Dziwny problem z grafiką

Hefajstos

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
10 Wrzesień 2013
Posty
2232
Reakcje/Polubienia
300
Miasto
okolice internetu
To może ja teraz trochę pozawracam Wam głowę. Nie jest to jakaś sprawa życia i śmierci, ale lubię wiedzieć co z czym. Może ktoś zetknął się z podobną sprawą i wie jak ją rozwiązać. No to ad rem. Wpadł mi wczoraj w łapki notebook hp, model g72. Młodzian przekombinował, i zamiast systemu Win7 miał komunikat: "brak BOOTMGR. Naciśnij..." i tak dalej. Zgodnie z logiką i doświadczeniem, mając bootowalny USB, przystąpiłem do naprawy systemu. Poszło cacy. Zdziwko mnie złapało, kiedy zajrzałem do menedżera urządzeń. Karta grafiki - obok sterownika Radeona (zgodnie z posiadaną kartą) świeciła w oczy żółtym trójkątem standardowa karta VGA. Ki czort? Wchodzę na stronę supportu hp, szukam sterowników grafiki do tego modelu - są dwa. Ten, który jest zainstalowany (2011) i ATI Catalyst(2010). No to eksperyment: odinstalowuję Radka, instaluję ATI. Poszło. Restart komputera i z lekka łapię nerwa: uruchomienie kończy się dżwiękami startu Windy i czarnym ekranem. No to apiać od nowa - ATI won ( z poziomu menedżera) Radek powraca. Skutek: sterownik jest, rozdzielczość i inne sprawy związane z grafiką w porządku, ale żółtko przy standardowej karcie VGA dalej straszy. W końcu zostawiłem jak jest, ale w głowie dalej mi to siedzi. Czy ktoś zna rozwiązanie tego problemu? Mniemam bowiem, że ten sprzęt prędzej czy póżniej znowu trafi w moje ręce.
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
380
Reakcje/Polubienia
165
Dwie sprawy - jak znam życie, to po przywracaniu systemu zapomniałeś o instalacji sterowników intela. Od tego bym zaczął, a później dopiero ewentualnie resztę.
Po drugie - jak znam życie - to zintegrowana z procesorem grafika - intel HD. Działa w takich lapkach wymiennie na zasadzie: praca biurowa - intel HD, gry - ATI, w zależności od obciążenia (lub czasami wyboru użytkownika - bo można ustawić w programie zarządzającym kartą czy to ATI, czy to nVidii).

Dokładnie tak mam na dwóch z pięciu domowych laptopów :zaciesz
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
Co prawda TA nie napisałeś, o który model z serii HP G72 chodzi, ale obstawiam w ciemno, że Quń ma rację. U mnie na Dellu Vostro przełączanie grafiki między Intel HD a kartą NVidii odbywa się nie z automatu, ale manualnie za pomocą wyboru schematu zasilania. W trybie "oszczędzania energii" i "zrównoważonym" w menadżerze urządzeń występuje jedynie karta Intel HD. Tylko ją też wykazują programy do identyfikacji sprzętu (przynajmniej te, z których korzystałem). Kiedy przełączam się w tryb "zwiększ wydajność", wtedy w menadżerze urządzeń pojawiają się 2 karty - karta NVidia i IntelHD, a obsługę grafiki przejmuje karta NVidii.
 
Do góry