sPeRaCz

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
21 Maj 2011
Posty
525
Reakcje/Polubienia
23
Debian 7.0 "Wheezy" wydany

4. maja 2013r

Po wielu miesiącach ciągłej pracy, projekt Debian z dumą prezentuje nową stabilną wersję 7.0 (o nazwie kodowej "Wheezy").
Nowe wydanie Debiana zawiera wiele interesujących cech, takich jak obsługa wieloarchitekturowości, różne narzędzia do uruchamiania prywatnych chmur, ulepszony instalator oraz kompletny zestaw multimedialnych narzędzi i kodeków, dzięki czemu nie trzeba wspomagać się zewnętrznymi repozytoriami.

Obsługa wieloarchitekturowości, jeden z głównych celów dla wydania "Wheezy", pozwoli użytkownikom Debiana na instalowanie pakietów z wielu architektur na tej samej maszynie. Po raz pierwszy daje to możliwość instalacji na jednym komputerze zarówno 32- jak i 64-bitowych programów, wraz z automatycznym spełnieniem wszystkich zależności.

Proces instalacji został znacznie ulepszony: Debian pozwala osobom niewidomym nie korzystającym z urządzeń Braille'a, na instalację z użyciem syntezera mowy. Dzięki wspólnym wysiłkom wielu tłumaczy instalator przełożony został na 73 języki, w tym ponad tuzin z nich dostępny jest również poprzez syntezer mowy.
Ponadto Debian po raz pierwszy umożliwia instalację oraz uruchamianie systemu na nowych 64-bitowych PC-tach (amd64) wyposażonych w UEFI, jednakże brak jeszcze obsługi "Secure Boot".

W tym wydaniu znalazło się wiele zaktualizowanych pakietów oprogramowania, między innymi:

Apache 2.2.22
Asterisk 1.8.13.1
GIMP 2.8.2
uaktualniona wersja środowiska graficznego GNOME 3.4
zestaw kompilatorów GNU GCC 4.7.2
Icedove 10 (Mozilla Thunderbird ze zmienioną nazwą i logo)
Iceweasel 10 (Mozilla Firefox ze zmienioną nazwą i logo)
środowisko graficzne KDE 4.8.4
jądro kFreeBSD 8.3 i 9.0
LibreOffice 3.5.4
Linux 3.2
MySQL 5.5.30
Nagios 3.4.1
OpenJDK 6b27 oraz 7u3
Perl 5.14.2
PHP 5.4.4
PostgreSQL 9.1
Python 2.7.3 oraz 3.2.3
Samba 3.6.6
Tomcat 6.0.35 oraz 7.0.28
Xen Hypervisor 4.1.4
środowisko graficzne Xfce 4.8
X.Org 7.7
ponad 36 000 innych gotowych do użycia pakietów oprogramowania, zbudowanych z blisko 17 500 pakietów źródłowych.

Z tak szerokim wyborem pakietów Debian po raz kolejny pozostaje w zgodzie ze swoim założeniem uniwersalnego systemu operacyjnego. Nadaje się do wielu różnorakich zadań: od systemów biurkowych po netbooki, od serwerów roboczych po systemy klastrowe, a także dla serwerów baz danych, WWW i plików. Jednocześnie dodatkowa kontrola jakości — jak na przykład automatyczna instalacja oraz testy aktualizacji dla wszystkich pakietów w archiwum Debiana — zapewnia, że "Wheezy" zaspokoi wysokie oczekiwania jakie użytkownicy pokładają w stabilnym wydaniu Debiana. Jest on solidny jak skała oraz drobiazgowo przetestowany.

Debiana zainstalować można na najróżniejszym sprzęcie — na urządzeniach przenośnych, superkomputerach i niemal wszystkim pomiędzy. W sumie obsługiwanych jest dziewięć architektur: 32-bitowe PC / Intel IA-32 (i386), 64-bitowe PC / Intel EM64T / x86-64 amd64), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Sun/Oracle SPARC (sparc), MIPS (mips (big-endian) i mipsel (little-endian)), Intel Itanium (ia64), IBM S/390 (31-bitowe s390 i 64-bitowe s390x) oraz ARM EABI (armel dla starszego i armhf dla nowszego sprzętu korzystającego z FPU).

Chcesz wypróbować?
Jeśli jedynie chcesz zobaczyć bez instalowania jak działa system, możesz skorzystać ze specjalnego obrazu, znanego jako live, dostępnego na płytach CD, kluczach USB oraz do uruchomienia przez sieć. Początkowo obrazy dostępne są tylko dla architektur amd64 i i386. Obrazów live można również użyć do instalacji Debiana. Więcej informacji znaleźć można na stronie Debiana Live.

Jeśli jednak chcesz od razu zainstalować system, do wyboru masz różne nośniki, takie jak płyty Blu-ray, DVD i CD oraz obrazy dla pamięci USB i do uruchomienia przez sieć. Z obrazów CD można zainstalować kilka środowisk graficznych. Preferowane można wybrać w menu podczas uruchamiania CD/DVD. Dodatkowo dostępne są kilkuarchitekturowe obrazy CD i DVD, które pozwalają na instalację różnych architektur z pojedynczej płyty. Można też utworzyć instalacyjny klucz USB (szczegóły w Podręczniku instalacyjnym).

Obrazy instalacyjne można pobrać już teraz przez bittorrent (metoda zalecana), jigdo lub HTTP (więcej informacji na stronie Debian na CD-ROM-ach). Wheezy wkrótce będzie również dostępny na fizycznych płytach DVD, CD-ROM i Blu-ray u licznych dostawców.

Jesteś już zadowolonym użytkownikiem Debiana i jedynie chcesz zaktualizować system?
Aktualizacje do Debiana 7.0 z poprzedniego wydania, Debiana 6.0 (o nazwie kodowej "Squeeze") są w większości przypadków automatycznie obsługiwane przez menedżer pakietów apt-get. Jak zawsze Debian może zostać zaktualizowany bezpośrednio, bez wymuszonego przestoju i bez przykrych skutków ubocznych, jednak stanowczo zaleca się przeczytanie Uwag do wydania oraz Podręcznika instalacji, gdzie wskazano możliwe problemy oraz opisano szczegółowe instrukcje dotyczące instalacji oraz aktualizacji. Uwagi do wydania będą wciąż udoskonalane oraz tłumaczone na kolejne języki.
O Debianie

Debian jest wolnym systemem operacyjnym, rozwijanym przez tysiące ochotników z całego świata, którzy współpracują za pośrednictwem Internetu. Kluczowymi atutami projektu Debian są jego wolontariacki charakter, oddanie Umowie Społecznej Debiana oraz ruchowi Wolnego Oprogramowania i zaangażowanie w dostarczenie możliwie najlepszego systemu operacyjnego. Debian 7.0 jest kolejnym ważnym krokiem w tym kierunku.
Kontakt

Więcej informacji dostępnych jest na stronie

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
lub pod adresem e-mail <press@debian.org> (w języku angielskim).

Drodzy Forumowicze...

Każdemu z Was w ciemno mogę polecić tę dystrybucję, jest naprawdę wspaniała.

Polskie wsparcie:


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
A

Anonymous

Debian Project poinformował o wydaniu aktualizacji Debiana z gałęzi stabilnej 7.1 „Wheezy”.

Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa cenioną za stabilność, doskonały system zarządzania pakietami rozwiązujący automatycznie problemy zależności oraz za bezpieczeństwo.

Pierwsza aktualizacja Whezzego dostarcza poprawki błędów związane z wydaniem stabilnym.
Osoby, które używają repozytoria security.debian.org otrzymały już większość aktualizacji.

Należy pamiętać, iż nie jest to wydanie nowej wersji Debiana z linii 7.x, lecz tylko aktualizacja pakietów.
Nie ma również potrzeby pobierania nowych nośników instalacyjnych, które zostaną wkrótce udostępnione na oficjalnych serwerach.

Aby system działał w najnowszej wersji, wykonaj aktualizację wszystkich pakietów, poleceniem:
su
apt-get update
apt-get dist-upgrade

lub
su
aptitude update
aptitude dist-upgrade

Pełna lista zmian dostępna jest w informacji o wydaniu.

Obrazy płyt instalacyjnych oraz Live dla architektury 32 i 64 bitowej w wersjach GNOME, KDE, Xfce, LXDE

Info:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19145
Reakcje/Polubienia
55678
Debian 10.2 wydany
Ponad pół roku upłynęło od
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. Nie będzie przesady w twierdzeniu, że wersja ta była dla tej ważnej dystrybucji powiewem świeżości. Debian słynie ze swego konserwatyzmu w kwestii doboru pakietów i niechętnie decyduje się na duże aktualizacje. Tymczasem „Buster” śmiało porzucił iptables, stanowił krok w stronę pozbycia się Pythona 2, ale także zaoferował wsparcie dla szybkiego cyklu wydawniczego OpenJDK.

Ponad 6 miesięcy od premiery „dziesiątki” światło dzienne ujrzała aktualizacja – Debian 10.2. Tym bardziej warto przyjrzeć się temu, Jak nowa koncepcja rozwoju Debiana przekłada się na nowości dostarczane nie tylko z kolejnymi dużymi wydaniami, ale także na pomniejsze aktualizacje.
Cały artykuł:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Pobieranie:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry