Kryptowaluty: nie zapomnijcie o Rzadzie oraz Ich nagrodach, Pawelkach, pincet plus...

.m.

Wygadany
Dołączył
1 Grudnia 2011
Posty
79
Reakcje/Polubienia
36
a jeszcze nie tak dawno twierdzili, ze nie ma czegos takiego jak kryptowaluta, nie mozna tym obracac itd itp. no to teraz nagle mozna i jeszcze dorypia podatek. jakos przeciez na te ich premie, ochrony wodza, rozdawnictwo, pensyjki upchanych wszedzie po spolkach kolesi trzeba jakos oplacic. to magicznie... siup i jest. mnie juz nic nie zdziwi, poziom tego skur....stwa przerasta wszystko. nie zdziwie sie jak skonczy sie to jak w rumunii- tydzien wywieszek i wyzej niz parapet glowy nie podniosa.
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35845
Reakcje/Polubienia
24900
Miasto
Trololololo
Ukryta Kamera: doradcy podatkowi, US nie wiedzą jak rozliczyć kryptowaluty...
 

sowa

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
29 Listopad 2015
Posty
347
Reakcje/Polubienia
219
Jak z powodu kilkuset drobnych transakcji na giełdzie kryptowalutowej można zapłacić podatek w wysokości kilkuset tysięcy złotych? Ministerstwo Finansów wydało niedawno komunikat o „
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
„. Z pierwszych interpretacji owego komunikatu wynika, że mamy najbardziej opresyjne podejście na świecie w kwestii „opodatkowania” kryptowalut.
Kluczowe słowo we wstępie "można"...dlaczego zamiast "można zapłacić" autor nie napisał "zaplacisz" ???
 

Jarom

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Wrzesień 2016
Posty
3893
Reakcje/Polubienia
1228
Kluczowe słowo we wstępie "można"...dlaczego zamiast "można zapłacić" autor nie napisał "zaplacisz" ???
A no dlatego, że w ten sposób autor tegoż "artykułu" może sobie pobić trochę piany...
 

sowa

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
29 Listopad 2015
Posty
347
Reakcje/Polubienia
219
eee.. moze cos przeoczylem:
2rnhb8l.jpg

doGdnH
Naprawdę MF wydało taki komunikat? :szydera....a może autor tych słów uważa że jego czytelnicy nie są zbyt rozgarnięci.:sarkazm
 

sowa

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
29 Listopad 2015
Posty
347
Reakcje/Polubienia
219
No widzę... MF... wiadomości... aktualności... ale to nie jest komunikat.
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9956
Reakcje/Polubienia
10582
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Problem w tym, że nowelizacji nie było i prawo podatkowe obowiązuje jeszcze od czasów władzy poprzedniej. Obecna może sobie dowolnie interpretować istniejące przepisy i to robi. Autor artykułu gra na emocjach bo te liczby mogą zrobić wrażenie na osobach nie znających się na prawie podatkowym. Dopóki nie będzie nowelizacji to MF może mnie pocałować w palnik.
Można sobie znowu poskakać po obecnej władzy że odstawia szopki ale dla normalnego człowieka nic się nie zmieniło.
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9956
Reakcje/Polubienia
10582
Miasto
Somewhere over the rainbow.
@spamtrash nie znam tych ludzi i szczerze to musiałbym guglować ich i ich firmy/organizacje żeby mi to coś powiedziało. Stowarzyszenie SBB jest znajome ale tak naprawdę jedyne SBB jakie znam to Silesian Blues Band.
Nie wiem czemu miałbym ich popierać skoro ich nie znam i nie wiem tak naprawdę o co im chodzi. Zapewne uzbierałaby się podobna lista osób, których nie znam i te osoby protestowałyby przeciw tym protestującym. Może oni mieliby rację, a może mają ci drudzy, a może obie frakcje albo żadna :scratch Nie wiem i tak naprawdę niewiele mnie ten ich protest obchodzi. Z resztą nigdy nie protestuję w żadnej sprawie. Jak "zapier****li krzyż" to nie protestowałem żeby go oddali ani też nie protestowałem jak ludzie płakali bo frank drożał. Tak w ogóle to im więcej ludzi się w jakiejś sprawie organizuje to mam wrażenie, że tracą na wiarygodności i mało co wiedzą na dany temat ale ważne, że protestują. To trochę tak jak było z Amber Gold. Ludzie umoczyli sporo kasy (tak nawiasem mówiąc uważam, że z zachłanności ale głośno tego nie powiem) i później płakali, że stracili dorobek życia. Wtedy twierdzili, że "Państwo" powinno im pomóc, ochronić ich bo oni są tylko zwykłymi ludźmi i na całych tych finansach to się nie znają i to czarna magia jest. No ale jak później uchwalono budżet to wówczas 99% polaków okazało się ekonomistami i część twierdziła, ze budżet jest perfekcyjny a ci drudzy, że rząd się nie zna i będzie krach. Chwile wcześniej biedaczyska co się nie znają a później każdy był jak Mao Yushi.

Co do kwestii urzędu skarbowego, ministerstwa finansów czy innych nadzorców to niech sobie robią co chcą. Jak mi się przestanie podobać to co robią i dojdę do wniosku, że prowadzenie własnej działalności jest mało opłacalne to po prostu bryknę sobie tam gdzie klimat będzie lepszy. Będzie co ma być. :francuz
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
Kluczowe słowo we wstępie "można"...dlaczego zamiast "można zapłacić" autor nie napisał "zaplacisz" ???
Autor nie napisał "zapłacisz", bo nie jest w stanie stwierdzić, czy będzie ci się chciało, a może nie będzie cię stać na ten podatek. Być może nie zapłacisz, licząc na to, że ci się upiecze, ale jak będziesz miał pecha to dostaniesz wyrok karny z uks, odsetki za zaległość podatkową i zwrot zaległego podatku. "Można" w tym przypadku trzeba rozumieć jako "powinieneś".
A no dlatego, że w ten sposób autor tegoż "artykułu" może sobie pobić trochę piany...
Najpierw trochę poczytaj, a potem być może uda ci się uniknąć bicia piany.
No widzę... MF... wiadomości... aktualności... ale to nie jest komunikat.
To jest ministerialny komunikat, w ten sposób są od lat traktowane tego typu informacje umieszczane mf.gov.pl i tak podchodzą do niego wszystkie branżowe (czyt. prawnicze i podatkowe) pisma.
Problem w tym, że nowelizacji nie było i prawo podatkowe obowiązuje jeszcze od czasów władzy poprzedniej. Obecna może sobie dowolnie interpretować istniejące przepisy i to robi.
Początek słuszny.
Autor artykułu gra na emocjach bo te liczby mogą zrobić wrażenie na osobach nie znających się na prawie podatkowym. Dopóki nie będzie nowelizacji to MF może mnie pocałować w palnik.
Można sobie znowu poskakać po obecnej władzy że odstawia szopki ale dla normalnego człowieka nic się nie zmieniło.
Wniosek błędny. Kolega chyba przespał ostanie 2 lata i nie zauważył, że słowo "interpretacja" w zależności od tego, kto jej dokonuje zyskała ogromnie na znaczeniu. Obecnie można ją traktować jako fakt prawotwórczy. (Przy czym interpretacja organu podatkowego na gruncie przepisów podatkowych w ogóle ma znaczenie szczególne i nie ma co się łudzić, że dyrektor Izby Skarbowej w sprawie indywidualnej wyda odmienną od ministerialnej). I tak odkąd urzędnicy ministerialnie zaczęli interpretować wyroki sądów (ot choćby sławny wyrok TK, o którym się dowiedzieliśmy, że są to jakieś ustalenia kilku osób ze spotkania przy kawie) i w zależności od płynących z niej wniosków, podejmować wygodne dla siebie działania. Jeżeli ktoś uważa, że wybroni się przed sądem, to chyba nie za bardzo zrozumiał skutków niedawnej "reforma sądownictwa".
W kwestii podatku. Ministerstwo dokonuje interpretacji, bo liczy na dodatkowe wpływy do budżetu za rok 2017. Bez zmiany przepisów nie jest w stanie ich ściągnąć, więc "odpowiednio" interpretuje obecne. Znalazło oparcie w doktrynie prawniczej i wyrokach NSA (choćby z 6 marca 2018 r. (sygn. akt II FSK 488/16): "zakup i sprzedaż bitcoinów to obrót prawami majątkowymi, a nie walutą" - i trudno tu winić sąd, gdyż z prawnego punktu widzenia kryptowaluta, to bardziej prawo majątkowe niż waluta) i wyciągnęło (i tu eufemizm) "niezrozumiały" wniosek, że należy opodatkować handel krytpowalutami podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatek od czynności należy uiścić od czynności (w tym przypadku transakcji) i jest on całkowicie niezależny od tego, czy w wyniku tej czynności osiągnęliście jakikolwiek dochód lub doszło do przysporzenia majątkowego. Może się również zdarzyć, że dokonacie kilkuset transakcji, a wskutek spadku ceny krytpowaluty nie osiągniecie dochodu lub poniesiecie stratę, a podatek i tak będzie się należał. Myślę, że jak protesty społeczne będą silne, to rząd zmieni interpretację. Bo interpretacja - moi drodzy- w tym kraju może zdziałać cuda. :szydera
Zainteresowanych odsyłam do artykułu w Gazecie Prawnej. Nie wklejam przykładów, bo Infor jest przewrażliwiony na punkcie ochrony praw autorskich, a ja nie mam ochoty sprawdzać na ile...
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Ostatnia edycja:
Do góry