Kontroler PCIe 2.0 do SATA3.0 Przyśpieszenie przepustowości dysku SATA II do SATA III

Ponury Rumcajs

Bardzo aktywny
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
444
Reakcje/Polubienia
75
Miasto
Rzacholecki Las :D
Witam wszystkich :)
Mam starą płytę główną Asus P7P55 LX. Ma ona złącza dla dysków SATA II (3 Gbit/s).

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Podpięty do niej mam dysk SATA III (6 Gbit/s) więc obecnie uzyskuję jedynie połowę maksymalnej przepustowości.

Chodzi o to, żeby zrobić tak, żeby w komputerze z SATA II działał dysk SATA III z pełną prędkością.

Na płycie głównej do dyspozycji mam złącza PCI-E (liczba slotów):
2 x PCI-Express x1
2 x PCI-Express 2.0 x16 (jedno złącze zajęte przez kartę graficzną i jedno wolne).
3x PCI

W sieci trafiłem na taki wynalazek jak "kontrolery PCI Express do SATA3.0", Taką kartę rozszerzeń można podpiąć do gniazd PCI-Express i w ten sposób niby uzyskać dostęp do SATA III.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Jednakże...
...w Wikipedii przeczytałem, że mamy różne przepustowości PCI Express.
Dokładniej wygląda to tak jak na miniaturce (klik):

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Źródło:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Czy za pomocą tego kontrolera uzyskam dostęp do SATA III o przepustowości (6 Gbit/s) czy nie?
Producent pisze, że tak ("3. Pełna prędkość transmisji przepustowości 6 gb/s") ale na zdjęciach aukcji widzę przy złączu napis "PCI-E X1" a PCI-E X1 ma według Wikipedii przepustowość 4 Gbit/s (500 MB/s) a nie 6 Gbit/s jak SATA III.
Ktoś może powiedzieć: "To se podepnij to pod slot PCI-Express 2.0 x16 a nie pod PCI-Express x1." - działać będzie, ale czy czasem nie z przepustowością PCI-Express x1?

Wydaje mi się, że aby osiągnąć pełną przepustowość SATA III musiałbym znaleźć taki kontroler, ale z napisem przy złączu PCI-Express 2.0 x16 (czyli z większym złączem, jak mają karty graficzne).
Czy ten podany wyżej kontroler jednak wystarczy? :)
 

konarsky

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
28 Kwiecień 2011
Posty
301
Reakcje/Polubienia
478
Masz ciulową płytę. Zamiast kupować adaptery, przejściówki, kraniki, dywaniki kup używaną lepszą płytę główną.
Ta płyta przypomina hydraulikę w czasach głębokiej komuny: gdy spuścisz wodę po sikaniu w ubikacji, to pod prysznicem zaczyna lecieć tylko gorąca woda.
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
380
Reakcje/Polubienia
165
Pomijając płytę i złącza... domyślam się, że masz dysk SSD na sata III o transferze minimum 550 Read / 550 Write. Kupowanie dodatkowych kontrolerów żeby korzystać z dysków SSD na SATA III przy układach na płycie i samym procesorze, który raczej kiepsko sobie poradzi z obróbką danych - to słaby pomysł. Lepiej po prostu składać powoli na nowy sprzęt.
 

Ponury Rumcajs

Bardzo aktywny
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
444
Reakcje/Polubienia
75
Miasto
Rzacholecki Las :D
Masz ciulową płytę. Zamiast kupować adaptery, przejściówki, kraniki, dywaniki kup używaną lepszą płytę główną.
Ta płyta przypomina hydraulikę w czasach głębokiej komuny: gdy spuścisz wodę po sikaniu w ubikacji, to pod prysznicem zaczyna lecieć tylko gorąca woda.
Cóż, raczej nie o takie rady mi chodziło :) Wymiana płyty głównej wiąże się w moim przypadku ze zmianą całej platformy a ja tego najzwyczajniej w świecie obecnie nie potrzebuję :) Wystarczy mi, że gry: World of Tanks, Armored Warfare oraz te nowe, które mnie interesują chodzą mi na ustawieniach ultra. I tyle. Nie widzę jakiegokolwiek powodu, żeby zmieniać platformę na lepszą, szybszą, tylko dlatego, że szybsze są :D Chciałbym tylko wykorzystać obecny potencjał i tyle. Jeśli będzie mi serio brakować wydajności, to zmienię platformę :)

Pomijając płytę i złącza... domyślam się, że masz dysk SSD na sata III o transferze minimum 550 Read / 550 Write. Kupowanie dodatkowych kontrolerów żeby korzystać z dysków SSD na SATA III przy układach na płycie i samym procesorze, który raczej kiepsko sobie poradzi z obróbką danych - to słaby pomysł. Lepiej po prostu składać powoli na nowy sprzęt.
Tak, mam SSD. Największą bolączką jest u mnie interfejs SATA II w płycie głównej a tak to serio reszta jak na moje potrzeby daje radę. To SATA II jest u mnie wąskim gardłem.

I wracając do tematu:
Z tego co udało mi się wywnioskować ze szczątkowych informacji znalezionych w sieci, to na wspomnianym wyżej kontrolerze PCI-E nie osiągnę w porcie SATA3.0 przepustowości 6 Gbit/s = 750 MB/s ponieważ jest on wykonany na interfejsie PCI-E x1 a ten ma przepustowość 4 Gbit/s (500 MB/s).
Lepiej więc mi będzie kupić przejściówkę PCI-E 2.0 x16 na gniazdo M.2 i do tego dysk. Jak na moje potrzeby na pewno starczy.

Dzięki wszystkim za komentarze.
Pozdrawiam.
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
380
Reakcje/Polubienia
165
Tak, mam SSD. Największą bolączką jest u mnie interfejs SATA II w płycie głównej a tak to serio reszta jak na moje potrzeby daje radę. To SATA II jest u mnie wąskim gardłem.
Też tak sądziłem... Niemniej zapis obciążenia procesora twierdził inaczej.
 

konarsky

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
28 Kwiecień 2011
Posty
301
Reakcje/Polubienia
478
@Ponury Rumcajs W ogóle nie osiągniesz przepustowości ponieważ masz współdzielony transfer między USB3, PCI i SATA. Kupiłeś tanią płytę i zbyt dużo od niej wymagasz. To po pierwsze. Po drugie czytaj uważnie: proponowałem zakup używanej płyty tak byś mógł zachować posiadane urządzenia. Po trzecie: lepsza wcale nie znaczy szybsza.
 
Ostatnia edycja:
Do góry