Darmowy program do zrzutów przewijanego okna

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
Używam FastStone Capture, ale darmowa wersja jest już przestarzała i niestety ze zrzutami przewijanych okien radzi sobie słabo i rzadko udaje się prawidłowo taki zrzut wykonać. Kiedyś sprawdzałam także program do zrzutów od Ashampoo, ale też nie za dobrze sobie radził + wykonywanie nim zrzutów było bardzo niewygodne i nieergonomiczne. Dziś wypróbowałam PicPick i Screenpresso, ale one również nie dały rady wykonać zrzutu przewijanego okna ani w Slimjet, ani w systemowym oknie z listą usług. Czy istnieje jakiś darmowy program, w którym taka opcja działa na takiej zasadzie jak w FastStone Capture lub PicPick i skutecznie wykonuje tego rodzaju zrzuty? Ew. jeśli nie ma takiego programu, to może chociaż jakiś dodatek do Slimjet (coś jak ScreenGrab w Firefox)?
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
Patrząc pod kątem ergonomiczności i wygody.... to nie powinnaś instalować żadnego programu czy wtyczki do zrzutów w przypadku Slimjeta. Właśnie po to m.in. można korzystać ze Slimjeta, że ma wbudowaną opcję do robienia screenów lub nagrywania ekranu. Proszę zrzut całej strony wykonany przez Slimjet ("zębatka" - > zapisz zrzut ekranu):
wSx4cZQ.jpg

Jeśli chcesz w takim zrzucie coś dorzucić czy wyczyścić to lepiej go teraz otworzyć w szybkiej, lekkiej przeglądarce obrazów typu IrfanView. Tak jest najergonomiczniej....
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
O tej opcji to ja doskonale wiem, tylko ona jest jak dla mnie do kitu, bo zrzuty są złej jakości (widać kompresję JPG) i w formacie JPG zamiast PNG. A jak chcę coś dorzucić, to akurat wolę użyć GIMP-a :p Z Irfana nie korzystam, bo mi jakoś nie podszedł, wolę XnView ;)
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
O tej opcji to ja doskonale wiem, tylko ona jest jak dla mnie do kitu, bo zrzuty są złej jakości (widać kompresję JPG) i w formacie JPG zamiast PNG. A jak chcę coś dorzucić, to akurat wolę użyć GIMP-a :p Z Irfana nie korzystam, bo mi jakoś nie podszedł, wolę XnView ;)
Niby znasz, a jednak piszesz, że w tylko formacie jpg zamiast png. Tymczasem nie jest to prawdą, proszę:
07AYCN7.png

Poza tym skoro Ashampoo Snap jest dla Ciebie kobylasty, to co powiedzieć o XnView (nie wspominając już o Gimpie) przy IrfanView.
Im bardziej program jest rozbudowany w opcje i możliwości tym mocniej obciąży system. Uważam też, ze zrzut załączony do poprzedniego posta jest dobrej jakości i bardzo czytelny biorąc pod uwagę rozmiar forumowej strony.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
U mnie się takie okienko w ogóle nie pojawia i nawet już tutaj na forum pytałam o możliwość zapisu zrzutu w PNG i ktoś mi odpisał, że takowej nie ma. Mogę poszukać i dać linka do tego posta jak co.
Ashampo Snap jest kobylasty jak na program do zrzutów ekranu. XnView natomiast jest przeglądarką obrazów i korzystam z większości jego opcji. GIMP z kolei to program do obróbki zdjęć i tworzenia grafiki. Używam go, bo zajmuję się grafiką. Jaki sens porównywać programy służące do zupełnie innych celów?
@Edycja:
Znalazłam post: https://programyzadarmo.net.pl/threads/slimjet-konfiguracja.34454/page-4#post-246044
Teraz sprawdziłam i jednak okienko się pojawiło. Może dodali je po aktualizacji? W takim razie kwestia zrzutów w Slimjet rozwiązana :) Jednak czasami potrzebuję zrobić zrzut innego okna, więc gdyby istniał taki programik, to byłoby miło ;)
 
Ostatnia edycja:

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
W Slimjecie masz możliwość zapisu zrzutów do jpg lub png (wybór przy zapisie do folderu -> zapisz jako typ i trzeba kliknąć, żeby rozwinąć menu). Nic nie zapewni lepszej jakości archiwizowanej strony niż jej wydruk (przy opcji wydruku nawet do pliku możesz ustawić rozdzielczość wydruku) lub bezpośredni jej zapis do pdf. Wiadomo jednak, że w takim przypadku, o ile plik będzie jeden, to stron już będzie kilka (w przypadku pdf) lub kilka plików, o ile drukujesz do obrazów (wtedy możesz je połączyć w jeden plik w Gimpie ustawiając jakąś ogromną rozdzielczość pliku docelowego).
Ps. Oczywiście wiem do czego służy każdy z wymienionych programów, ale dzięki za przypomnienie. :) Co do porównania tych programów Ashampoo Snap nie jest kobylasty uwzględniając liczbę funkcji, które posiada. Podobnie Gimp. Nie ma "wszystkomających" programów, które byłyby lekkie. Albo lekki program i mniej funkcji, albo "cięższy" i funkcji więcej. A IrfanView to jeden z nielicznych wyjątków, gdzie program jest lekki mimo dużych możliwości dzięki zastosowaniu licznych pluginów.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
Ps. Oczywiście wiem do czego służy każdy z wymienionych programów, ale dzięki za przypomnienie. :)
Skoro wiesz, to dlaczego porównujesz je z programem do zrzutów? Zresztą mówiąc o kobylastości, miałam raczej na myśli niewygodę obsługi. Program do zrzutów ma robić zrzuty szybko i wygodnie, a nie zawracać gitarę pierdołami :p
W Slimjecie masz możliwość zapisu zrzutów do jpg lub png (wybór przy zapisie do folderu -> zapisz jako typ i trzeba kliknąć, żeby rozwinąć menu).
Tak, teraz już to wiem, ale jak widać po podlinkowanym poście ( https://programyzadarmo.net.pl/threads/slimjet-konfiguracja.34454/page-4#post-246044 ), zostałam wcześniej wprowadzona w błąd, lub opcja ta pojawiła się dopiero niedawno
Nadal szukam programu, którym będę mogła zrobić zrzut innych okien
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
Życzę powodzenia. :) Jak znajdziesz, to nie omieszkaj przetestować na forumowej stronie. To interesująca zabawa patrzeć, jak sobie radzą programy przy wykonywaniu przewijalnego zrzutu strony z forumową pływającą belką (którą skądinąd sobie chwalę). :)
Możesz zajrzeć też tutaj:
https://programyzadarmo.net.pl/thre...capture-pro-za-darmo.22217/page-3#post-216657
Odniosę się tylko do tego:
Skoro wiesz, to dlaczego porównujesz je z programem do zrzutów? Zresztą mówiąc o kobylastości, miałam raczej na myśli niewygodę obsługi. Program do zrzutów ma robić zrzuty szybko i wygodnie, a nie zawracać gitarę pierdołami :p
Mi akurat bardzo odpowiada wysuwanie przyborników spod poszczególnych krawędzi ekranu w Ashampoo Snap - genialna funkcja. Tak jak sobie chwalę działanie Fast Stone Image Viewer (tak wiem, że to przeglądarka obrazów) w trybie pełnoekranowym i wysuwanie z krawędzi innych funkcji. Szybko i wygodnie to działa klawisz PrntScr, ale faktycznie żadnych dodatkowych "pierdół" nim zrobić się nie da...:winked
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
Mi akurat bardzo odpowiada wysuwanie przyborników spod poszczególnych krawędzi ekranu w Ashampoo Snap - genialna funkcja. Tak jak sobie chwalę działanie Fast Stone Image Viewer (tak wiem, że to przeglądarka obrazów) w trybie pełnoekranowym i wysuwanie z krawędzi innych funkcji. Szybko i wygodnie to działa klawisz PrntScr, ale faktycznie żadnych dodatkowych "pierdół" nim zrobić się nie da...:winked
Każdy ma inne preferencje. Dla mnie ideałem jest FastStone Capture i gdyby ta opcja przewijania okien działała w nim prawidłowo, to nie szukałabym innego programu. I ma naprawdę spore możliwości, pomimo że jest już stary i maleńki, a wszystko łatwo, prosto i wygodnie, bez zbędnego klikania. Uruchamiam go tylko wtedy, kiedy jest mi potrzebny, bo otwiera się błyskawicznie. Ashampoo Snap zupełnie nie przypadł mi do gustu, ale testowałam go już dość dawno i może od tego czasu się zmienił. W każdym razie ogólnie jakoś nie lubię programów od Ashampoo, chyba żaden nie zdobył mojej sympatii, a kilka testowałam
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9949
Reakcje/Polubienia
10567
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Używam FastStone Capture, ale darmowa wersja jest już przestarzała i niestety ze zrzutami przewijanych okien radzi sobie słabo i rzadko udaje się prawidłowo taki zrzut wykonać. Kiedyś sprawdzałam także program do zrzutów od Ashampoo, ale też nie za dobrze sobie radził + wykonywanie nim zrzutów było bardzo niewygodne i nieergonomiczne. Dziś wypróbowałam PicPick i Screenpresso, ale one również nie dały rady wykonać zrzutu przewijanego okna ani w Slimjet, ani w systemowym oknie z listą usług. Czy istnieje jakiś darmowy program, w którym taka opcja działa na takiej zasadzie jak w FastStone Capture lub PicPick i skutecznie wykonuje tego rodzaju zrzuty? Ew. jeśli nie ma takiego programu, to może chociaż jakiś dodatek do Slimjet (coś jak ScreenGrab w Firefox)?

Screepresso robi zrzuty przewijanego okna. Nie wiem jak to testowałaś ale ja korzystam z tego programu bardzo długo i nie mam z tą czynnością żadnego problemu.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
Screepresso robi zrzuty przewijanego okna. Nie wiem jak to testowałaś ale ja korzystam z tego programu bardzo długo i nie mam z tą czynnością żadnego problemu.
Sprawdzałam na oknie Slimjeta i oknie usług systemowych. Nie udało mi się zrobić zrzutu. Po prostu przewijanie w ogóle nie działało, chociaż postępowałam zgodnie z wyświetlonymi wcześniej instrukcjami. Próbowałam wielokrotnie. Poza tym w programie wyświetla się komunikat, że zrzuty przewijanego okna są opcją beta czy coś w tym stylu. W każdym razie nie jest to jeszcze w pełni dopracowana funkcja. I ogólnie jest to bardzo niewygodne, bo trzeba zaznaczać obszar, przytrzymywać i zwalniać LPM, jakieś cuda niewidy robić. W FastStone Capture wystarczy kliknąć w wybrane okno a program sam je przewija robi zrzut i automatycznie zapisuje w wybranym folderze.
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9949
Reakcje/Polubienia
10567
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Sprawdzałam na oknie Slimjeta i oknie usług systemowych. Nie udało mi się zrobić zrzutu. Po prostu przewijanie w ogóle nie działało, chociaż postępowałam zgodnie z wyświetlonymi wcześniej instrukcjami. Próbowałam wielokrotnie. Poza tym w programie wyświetla się komunikat, że zrzuty przewijanego okna są opcją beta czy coś w tym stylu. W każdym razie nie jest to jeszcze w pełni dopracowana opcja. I ogólnie jest to bardzo niewygodne, bo trzeba zaznaczać obszar, przytrzymywać i zwalniać LPM, jakieś cuda niewidy robić. W FastStone Capture wystarczy kliknąć w wybrane okno a program sam je przewija robi zrzut i automatycznie zapisuje w wybranym folderze.
Ta beta to jest już kilka lat i chyba nigdy z niej nie wyjdzie :)
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
No za to wlasnie sie placi... nie tak duzo w sumie (20dolkow za lifetime to pikus jak naprawde potrzebujesz). Ale... probowalas ShareX? Ma zapis ciagly, zapis przewijania itp...
Nie próbowałam. Wymieniłam programy, które sprawdzałam. Jeśli jest darmowy, to bardzo chętnie sprawdzę :)
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
Przetestowałam. Program radzi sobie bez problemu z przewijaniem okien przeglądarek internetowych. Niestety z oknem usług systemowych już nie :( Jednak ogólnie jak na darmowy program, to widać że jest bardzo wypasiony, a jednocześnie lekki, ergonomiczny i intuicyjny. Ma mnóstwo przydatnych funkcji, jak linijka, próbnik kolorów, OCR (bardzo się przydaje jak człowiek chce se przetłumaczyć jakiś niekopiowalny komunikat, który wyskoczył w jakimś programie), autozapis oraz wgrywanie zrzutów na całą masę hostingów i dysków internetowych. Wydaje się o niebo fajniejszy od Screenpresso czy Ashampoo Snap. Na ile sprawnie te wszystkie opcje działają, to dopiero muszę przetestować ale wygląda bardzo ciekawie :p
 
Do góry