Muzyka -narzędzie tortur czasy współczesne

Lucca

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
13 Grudnia 2012
Posty
1128
Reakcje/Polubienia
1254
Miasto
Kraków
Muzyka -narzędzie tortur

Już w starożytnych Chinach hałas stosowany był jako wyjątkowo ciężka tortura.
"Kto obraża Najwyższego, nie będzie powieszony, lecz fleciści, dobosze i heroldzi będą wokół niego czynić hałas dniem i nocą, póki nie padnie martwy, albowiem to jest właśnie najcięższa kaźń".

Stare polskie przysłowie mówi, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Narzekamy na poziom hałasu w miastach czy w miejscach pracy, coraz częściej projektowanych jako tzw. „open space’y”. Okazuje się jednak, że przebywanie w ciszy absolutnej jest dla człowieka również nie do zniesienia i jest też torturą jak hałas / ale to już całkiem inny temat / .

Amerykańskie Jednostki Operacji Psychologicznej torturowały więźniów w Guantanamo oprócz innych tortur muzykę. Metoda ta zwana jest torturą bezdotykową,nie pozostawia bowiem żadnych widocznych śladów .

Więźniom zakładano słuchawki,zamykano ich w drewnianej skrzyni,albo przykuwano do podłogi i puszczano bardzo głośną muzykę. Godzinami musieli słuchać dedykowanych utworów ,których listę poniżej umieszczę .

Stosowanie tej metody zostało oparte na badaniach CIA z połowy XX wieku. Wówczas to Amerykanie otrzymali informację o stosowanych przez KGB sposobach łamania oporu i charakteru więźniów. Poza przemocą Rosjanie stosowali również bardziej subtelne metody, jak silne, utrudniające głęboki sen światło czy hałas.
W oparciu o analizę sowieckich metod przesłuchań CIA opracowało własny podręcznik tortur, w skład którego weszło m.in. nękanie muzyką.
Zatrzymani terroryści tak potraktowani oprócz urazu akustycznego doświadczali również innych urazów psychicznych wynikających ze zniewolenia ,klaustrofobii , pozbawienia światła ,snu itd.

Reakcja na hałas w dużym stopniu determinuje nastawienie psychiczne. Organizm na obronę przed hałasem zużywa ogromne ilości energii . Do hałasu nie można się przyzwyczaić i jeśli nawet nie odbieramy go świadomie /tło akustyczne/ to zawsze
przeżywamy go najgłębiej . Przy 70 dB następują już niekorzystne zmiany w organizmie ,a 130 dB to granica bólu .

Hałas oddziałuje nie tylko na organ słuchu, lecz również poprzez centralny układ nerwowy i system immunologiczny wpływa destrukcyjnie na inne organy. Osłabiony decybelami organizm jest bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje i rozwój niebezpiecznych chorób.

Po opublikowaniu listy dedykowanych utworów rozpętało się prawdziwe piekło w centrum którego byli wykonawcy tych utworów i ich fani . A zaangażowana w sprzeciw organizacja Reprieve opublikowała listę utworów .

Myślę ,że utwory dobrano przypadkowo bez żadnego klucza i dopatrywanie się w tej liście jakiegoś przesłania lub ładunku emocjonalnego byłoby błędem ,jednakże mogę się wielce mylić .

Natomiast dołączenie do listy utworu AC/DC zakrawa na wyjątkową hipokryzję – swoją sławę i pieniądze artyści zawdzięczają przecież m.in. takim deklaracjom, jak słowa z utworu „Hell’s Bells”:

Jeśli podoba ci się zło, to jesteś moim przyjacielem
(….....)Jeśli dobro jest po lewej, ja czepiam się prawej strony
Nie wezmę żadnych więźniów, nie oszczędzę nikogo (…



Lista utworów, które zostały wykorzystane w Guantanamo:

1. AC/DC - Hell's Bells
2. AC/DC- Shoot to Thrill
3. Barney - Fioletowy dinozaur – motyw przewodni
4. Bee Gees – Stayin 'Alive
5. Britney Spears
6. Bruce Springsteen – Born in the USA
7. Christina Aguilera- Dirrty
8. David Gray- Babylon
9. Deicide- Fuck Your God
10. Don McLean- American Pie
11. Dope – Die MF Die
12. Dope – Take Your Best Shot
13. Dr.Dre
14. Drowning Pools- Bodies
15. Eminem – Kim
16. Eminem -SlimShady
17. Eminem – White America
18. Li'l Kim
19. Limp Bizkit
20. Matchbox Twenty- Gold
21. Meat Loaf
22. Metallica – Enter Sandam
23. Neil Diamond =America
24. Nine Inch Nails- March of the Pigs
25. Nine Unch Nails – Mr.Self-Destruct
26. Prince-Raspberry Beret
27. Queen – We are The Chempions
28. Rage Against the Machine – Killing in the Name Of
29. Red Hot Chilli Peppers
30. Saliva- Click Click Boom
31. Tupac – Alle Eyes on Me
32. Ulica sezamkowa – motyw przewodni

Na forum PZD jest wielu znawców muzyki ,którzy potrafią ocenić czy te ,utwory zasługują na miano „łamaczy” i stwierdzenie :
"Koncert heavy metalu łamie więźniów najszybciej" jest właściwe .

źródło inf. tv Galileo
 

Avos

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Styczeń 2012
Posty
141
Reakcje/Polubienia
1
W 1990 w Panamie ''Van Halen" też był pomocny przy pojmaniu Manuela Noriegi.

Wojska USA zastosowały psychologiczny nacisk, odtwarzając pod murami ambasady dzień i noc muzykę rockową grupy Van Halen[1][11]. Manuel Noriega był znanym wielbicielem muzyki poważnej. Jednakże raport dla Kolegium Połączonych Szefów Sztabów stwierdzał, że muzyka była wykorzystywana do zagłuszania mikrofonów kierunkowych mogących posłużyć do podsłuchiwania negocjacji, a nie jako broń psychologiczna oparta na wstręcie Noriegi do muzyki rockowej
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9995
Reakcje/Polubienia
10628
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Avos
tylko Van Halen był wybrany przypadkiem a nie w jakiś przemyślany sposób bo mimo, że Noriega był wielbicielem klasyki to Van Halen służył do zagłuszania mikrofonów jednokierunkowych. To wszystko było opisane w raporcie dla Joint Chiefs of Staff.

A swoja drogą ja już dawno postulowałem żeby w izbach wytrzeźwień puszczać współczesna muzykę rozrywkową, wówczas każdy by się dwa razy zastanowił przed wypiciem kolejnego kieliszka.:)
 

cień

Świeżak
Dołączył
15 Wrzesień 2012
Posty
33
Reakcje/Polubienia
0
Miasto
Mazowsze
Jak ja bym chciał, żeby niektóre z tych zespołów były grane w radiu lub w telewizji. Ale fakt, że dla islamskich radykałów, którzy na co dzień słuchają śpiewu imama, taka muzyka może budzić w nich złe odczucia i kojarzyć się ze złem pochodzącym z zepsutego zachodu.
 

Avos

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Styczeń 2012
Posty
141
Reakcje/Polubienia
1
al_arsen napisał:
Avos
tylko Van Halen był wybrany przypadkiem a nie w jakiś przemyślany sposób bo mimo, że Noriega był wielbicielem klasyki to Van Halen służył do zagłuszania mikrofonów jednokierunkowych. To wszystko było opisane w raporcie dla Joint Chiefs of Staff.


Wybrany przypadkiem ? Skoro był miłośnikiem muzyki poważnej mogli zagłuszać np. Vivaldim, Mocartem bądź innym klasykiem.
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9995
Reakcje/Polubienia
10628
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Avos napisał:
al_arsen napisał:
Avos
tylko Van Halen był wybrany przypadkiem a nie w jakiś przemyślany sposób bo mimo, że Noriega był wielbicielem klasyki to Van Halen służył do zagłuszania mikrofonów jednokierunkowych. To wszystko było opisane w raporcie dla Joint Chiefs of Staff.


Wybrany przypadkiem ? Skoro był miłośnikiem muzyki poważnej mogli zagłuszać np. Vivaldim, Mocartem bądź innym klasykiem.


Może trochę źle to ująłem, pisząc "przypadkiem" miałem na myśli że nie miało znaczenia czy to będzie Van Halen, Black Sabbath czy Metallica. Miało być głośno bo Noriga takiej muzyki nie tolerował.
 
A

Anonymous

Kilka lat temu czytałem wspomnienia byłego funkcjonariusza służb specjalnych, który napisał, że wobec podejrzanych była stosowana swoista „muzykoterapia” polegającą na przymusowym i głośnym słuchaniu specjalnie dobranych utworów dodekafonicznych i atonalnych - kakofonia i dysonans dźwięków. Do tego celu nadawały się także niektóre dzieła lub ich fragmenty kompozytorów muzyki klasycznej. Metoda ta była podobno bardzo skuteczna.

Od siebie dodam, że równie „piorunujące” wrażenie zrobiły na mnie także niektóre utwory wykonywane podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” - np. koncert na piłę i tarkę. :wariat

Specjalnie dla Lucca podaję link do artykułu Wojciecha Chudzińskiego pt.„Strojenie umysłów” - To są Twoje klimaty:


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Pozdrawiam

:hi
 

Lucca

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
13 Grudnia 2012
Posty
1128
Reakcje/Polubienia
1254
Miasto
Kraków
przez giveawayday »

Specjalnie dla Lucca podaję link do artykułu Wojciecha Chudzińskiego pt.„Strojenie umysłów” - To są Twoje klimaty:

Wielki dzięki za info . Artykuł rzeczywiście odsłania wiele spraw.
A człowiek jak jeszcze nie ogarnia wszystkiego to postępuje intuicyjnie .

Kiedyś nie mogłam sobie poradzić z małym szczeniaczkiem, który pozostawał sam w domu ,tęsknił i płakał ,zanim się nie przyzwyczaił do samotności ,więc wychodząc z domu włączałam muzykę .Może ta swoista muzykoterapia pozwoliła mu przyzwyczaić się do nowego otoczenia . :szydera :szydera
I raczej nigdy nie odpowiem sobie na postawione pytanie czego to był skutek ?? Może to był „efekt Mozarta”lub po prostu szczeniak zaakceptował zmiany . :ok :ok

Pozdrawiam :)
 
A

Anonymous

Lucca napisał:
Lista utworów, które zostały wykorzystane w Guantanamo:
Chwalą się najstarszą Konstytucją świata i w każdym przemówieniu używają stwierdzenia : prawa obywatelskie i stosują takie wyrafinowane tortury ? Dobrzy są :eek:
 
A

Anonymous

Hornet napisał:
Lucca napisał:
Lista utworów, które zostały wykorzystane w Guantanamo:
Chwalą się najstarszą Konstytucją świata i w każdym przemówieniu używają stwierdzenia : prawa obywatelskie i stosują takie wyrafinowane tortury ? Dobrzy są :eek:
Chyba tak ?? !! ?? Jerzy Waldorff twierdził, że muzyka łagodzi obyczaje. :dziwak :dziwak :dziwak Ja mu wierzę.:wariat Co prawda lista nie zawiera muzyki relaksacyjnej: śpiewu ptaków, szumu morza i drzew, odgłosów owadów. Cóż, „jak się nie ma, co się lubi - to się lubi, co się ma”. Czy jakoś tak. Ciekawi mnie, który wykonawca cieszył się wśród zatrzymanych największą „popularnością”? Pewnie takich badań nie robili, a szkoda. Każdy fanboy jest dla artysty na wagę złota.

Pozdrawiam

:hi
 
Do góry