Dysk SSD w Windowsie 10 i na danym komputerze ?

anonymus.91

Wygadany
Dołączył
14 Listopad 2017
Posty
67
Reakcje/Polubienia
21
Czy zakupiony komputer Windows 10 z dyskiem SSD bez względu czy komputer jest używany czy nowy - wymaga optymalizacji i zmiany ustawień systemowych , wyłączenia pewnych funkcji dostosowując SSD do systemu ? W internecie zdania są podzielone i jedni informują ,że Windows 10 automatycznie rozpoznaje dysk SSD i nie potrzeba nic robić a drudzy wykonują własne czynności manualne w ustawieniach lub korzystają z narzędzi do optymalizacji dysków SSD ? Obecnie mam HDD ale nie wykluczam przesiadki na komputer w którym jest SSD .
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4275
Reakcje/Polubienia
5690
Miasto
To tu to tam....
Czy zakupiony komputer Windows 10 z dyskiem SSD bez względu czy komputer jest używany czy nowy - wymaga optymalizacji i zmiany ustawień systemowych , wyłączenia pewnych funkcji dostosowując SSD do systemu ? W internecie zdania są podzielone i jedni informują ,że Windows 10 automatycznie rozpoznaje dysk SSD i nie potrzeba nic robić a drudzy wykonują własne czynności manualne w ustawieniach lub korzystają z narzędzi do optymalizacji dysków SSD ? Obecnie mam HDD ale nie wykluczam przesiadki na komputer w którym jest SSD .

tak naprawde zalezy to od tego na czym ladujesz SSD. Windows 10 ma pewne funkcje ktore powinny zadzialac kiedy system rozpozna nowy dysk jako SSD. POWINNY, ale nie zawsze sie tak dzieje. Czasem "przelacznik" zaskoczy podczas instalacji systemu na dysku, a w przypadku przeniesienia systemu metoda klonowania partycji - juz nie zawsze.
dodatkowo w tej kombinacji ma znaczenie hardware i BIOS maszyny. Np. korzystajac z HDD, mozliwe jest ze nawet jesli w BIOSIE masz opcje "enable AHCI" - nie musi byc ona wlaczona. Dla SDD ma ona duze znaczenie bo kontroluje funkcje TRIM. I tu wracamy do poprzedniego zdania: jesli w BIOSIE jest dostepne i wlaczone AHCI - windows podczas instalacji systemu automatem zalaczy TRIM. Jesli nie lub jesli wlaczysz AHCI na zainstalowanym systemie - windows moze ale nie musi wlaczyc TRIM i czasem trzeba to zrobic recznie.

do tego dochodzi pare innych fajnych lub mniej aspektow: nowsze generacje SSD sa znaczaco lepsze pod wzgledem niezawodnosci i zywotnosci niz wersje sprzed 4-5 lat. Jakie sa tego konsekwencje? znaczace. Np. taki Samsung do tej pory w software dla SSD (ktore warto miec bo np. czyta specyficzne kody SMART producenta POPRAWNIE w odroznieniu od np crystal disk) domyslnie WYLACZA przywracanie systemu, a to dosc przydatna rzecz ktora dla nowszych SSD nie wplywa na zywotnosc napedu.
Ponadto, podobnie ma sie rzecz z poradami odnosnie indeksowania napedu. Wylaczac czy zostawic? IMHO jesli nie zaobserwujesz okresowego spowolnienia pracy SSD spowodowanego reindeksowaniem - nie musisz wylaczac bo wplyw na zywotnosc nowszych napedow jest pomijalny. Trzeba zaznaczyc ze indeksowanie ma znaczenie dla dzialania/szybkosci wyszukiwania, wiec jesli korzystasz z wyszukiwania zastanow sie czy wylaczac indeksowanie. Jesli nie korzystasz - wylacz tez usluge.

Podobnie z defragiem. Obecnie to nie jest typowy defragmentator per se. defrag w win 10 rozpoznaje ze ma do czynienia z SSD i zamiast mielic sektory - wykonuje po prostu re-TRIM.

Kolejny dynks do sprawdzenia indywidualnie to cache zapisu na dysk. To juz zalezy od konfiguracji sprzetu (ilosc RAM, typ dysku ktory moze ale nie musi miec hardware'owy cache). Innymi slowy: device manager, znajdz SSD, properties, policies i albo wlacz albo wylacz Enable write caching on the device. Konsekwencje: przy wlaczonym cache zmniejsza sie znaczaco ilosc operacji zapisow na dysku co WPLYWA na szybkosc i zywotnosc. Nalezy pamietac ze tak skonfigurowany naped MOZE nie zapisac na dysku informacji z cache przy wylaczaniu maszyny metoda wyciagania wtyczki z gniazdka wiec trzeba wylaczac zawsze z poziomu Windy.

Co na 100% sie nie przydaje to prefetch i superfetch. Zysk z pozostawienia tych funkcji jest marginalny przy szybkosci SSD, a powoduje znaczace obciazenie pameci wirtualnej.

no dobrze, a teraz wrocmy do pytania ktore zadales na poczatku: czy bede musial cos zmieniac? Pojecia nie mam nie znajac specyficznego scenariusza: klonowanie systemu na SSD czy jego swieza instalacja, jaka specyfikacja sprzetowa oraz (biorac doslownie: przesiadka na komp z zainstalowana winda i SSD) co jest juz poustawiane i jak. Katastrofy nie bedzie cokolwiek zrobisz. Dysk nie padnie w tydzien czy nawet w dwa lata. Nie zaobserwujesz ze ci pracuje wolniej niz na HDD. Natomiast w wolnej chwili warto by bylo jesli bys sprawdzil to i owo.
 

anonymus.91

Wygadany
Dołączył
14 Listopad 2017
Posty
67
Reakcje/Polubienia
21
Mam zamiar zakupić poleasingowy desktop Dell i3- 3220 , 8GB z nowym dyskiem SSD 240 GB i jak myślę ,większość dostosowań komputera do dysku SSD wykona sprzedawca . Ale nie wkluczam,że poszukiwana wiedza i rady innych będą potrzebne choćby do tego jak sprawdzić SSD np. co jest do niego wyłączone a co włączone w ustawieniach i funkcjach systemowych . Na wszelki wypadek zakładam ,że nie jest wszystko poustawiane , ponieważ niedociągnięcia prawidłowości mają wpływ na trwałość dysku SSD . Są też programy ,narzędzia sprawdzające i optymalizujące dyski SSD i myślę,że warto z nich skorzystać i jeżeli robisz z głową , to pomożesz a nie zaszkodzisz. Może jakieś polecicie programy do dysku SSD .
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4275
Reakcje/Polubienia
5690
Miasto
To tu to tam....
Mam zamiar zakupić poleasingowy desktop Dell i3- 3220 , 8GB z nowym dyskiem SSD 240 GB i jak myślę ,większość dostosowań komputera do dysku SSD wykona sprzedawca .
Albo i nie wykona. Poza wszystkim, to sprzedawca powinien Ci przekazac kompa z golasem do "dokonczenia" instalacji... Swoja droga to wejdz na strone Della i posciagaj sterowniki do swojej maszyny, moga sie przydac.
Ja osobiscie to przywrocilbym goly system z recovery albo sam zainstalowal golasa i dorzucil sterowniki... ze wzgledu na brak zaufania czy na pokladzie nie znajdzie sie jakis dodatek.
Co do programow: nie. IMHO najlepsza opcja bedzie zobaczenie jaki masz ten SSD i poszukanie programu producenta. Tez maja podstawowe opce optymalizacji na pokladzie i sa najlepe dostosowane do modelu ktory bedziesz mial.
 

anonymus.91

Wygadany
Dołączył
14 Listopad 2017
Posty
67
Reakcje/Polubienia
21
Z tego co wiem na wstępie przygody z dyskiem SSD wyłącza się w Windowsie defragmentację dysku a następnie inne ustawienia systemowe , które dla HDD były konieczne lub zalecane a dla SSD wręcz szkodliwe lub niepotrzebne . Windows sam powinien rozpoznać SSD i go optymalizować ale zdania są podzielone i jedni coś tam wyłączają a inni nic nie robią po zakupie komputera z dyskiem SSD .
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4275
Reakcje/Polubienia
5690
Miasto
To tu to tam....
Z tego co wiem na wstępie przygody z dyskiem SSD wyłącza się w Windowsie defragmentację dysku a następnie inne ustawienia systemowe , które dla HDD były konieczne lub zalecane a dla SSD wręcz szkodliwe lub niepotrzebne . Windows sam powinien rozpoznać SSD i go optymalizować ale zdania są podzielone i jedni coś tam wyłączają a inni nic nie robią po zakupie komputera z dyskiem SSD .
3ci akapit postu #2 i nastepne...
 
Do góry