Gotuj razem z nami

sheriff

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
2 Marzec 2013
Posty
1365
Reakcje/Polubienia
345
Chciałbym dziś zapoczątkować nowy dział :dziwak " Gotuj razem z nami " - i zachęcam do publikowania w nim przepisów kulinarnych , na swe ulubione potrawy i dania .Na początek że idą św. przepis na oryginalny " blok czekoladowy " rodem z 80 -90 lat. Starsi na pewno pamiętają , jak nieraz im rodzice takie coś robili .Właśnie dziś zrobiłem taki blok czekoladowy i powiem wam istniał tylko 15 min , jak rodzina się dorwała - całe szczęście że se schowałem kawałek :p .

A oto przepis :

Przepis na blok czekoladowy
Składniki:

1354271533_by_krzys_500.jpg


1 szklanka cukru (lub mniej, w zależności od upodobań)
250 g masła
1/3 szklanki wody
5 - 6 łyżek gorzkiego kakao (lub więcej, dla koloru)
500 g "niebieskiego" (pełnego) mleka w proszku
suche wafle lub herbatniki
bakalie: rodzynki, orzechy, migdały...

Masło
rozpuścić w garnuszku. Dodać cukier i wodę, wymieszać i ostudzić
(może być lekko ciepłe).
Do dużego garnka wsypać mleko, kakao, bakalie,
pokruszone wafle lub herbatniki. Na to wylać masę maślaną, dokładnie
wymieszać i wlać/upchnąć do formy keksówki wyłożonej folią aluminiową.
Schłodzić.

info :


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

ps. po schłodzeniu można pokroić i podawać - życzę smacznego :ok :dziękuję
 

Areopagita

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
18 Sierpień 2010
Posty
1044
Reakcje/Polubienia
15
Miasto
różne
Zrobię takie dla mojej rodziny głodomorów czekoladowych, dzięki Szeryfie.

Gdzie jest Sheriff, tam jest order :D
 

sheriff

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
2 Marzec 2013
Posty
1365
Reakcje/Polubienia
345
Czar wspomnień czas zacząć , dziś mamy na stole oryginalny przepis na ciasto " Murzynek " rodem z lat 70 , 80 ,90

1372670768_by_Zoja_500.jpg


Murzynek

1 kostka masła
1,5 szklanki cukru
3 łyżki ciemnego kakao
3 łyżki wody
4 jajka
2 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
rodzynki namoczone w 2 łyżkach rumu lub herbaty z zapachem rumowym
Masło stopić w rondelku, w gorące włożyć cukier, kakao i wodę. Wymieszać dokładnie. Odlać dobre pół szklanki na polewę.
Do płynnej przestudzonej nieco masy dodać mąkę, proszek do pieczenia, żółtka. Z białek ubić pianę, domieszać ją na dwa razy – najpierw małą porcję, potem całość. Na końcu wmieszać rodzynki wraz z rumem. Piecze się murzynka 40-50 minut w 180 st. C. Jeszcze ciepłe ciasto polewa się odstawioną masą.

info


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

życze smacznego :dziwak :dziękuję przepis przetestowałem i wychodzi super ciacho :) :ok
 

sheriff

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
2 Marzec 2013
Posty
1365
Reakcje/Polubienia
345
A teraz coś co wyjdzie wszystkim , jest pyszne i nie skoplikowane czyli przepis na " Domowe Ptasie Mleczko "

Domowe Ptasie Mleczko

1372674737_by_Zoja_500.jpg


POLEWA

200 g margaryny
1 szklanka mleka
0,5 tabliczki gorzkiej czekolady
0,5 szklanki cukru
2 łyżki kakao
2 łyżki żelatyny
MLECZKO
2 galaretki zielone
1 galaretka różowa
1 galaretka niebieska
5 waniliowych serków homogenizowanych
przegotowana, gorąca woda
Tortownicę o średnicy 20 cm wykładamy folią aluminiową lub spożywczą – zarówno spód, jak i boki.
Przygotowujemy polewę czekoladową. Wszystkie jej składniki wkładamy do rondelka i na małym ogniu rozpuszczamy mieszając co chwilkę. Po rozpuszczeniu gotujemy jeszcze ok. 5 minut mieszając. Polewę lekko studzimy i połowę przelewamy do tortownicy. Wstawiamy do lodówki i czekamy aż zastygnie.
W kubku wrzątku rozpuszczamy 2 galaretki zielone i studzimy. Przestudzoną galaretkę łączymy z 2 serkami homogenizowanymi i dokładnie mieszamy. Przelewamy na zastygniętą masę i wstawiamy do lodówki do stężenia.
W 3/4 kubka wrzątku rozpuszczamy różową galaretkę i studzimy. Galaretkę łączymy z 1,5 serka homogenizowanego i mieszamy. Wylewamy na zastygnięte ptasie mleczko. Wkładamy do lodówki do stężenia.
To samo robimy robimy z galaretką niebieską.
Kiedy ostatnia warstwa stężeje, na górę wylewamy resztę polewy czekoladowej i znowu wstawiamy do lodówki. Jeśli polewa stężeje w rondlu, spokojnie można ją lekko podgrzać, rozpuści się, a potem w lodówce bez problemu znowu stężeje.
Całość warto zostawić w lodówce na kilka godzin, aby wszystko dobrze zastygło.

info


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

sheriff

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
2 Marzec 2013
Posty
1365
Reakcje/Polubienia
345
A teraz coś istnie prostego , jak mamy mieć gość a niemamy co podać do kawki , czyli przepis na Piszinger, znany w niektórych kręgach jako andrut:) potocznie zwany waflem

Piszinger, znany w niektórych kręgach jako andrut:)

1372674943_by_Zoja_500.jpg


1 opakowanie andrutów
3/4 kostki masła
3/4 szklanki cukru
4 łyżki kakao
8 łyżek wody
1 opakowanie cukru waniliowego
1,5 szklanki mleka w proszku
Wykonanie:

W rondelku rozpuszczamy masło z cukrem, cukrem waniliowym, wodą i kakao. Wszystko mieszamy dokładnie, żeby cukier się rozpuścił, a składniki połączyły. Masę odstawiamy, aby przestygła. Po ok. 10-15 minutach dodajemy po trochu mleko w proszku cały czas mieszając, najlepiej trzepaczką, żeby nie porobiło się za dużo grudek.
Gotową masą przekładamy wafelki – andruty, układając jeden na drugim i mocno dociskając je do siebie. Tak przełożone wafle obiciążamy np. deską do krojenia na ok. 15 minut, aby wszystko dokładnie się skleiło.
Po tym czasie piszingera kroimy na dowolnej wielkości kawałki.
Smacznego!! :dziwak :dziękuję :ok

info


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

sheriff

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
2 Marzec 2013
Posty
1365
Reakcje/Polubienia
345
Dziś coś dla smakoszy czyli Kiszka Ziemniaczana i Babka Ziemniaczana rodem z Białostocczyzny i Suwalszczyzny .Przepis jest super prosty i nie skomplikowany a pyszny .Przy okazji chciałbym wszystkich zaprosić do zwiedzania naszego regionu który ma sporo zabytków i piękne tradycje kulinarne .Np trasa szlakiem Tatarskim .Jest coś dla ducha i dla podniebienia - to prawdziwa rozkosz .

szlak.gif


ale , ale ja tu już planuje wakacje :) a wy czekacie na przepisy :p :zawsty .Znalazłem na youtube godne polecenia - przetestowane i bardzo smaczne oto one : życzę smacznego i zapraszam do zwiedzania :eek:o :szef :dziękuję





 

sheriff

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
2 Marzec 2013
Posty
1365
Reakcje/Polubienia
345
robiłem niedawno i jest w pyte :szydera

:suuper

:sarkazm

:piwko:sarkazm

Jak można fajnie i ze smakiem gotować polecam

filmy pochodzą z kanału

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
To ciekawe, parę lat tu jestem, a nie miałem pojęcia, że na forum taki temat siedzi....:winked
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35816
Reakcje/Polubienia
24864
Miasto
Trololololo
Do góry