Image Composite Editor

helium

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
16 Czerwiec 2010
Posty
2183
Reakcje/Polubienia
2555
Miasto
Kraków
Ostatnio po powrocie ze szlaku chciałem poskładać panoramy z wyjazdu. Zawsze używałem do tego The Panorama Factory ale niestety program jest już nie rozwijany i pomyślałem że czas najwyższy poszukać alternatywy. Wybór padł na darmowego Hugina. Kilka panoram złożył bezbłędnie ale z jedną nie dał rady. Ręczne wskazywanie punktów łączenia nie pomagało i po kilku godzinnej zabawie Hugin dostał kopa. Wtedy na jakimś forum ktoś wspomniał o darmowym Image Composite Editor i postanowiłem go przetestować. Powiem krótko REWELACJA, bezbłędnie poskładał wszystkie panoramy więc polecam ten program z czystym sumieniem.


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Image Composite Editor to niewielki, darmowy program do tworzenia panoramy z wielu zdjęć lub z ujęcia filmowego, rozwijany przez dział badawczy Microsoft Research. ICE łączy prostotę z bogatymi możliwościami. Z powodzeniem mogą go używać amatorzy, którym wystarczy tryb automatyczny, jak i profesjonaliści, czujący się pewnie dobierając parametry panoramy ręcznie.
Tworzenie panoramy wymaga przejścia czterech kroków: import źródłowego materiału, „zszywanie”, kadrowanie i eksport. W pierwszym kroku, jak nazwa wskazuje, do programu należy załadować wszystkie zdjęcia lub film.

Zanim przejdziemy do drugiego kroku, należy wybrać parametry panoramy. Możemy tu zdać się na automat i pozwolić mu samodzielnie wykryć układ obrazów i ruch kamery lub poukładać je ręcznie. Po zszyciu, czyli automatycznym połączeniu kilku zdjęć bądź ujęć filmowych w jeden duży obraz, możemy wybrać projekcję oraz dostosować układ, by horyzont był poziomy i perspektywa prawidłowa… albo i nie – wszystko zależy od fantazji twórcy.

Kolejnym krokiem jest wybór interesującego kadru z panoramy. Na tym etapie możemy też skorzystać z automatycznego uzupełniania, jeśli po dopasowaniu projekcji okaże się, że obraz nie pokrywa pełnego obszaru docelowego. Automat dobrze poradzi sobie z małymi obszarami i z jednolitym tłem (czyste niebo, trawnik). Bardziej zaawansowane operacje, jak powiększenie drzewa, mogą dać zaskakujące efekty. Operację można w każdej chwili cofnąć, jeśli okaże się, że program jednak nie radzi sobie z dorobieniem brakującej powierzchni. Zazwyczaj jednak jakość jest zadowalająca i nawet doświadczone oko nie znajdzie na obrazie niczego podejrzanego.

Na koniec wystarczy gotowy obraz wyeksportować w wybranym formacie i rozmiarze. Jako że zszywamy kilka sporych obrazów, panoramy często są zdecydowanie za duże do większości zastosowań. W tym miejscu można od razu wysłać panoramę na Photosynth lub stworzyć interaktywny obraz (na przykład z wykorzystaniem Silverlighta), który możemy do woli powiększać i który nadaje się do publikacji na stronie.
źródło dobreprogramy.pl

Image Composite Editor (64 bit)

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Image Composite Editor (32 bit)

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry