Kupno nowego routera - pytania

tofana

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Luty 2013
Posty
3505
Reakcje/Polubienia
857
Miasto
Boogie Street
Własnie pożegnałam swój wysłużony router. Muszę kupić nowy.
Proszę o pomoc w wyborze, nie znam się na tym.
Ma być bezpieczny i ma być użytkowany w niedługim czasie ze światłowodami z Orange.
 

SE7EN

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
27 Maj 2010
Posty
1124
Reakcje/Polubienia
114
Za ile, na ile urządzeń (jakich) i jakie wielkie mieszkanie.
 

vitio

Bardzo aktywny
Dołączył
4 Styczeń 2012
Posty
188
Reakcje/Polubienia
119
Jeśli zależy Ci na superbezpieczeństwie, to polecam Fritzboxy.
 

wacek_1984

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
8 Marzec 2014
Posty
486
Reakcje/Polubienia
48
@tofana - jaki masz zakres cenowy? Ze swojej strony jak kolega wyżej polecam
- Fr!tz
- Microtic

Ale to jak masz nieograniczone zasoby ;)
 

tofana

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Luty 2013
Posty
3505
Reakcje/Polubienia
857
Miasto
Boogie Street
Zasoby nie są nieograniczone, ale kilka stów mogłabym poświęcić.
W domu są 2 laptopy + komórki. :dziwak Aha, mam jeszcze TV z WiFi. :zaciesz
Mieszkanie 50 m2.

Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy kupnie, możecie wskazać konkretne modele?


Fritzboxy na alledrogo od 200 do 10000 PLN.

Aha, chcę mieć możliwość korzystania z telefonu stacjonarnego internetowego i .... TV. :dziwak

To który będzie dobry? :wariat
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9846
Reakcje/Polubienia
10470
Miasto
Somewhere over the rainbow.
tofana napisał:
Zasoby nie są nieograniczone, ale kilka stów mogłabym poświęcić.
Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy kupnie, możecie wskazać konkretne modele?


Fritzboxy na alledrogo od 200 do 10000 PLN.

Aha, chcę mieć możliwość korzystania z telefonu stacjonarnego i .... TV. :dziwak

To który będzie dobry? :wariat

Po pierwsze ma być w standardzie 802.11 ac. Te dwie litery na końcu są ważne. Ma być takie bo on umożliwi połączenie z urządzeniami pracującym w starszym standardzie (n,g,b czy a). Może być jeszcze dopisek Wave 2 - to jeszcze lepiej.

Ważne są też prędkości dla pasma 2.4giga lub jeśli router będzie działał dwópasmowo także dla pasma 5giga. Im większa liczba przy danym paśmie to router jest szybszy np. 450mega. Jeśli w dwóch pasmach masz tyle to razem jest 900mega. Jeśli wiesz jakie szybkie będzie łącze to możesz sobie mniej więcej obliczyć jakich prędkości potrzebujesz. Tylko licz się z tym, że jeśli będzie kilka urządzeń działało razem to musisz sumować prędkości dla wszystkich.

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu i przeszkodami są głównie drzwi czy jakieś ściany działowe to musisz spojrzeć na anteny. Generalnie w routerach są takie o zysku do 3dBi. Drzwi czy ściana tłumią do 2,5dBi. Jeśli mieszkasz w domu i masz nad routerem strop to on może tłumić około 10dBi więc konieczna będzie zewnętrzna antena. Jak masz kilka pięter to w grę wchodzi ekspander.

Pomyśl też czy będziesz chciała podłaczyć do routera np drukarkę. Jeśli tak to musisz szukać takiego routera.
 

tofana

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Luty 2013
Posty
3505
Reakcje/Polubienia
857
Miasto
Boogie Street
Dzięki!
Czy może al_arsen wskazać konkretne modele?
Między dwoma pokojami są dwie ściany.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Fajnie jakby była jakaś chmura.
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9846
Reakcje/Polubienia
10470
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Te routery to bardzo drogie. W dodatku chyba jakieś zabawki dla geeków. Jak do mieszkania dla osoby, która przegląda neta i coś w TV obejrzy to bym takiej kasy nie wydawał.

Wziąłbym jakiegoś Asusa. Osobiście poleciłbym Ci ten model

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


tutaj szczegółowy test:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


jak każdy ASUS ma dostęp do AiCloud w dodatku jest już na czterordzeniowym procesorze. Jak poszukasz to pewnie znajdziesz go za niecałe 400zł.

Jak to mino wszystko za wysoka cena to można poszukać czegoś tańszego.
 

cwaniak z pekałesu

Bardzo aktywny
Dołączył
4 Grudnia 2015
Posty
141
Reakcje/Polubienia
120
Jak to ma być światłowód z orange to szkoda kasy na router... przecież dostaniesz od nich stosowną skrzynkę; porządny router do światłowodu będzie kosztował kilkaset złotych a wystarczy burza i te kilkaset złotych pójdzie z dymem, natomiast mając dedykowany od orange możesz ubiegać się o kolejny...
Jestem użytkownikiem Neostrady, mam od nich liveboxa 3 i nie mam powodu do narzekania; w domu jest kilka komputerów, z czego na jednym wisi non stop wnuczka (ona potrafi mieć otwarte jednocześnie kilka zakładek z video i kolejnych kilka z grami sieciowymi), też mam tv z neo, no i ja też non stop siedzę w internetach... wbrew obiegowym opiniom neo nie daje mi na razie powodów do narzekania
 

tofana

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Luty 2013
Posty
3505
Reakcje/Polubienia
857
Miasto
Boogie Street
cwaniak z pekałesu napisał:
Jak to ma być światłowód z orange to szkoda kasy na router... przecież dostaniesz od nich stosowną skrzynkę; porządny router do światłowodu będzie kosztował kilkaset złotych a wystarczy burza i te kilkaset złotych pójdzie z dymem, natomiast mając dedykowany od orange możesz ubiegać się o kolejny...
Jestem użytkownikiem Neostrady, mam od nich liveboxa 3 i nie mam powodu do narzekania; w domu jest kilka komputerów, z czego na jednym wisi non stop wnuczka (ona potrafi mieć otwarte jednocześnie kilka zakładek z video i kolejnych kilka z grami sieciowymi), też mam tv z neo, no i ja też non stop siedzę w internetach... wbrew obiegowym opiniom neo nie daje mi na razie powodów do narzekania

Słyszałam, że nie dają routera. Poza tym jeszcze nie doprowadzili do naszego budynku i może to potrwać kilka miesięcy.
Mój router jest zepsuty, a muszę coś mieć teraz. pomyślałam, że warto kupić coś dobrego od razu niż dwa razy tańsze.
Do 400 PLN mogłabym wydać.


Czy taki byłby OK?
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

cwaniak z pekałesu

Bardzo aktywny
Dołączył
4 Grudnia 2015
Posty
141
Reakcje/Polubienia
120
sorry aktualnie mam funbox 2 (livebox poszedł z dymem podczas burzy)....
Tofana sprawdziłem i Orange za free daje do światłowodu funboxa 2
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


natomiast jeśli chcesz koniecznie coś zakupić to najlepiej spytać operatora, czy dany model sprawdzi się pod konkretną usługę; jeśli chodzi o neo to ja mam w opcji do 80 mega (realnie mam 42/7, jestem jakieś 600 m od centrali) i uważam, że nie trzeba nic lepszego... zaznaczam, że jestem wybredny i gdyby funbox był do bani z pewnością bym go podmienił
 

tofana

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Luty 2013
Posty
3505
Reakcje/Polubienia
857
Miasto
Boogie Street
cwaniak z pekałesu napisał:
sorry aktualnie mam funbox 2 (livebox poszedł z dymem podczas burzy)....
Tofana sprawdziłem i Orange za free daje do światłowodu funboxa 2
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


natomiast jeśli chcesz koniecznie coś zakupić to najlepiej spytać operatora, czy dany model sprawdzi się pod konkretną usługę; jeśli chodzi o neo to ja mam w opcji do 80 mega (realnie mam 42/7, jestem jakieś 600 m od centrali) i uważam, że nie trzeba nic lepszego... zaznaczam, że jestem wybredny i gdyby funbox był do bani z pewnością bym go podmienił


Czy to jest modem z routerem czy sam modem?
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9846
Reakcje/Polubienia
10470
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Tylko nawet jak dadzą swoja skrzynkę to będzie ona w dzierżawie. a co swoje to jednak swoje :)
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1070
Reakcje/Polubienia
40
al_arsen napisał:
Tylko nawet jak dadzą swoja skrzynkę to będzie ona w dzierżawie. a co swoje to jednak swoje :)

Zawsze zdąży sobie kupić swój a na początek jeśli za darmo to zaryzykowałbym z tym od Orange
 

tofana

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Luty 2013
Posty
3505
Reakcje/Polubienia
857
Miasto
Boogie Street
PiotrN72 napisał:
al_arsen napisał:
Tylko nawet jak dadzą swoja skrzynkę to będzie ona w dzierżawie. a co swoje to jednak swoje :)

Zawsze zdąży sobie kupić swój a na początek jeśli za darmo to zaryzykowałbym z tym od Orange

Chodzi też o to, że ja w tej chwili potrzebuje routera, bo mój wysiadł. A światłowodów nawet jeszcze nie zaczęli prowadzić. Czyli coś co teraz by służyło, ale potem żeby spełniało minimalne wymagania, żeby wykorzystać możliwości światłowodów. Powiedzmy te 100Mb/s.


Czy ten modem co dają w dzierżawę to pełni funkcje również routera?
 
Do góry