie", nie zamula. Wypaliłem już płytkę z Zorin OS Lite. Gdy mój syn nauczy się scalać partycje i popracuje nad bootloaderem to następnym etapem będzie instalacja Zoriona ale już bez Windows XP obok.
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
Hasło roota będzie potrzebne. Sporo zmian wymaga ponownego zalogowania. Przy każdej dystrybucji w wersji live może być inne. Najczęściej będzie to "root" lub "live", ale może być: "qwerty", "123456", nazwa dystrybucji np. "zorin", "livemode", "liveuser", powtórzenie nazwy użytkownika, "password" itp...

Ja z wersji live korzystam na pendrive'ach (2 GB wystarczy), a do zgrywania Rufusa (moim zdaniem najmniej problemowy). Jeśli porty masz USB 2.0 i możesz bootować z USB to pewnie byłoby wygodniej.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1086
Reakcje/Polubienia
43
Mam problem z aktywowaniem xp. Microsoft nie wspiera systemu, przez telefon też nic z tego.
Co dalej???
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9995
Reakcje/Polubienia
10627
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Mam problem z aktywowaniem xp. Microsoft nie wspiera systemu, przez telefon też nic z tego.
Co dalej???

Spróbuj jutro. Może coś u nich padło. Już tak było parę razy.
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
A widzisz.... Trzeba było kliknąć napraw, a nie instalować od początku...
 
Do góry