Nadmierne korzystanie ze smartfonów prowadzi do depresji

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35927
Reakcje/Polubienia
25022
Miasto
Trololololo
Zdaniem amerykańskich naukowców, ludzie, którzy zbyt często korzystają ze smartfonów, są bardziej podatni na rozwój depresji –
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Według badaczy, większe ryzyko zapadnięcia na tę chorobę występuje u kobiet. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Information Systems Journal”.


„Nasze smartfony stały się narzędziami, które zapewniają nam krótką, szybką i natychmiastową satysfakcję, która uzależnia”


– powiedział główny autor badania, profesor Izaak Vaghefi z Binghamton University – State University of New York.


„Nasze neurony zostają uwolnione, dochodzi do wyrzutu dopaminy i po pewnym czasie zaczynamy odczuwać pragnienie szybkiej informacji zwrotnej i natychmiastowej satysfakcji. Ten proces przyczynił się również do rozwoju krótszej rozpiętości uwagi i bycia coraz bardziej i bardziej podatnym na nudę”


– dodał.


Naukowiec przeprowadził wywiad z 182 studentami, którzy mieli za zadanie powiedzieć, jak często w ciągu dnia używają smartfona. Okazało się, że około 20% respondentów ma problemy w relacjach społecznych i w pracy z powodu ich uzależnienia od smartfonów. Poza tym, osoby uzależnione od smartfonów, wykazywały oznaki depresji, izolacji społecznej, niskiej samooceny, a także były o wiele bardziej nieśmiałe i impulsywne niż pozostali respondenci oraz częściej cierpiały na zaburzenia lękowe.


Mimo iż „uzależnienie od technologii” nie jest oficjalnym zaburzeniem psychicznym, termin ten odnosi się do całego wachlarza zachowań związanych z social mediami, uzależnienia od SMS-ów, zakupów online, internetowego hazardu, gier wideo, pornografii internetowej i ogólnego użytkowania smartfonów.


Zdaniem ekspertów, ludzie, którzy używają smartfonów, aby ukryć się przed problemami, zaczynają z czasem ignorować świat rzeczywisty w imię świata wirtualnego. Osoby takie potrafią wpaść w panikę, gdy zapominają o zabraniu z domu telefonu.


Vaghefi powiedział, że jeśli doświadczamy któregokolwiek z poniższych objawów, natychmiast powinniśmy zasięgnąć profesjonalnej pomocy:


Używasz technologii jako sposobu na ucieczkę od problemów lub złagodzenia poczucia bezradności, winy, lęku lub depresji.


Ignorujesz to, co dzieje się w czasie rzeczywistym, na rzecz tego, co dzieje się wirtualnie.


Stale sprawdzasz swój telefon, nawet gdy nie dzwoni lub nie wibruje.


Wpadasz w paranoję, gdy nie masz przy sobie smartfona.
info:wiedzoholik.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry