Nowy atak na konta bankowe polskich internautów

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19195
Reakcje/Polubienia
55847
Przestępcy atakujący konta bankowe nie ustają w wysiłkach. Tym razem wzięli na celownik osoby szukające pracy w serwisie OLX i wymyślili, w jaki sposób zainfekować ich telefony złośliwym oprogramowaniem.

Choć cel przestępców pozostaje bez zmian, to często zmieniają metody ataków. My je identyfikujemy, opisujemy i Was ostrzegamy, a przestępcy, gdy widzą, że dana metoda traci na skuteczności, wdrażają nowe pomysły. Oto kolejny z nich – „na copywritera”.

Atrakcyjna praca
Zaczyna się od ogłoszenia w serwisie OLX, w którym poszukiwany jest copywriter. Tytuł ogłoszenia to „
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
„. Wygląda tak:

test01-ogloszenie-580x361.png
Szukamy osób kreatywnych potrafiących opisać produkt.
Nie wymagamy doświadczenia. Praca zdalna.
Gwarantujemy dobre wynagrodzenie z możliwością rozwoju.

Prosimy aplikować przesyłając adres email oraz CV
Jak widzicie, oferta jest dość atrakcyjna. Jeśli wyślecie swoje CV, w odpowiedzi otrzymacie następującą wiadomość z adresu rekrutacja@testeraplikacji.com:
Dziękujemy za aplikacje na stanowisko Copywriter. Obecnie system pracy wyglada następująco. Wysyłamy aplikacje lub link do aplikacji w sklepie google play. Aplikacje trzeba uruchomic oraz opisać z następującym schemacie:

Aplikacja uruchamia sie (powoli/normalnie/szybko/nie uruchamia się).
Opisać wygląd pierwszego ekranu aplikacji.
Sprawdzić czy są błędy językowe.

Obecnie potrzebujemy 4 osób. Opis pierwszych dwóch aplikacji bedzie decydował o zatrudnieniu
Sprawdzamy umiejętność obsługi systemu android oraz instalowania aplikacji. Sprawdzenie wybranych przez nas aplikacji nie powinno trwać dłuzej niz 15minut.

Wynagrodzenie przez pierwsze 3 miesiące to 2800 zł netto. Docelowe wynagrodzenie to 6500 zł netto. Praca zdalna lub w naszej siedzibie w Warszawie. Aby przejść do kolejnego etapu rekrutacji ,prosimy wykonać zadanie testowe. Poniżej jest jedna z aplikacji do przetestowania. System android.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Zadania: Znaleźć błędy, literówki.
Zdać raport jak aplikacja zachowuje się na urządzeniu (proszę podać numer wersji androida).
Aplikacja musi być zainstalowana minimum 4 dni. Codziennie minimum raz włączona i sprawdzona.
W przypadku braku zatrudnienia wypłacamy 50zł w postaci przelewu. Prosimy o podanie numeru konta do wypłat.
Pozdrawiamy.
Dział HR
Okazuje się zatem, że za lekką i prostą zdalną pracę możemy otrzymać całkiem spore wynagrodzenie. Idziemy zatem dalej i patrzymy na firmową stronę WWW:

test03-strona01-580x369.png

test04-strona02-580x315.png

Testuj, raporotuj, żyj. Najwyraźniej autorowi zabrakło trochę weny. Warto zauważyć, że domena i wpis powstały w pierwszej połowie maja. Gdy klikamy na otrzymany w emailu link do pobrania aplikacji, otrzymujemy dokładną instrukcję, jak zainstalować aplikację spoza sklepu Google.

test05-aplikacja01-580x366.png

test06-aplikacja02-580x369.png

Jeśli pobierzemy plik dhlapp.apk, warto wrzucić go do serwisu VirusTotal.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
nie pozostawia wątpliwości – to bankowy koń trojański, który spróbuje wykraść nasze dane logowania do konta, a następnie ukradnie SMSy z kodami autoryzacyjnymi.

test07-vt01-580x331.png

Jak wygląda próba instalacji na Androidzie? To zależy od wersji. Nowsze (na pewno 8+) potrafią rozpoznać aplikację jako złośliwą, a 6 i starsze niekoniecznie sobie z tym radzą. Najpierw trzeba włączyć instalację oprogramowania z zewnętrznych źródeł (nigdy tego nie róbcie!).

Screenshot_20180703-094910-169x300.png
Screenshot_20180703-094916-169x300.png

Następnie Play Protect obroni skutecznie nasz telefon i uniemożliwi instalację złośliwego oprogramowania.

Screenshot_20180703-094925-169x300.png
Screenshot_20180703-095201-169x300.png
Screenshot_20180703-095209-169x300.png

Jeśli jednak mamy starszego Androida (lub wyłączoną usługę Play Protect), instalacja się uda, a aplikacja poprosi o uprawnienia administratora urządzenia.

Screenshot_20180703-095301-169x300.png
Screenshot_20180703-095318-169x300.png
Screenshot_20180703-095327-169x300.png

Po dodaniu wszystkich uprawnień jedynym objawem działania aplikacji są dziwne, nieklikalne komunikaty w menu powiadomień. Złośliwa aplikacja odezwie się dopiero, gdy wykryje na telefonie aplikację bankowości internetowej, wyłudzi dane do logowania do banku i okradnie konto ofiary.

Relacja ofiary
Jak wygląda taki atak oczami ofiary?
Ostatnio szukałem pracy dodatkowej – zdalnej na OLX.pl jako Copywriter. No i powiedzmy, że znalazłem. Niestety okazało się, że aplikacja, która jest do testowania „DHL Kurier” to typowy malware. Kliknąłem w link i zainstalowała się aplikacja ze złośliwym oprogramowaniem (kodem) działającym w tle. Aplikacja od razu aktywowane miała prawa administratora z dostępem do haseł, maili, wiadomości i kontaktów. Mój Hi Security Antyvirus dopiero wysłał mi alert, że to malware po zainstalowaniu aplikacji i polecił dezaktywowanie jej jako „administratora”. Niestety to nie działało. Nie mogłem jak dezaktywować ani usunąć. Aplikacja ciągle się aktywowała jak „Administrator” jak pętla była oprogramowana. Dopiero przywrócenie „Ustawień fabrycznych pomogło”.
Podsumowanie
Oferty zbyt dobre, by były prawdziwe, nie są prawdziwe. Nie instalujcie aplikacji spoza sklepu producenta. Wymieńcie telefon na taki, który ma Androida 8 lub nowszego. Albo kupcie iPhona i zapomnijcie o problemach ze złośliwymi aplikacjami.
źródło:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35854
Reakcje/Polubienia
24909
Miasto
Trololololo
Wymieńcie telefon na taki, który ma Androida 8 lub nowszego. Albo kupcie iPhona i zapomnijcie o problemach ze złośliwymi aplikacjami.
Można też kupić prawdziwy zwykły telefon, taki tylko do dryndania :klawik
 

sheriff

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
2 Marzec 2013
Posty
1365
Reakcje/Polubienia
345
Szukanie pracy na OLX a to dobre - chyba dla desperatów . To sporo tam piszących i myślących że znajdzie tam takową prace powinno dobrze się puknąć w kopułę , tylko zdrowo by im klepki się naprostowały i zdrowe myślenie na powrót włączyło i rozsądek . Od kiedy na takich stronach są wiarogodne ogłoszenia pracy . Człowiek zdrowo myślący i logicznie kojarzący fakty nigdy nie da się orżnąć nikomu . Szukanie pracy na odległość sam się prosisz o kłopoty - prace załatwia się twarzą w twarz z pracodawcą i wtedy wiesz na czym stoisz i jakie są warunki
 

Jarom

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Wrzesień 2016
Posty
3893
Reakcje/Polubienia
1228
OLX nie jest gorszym miejscem do znalezienia pracy niż np. taki Urząd Pracy. Tak samo na OLX jak i w UP jest pełno szemranych ofert. Już kiedyś na ten temat pisałem ale na czacie.

Ps. Co do UP byłem osobiście, widziałem i... stanowczo odradzam. Tę instytucję powinni zamknąć i wziąć się za tych którzy tam pracują czy też mają wpływ na jej funkcjonowanie.
 
Do góry