BestCena.pl to tylko wierzchołek kłopotów

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19195
Reakcje/Polubienia
55842
Bestcena znów ma problemy z zamówieniami. Tym razem może być bardzo poważnie. W sklepie trwa właśnie kontrola skarbowa. Użytkownicy nie mają możliwości składania nowych zamówień. Czy to możliwy koniec działalności?
Cały artykuł:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

cwaniak z pekałesu

Bardzo aktywny
Dołączył
4 Grudnia 2015
Posty
141
Reakcje/Polubienia
120
w zasadzie to ja już się wyleczyłem z wszelkich promocji i mam wrażenie, że każda taka promocja to próba zrobienia ze mnie oględnie mówiąc łosia... a jeśli już jest coś ciekawego to się nie idzie dopchać, strona tak oblężona, że nie ma możliwości wyklikać zakupu; tak że dziękuję, wolę dozbierać i kupić coś ekskluzywnego, być może nawet w niewiele wyższej cenie...
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19195
Reakcje/Polubienia
55842
Bestcena nie sprzedawała telefonów, ale wynajmowała je i niewykluczone, że klienci będą musieli je oddać.
Według
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
klienci mogli nie dokonywać zakupu sprzętu, a jedynie wynajmować sprzęt i wpłacać kaucję.

Regulamin jest koszmarnie długi. Przy próbie skopiowania go do dokumentu ma aż 63 strony A4. Dokładniej licząc 142 tysiące znaków, co przekłada się na 19 tys. słów. Średnia prędkość czytania to jakieś 200 słów na minutę, czyli na przeczytanie regulaminu Bestceny klient potrzebował 95 minut. Wątpię, aby którykolwiek z klientów Bestceny się na to zdecydował. Bo gdyby przeczytał, to pewnie by nie kupił, ponieważ w regulaminie jest cała masa zapisów, które powinny wzbudzić uwagę, obawy i kontrowersje.
Cały artykuł:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

ORGANIZAT0R

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
7 Luty 2012
Posty
980
Reakcje/Polubienia
595
Dziwne że dopiero teraz US się tym zainteresował
 
S

Skasowany użytkownik 6404

Druga Bestcena? Kupiła smartfon na Dragonist.pl i zamiast faktury dostała info o kaucji
Wiele wskazuje na to, że sklep Bestcena zamiast sprzedawać smartfony zajmował się ich wynajmem. Proces ten był dość sprytnie zakamuflowany w regulaminie. Okazuje się, że sklepów, które działają jak Bestcena, jest więcej.

Bestcena prowadziła sprzedaż na dwa sposoby. Pierwszy to sprzedaż towarów, drugi to sprzedaż usługi wynajmu sprzętu. Każdy klient, który kupował na bestcena.pl dostawał w prezencie przedłużenie gwarancji, tzw. program Genius. Można jednak odnieść wrażenie, że pod pozorami troski o klienta i zaoferowania mu długiej gwarancji,
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
, regulująca szczegółowo zasady wypożyczenia urządzenia na czas nieokreślony.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
, prawdopodobnie ze względu na podejrzenie o nieodprowadzanie podatku VAT ze sprzedaży smartfonów i innej elektroniki. W sieci nie brakuje doniesień, że
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
to druga
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
?

Na Facebooku funkcjonuje grupa
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. Należy do niej blisko 2000 osób, które opisują swoje problemy. Jedni mówią, że kupili coś, a zamówienie nie jest realizowane. Inni sygnalizują utrudnienia w realizacji reklamacji. Inni dyskutują o tym, co będzie dalej z tym całym najmem. Są też głosy, które ostrzegają przed innymi sklepami, które tanio sprzedają smartfony, a w regulaminie mają zakamuflowane informacje o najmie sprzętu.


Użytkowniczka Karolina podzieliła się na grupie informacją o sklepie Dragonist, w którym dokonała zakupu. Razem z telefonem dostała dokument, który wyglądał jak faktura, ale w rzeczywistości widniała na nim informacja o kaucji.

Nie Bestcena a Dragonist i potencjalny problem. Jak już pewnie wiecie oba te sklepy mają podobny, jak nie ten sam regulamin. Kilka dni temu kupiłam telefon. Regulamin na stronie, nie punkt po punkcie, ale jednak przeczytałam. Jest tam mowa o sprzedaży itd. PDF nie otwierałam, pewnie nawet nie zauważyłam, że jest i gdyby nie ten artykuł o Bestcenie nawet nie spojrzałabym na fakturę. A tu zonk. Informacja o kaucji, brak waluty, w której był zakup, faktura na spółkę, o której mowa była w PDFie z najmem (inna jest w regulaminie na stronie). Telefon mogę na szczęście jeszcze zwrócić, choć wolałabym nie. Czy jeśli wymuszę prawdziwą fakturę, to powinnam być bezpieczna? Jeśli mi odmówią, to z miejsca zgłaszam to do UOKIKu – informuje Karolina na łamach facebookowe grupy
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
.

Do swojej wiadomości dołączyła dwa zdjęcia:
dragonist-opinie-faktura-kaucja-wynajem-1-750x1000.jpg

dragonist-opinie-faktura-kaucja-wynajem-2-1000x750.jpg


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
nie wydaje się być zbyt długi. Ma raptem 12 paragrafów. Jednak w 6. punkcie 12. paragrafu zamieszczono
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. Ten dokument ma już 37 stron A4 i dziesiątki podpunktów, a wymowny jest sam jego tytuł: „Ogólne warunki handlowe wynajmu towarów dla stron będących konsumentami”.


Stosunek prawny utworzony na podstawie niniejszych OWH i związany z czynnościami prawnymi to stosunek najmu, na podstawie którego Najemca wynajmuje dokładnie określone towary od Wynajmującego na określonych zasadach (zwanych dalej jako “Umowa”), a bardziej szczegółowe warunki Umowy są określone przez niniejsze OWH i inne powiązane akty prawne zmierzające do zawarcia Umowy, które są wykonywane przez umawiające się Strony przed sporządzeniem Umowy i/lub podczas zawierania Umowy. Oferowane towary do wynajęcia można wybrać przeglądając katalog produktów zamieszczonych na naszych stronach internetowych
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
– czytamy w regulaminie.

Ten i kolejne punkty warunków brzmią niemal identycznie na stronie Bestceny oraz Dragonista

Po ostatniej naszej publikacji niektórzy podważali, że omawiany przez nas regulamin nie ma nic wspólnego z wynajmem i jest wyłącznie warunkami dodatkowej gwarancji. Okazuje się, że prawidłowo zinterpretowaliśmy wspomniane zapisy, a Bestcena na swojej infolinia wprost mówiła o tym, że decydując się na dłuższą gwarancję konsument decyduje się na wynajem:


Dzwoniłem na infolinię besteceny tydzień temu i pani mnie poinformowała, ze można albo kupić albo wynająć. Jak się kupuje przez Allegro to się kupuje a nie wynajmuje. Tak samo jak się kupowało na stronie bestceny to można było zaznaczyć, ze się korzysta z oferty genius lub nie. Jak się korzysta z oferty genius to się wynajmuje. Jak się odznaczało, ze się nie chce oferty genius to telefon był wlasnoscia – napisał użytkownik Mikołaj na łamach facebookowe grupy
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
.
Sklepy Bestcena i Dragonist na Allegro, w Empiku, Carrefourze…
Marki Bestcena i Dragonist obecne były w wielu miejscach sieci. Można było na nie trafić nie tylko w Ceneo, ale również na Allegro, w Empiku, Carrefourze, Emagu lub na Morelach. Wysłałem pytania do kilku sklepów, aby wyjaśnić, jak wyglądała i przebiegała ich współpraca z Bestceną.


Na razie dostałem jedynie odpowiedź Empiku. Przedstawicielka marki wyjaśnia, że współpraca z Bestceną została zakończona tydzień temu.

Bestcena została wyłączona ze sprzedaży na platformie Empik.com, ponieważ nie spełniała kryteriów jakości obsługi marketplace – powiedziała w rozmowie ze Spider’s Web Monika Marianowicz, Rzecznik Prasowy Empiku.

Próbowałem doprecyzować, o jakie standardy chodziło, ale dostałem dość ogólną odpowiedź:

Od początku uruchomienia platformy Empik.com (marketplace wystartował w 2017 roku) stawiamy na współpracę z firmami, które spełniają najwyższe standardy obsługi klienta. Muszą dbać o klienta i jego zadowolenie, ważny jest czas realizacji zamówienia, kontakt czy obsługa posprzedażowa. Kontrolujemy jakość merchantów, i jakość ich ofert. Sprawdzamy produkty, które oferują sprzedawcy pod kątem dostępności i możliwości szybkiego dostarczenia.
Empik cieszy się najwyższym zaufaniem klientów, jest marką wiarygodną – musimy mieć pewność, że obietnica dawana klientom w momencie zakupu na Empik.com, zostanie dotrzymana. Jest to ujęte w zapisach umowy ze sprzedającym. Ich nieprawidłowe wykonywanie jest podstawą do rozwiązania umowy (co miało miejsce w przypadku Bestceny)
Zależy nam na dostarczaniu najwyższej jakości produktów i usług oraz zadowoleniu naszych klientów, dlatego zakupy na Empik.com są objęte ponadto Programem Ochrony Kupujących. Gwarantuje on zwrot do 100% wartości transakcji w przypadku, gdy zamówienie nie dotrze do klienta.
Czyli Bestcena przeskrobała coś z powyższego.

Monika Marianowicz zapewniła jednak, że kupujący w Empiku, którzy finalnie dostali produkt z Bestceny rzeczywiście go kupili. Nie ma mowy o wynajmie w tym wypadku.

Tego samego zdania są osoby odpowiedzialne za wsparcie klientów na Allegro. Na facebookowe grupie
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
użytkownik Paweł udostępnił taką informację:

bestcena-allegro-765x1000.jpg


Natomiast użytkownik Matas taką:

allegro-bestcena.jpg
Zrodlo: spidersweb.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35836
Reakcje/Polubienia
24890
Miasto
Trololololo
Bestwałek.pl :)
 
S

Skasowany użytkownik 6404

Sprzedawali telefony, ale nie płacili podatków. Skarb Państwa mógł stracić 1 mld zł. Aresztowano 31 osób
Skarb Państwa na częściowo fikcyjnym obrocie elektroniką i fałszowaniu przez przestępców dokumentów mógł stracić ponad miliard złotych.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
, że z pomocą Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą. W toku śledztwa zatrzymano już 31 osób. Zabezpieczono także nieruchomości, pojazdy, środki finansowe na kontach oraz gotówkę o łącznej wartości ok. 60 mln zł.

Już 31 osób zostało zatrzymanych w sprawie tej karuzeli vatowskiej.

W zeszłym tygodniu aresztowano 4 mieszkańców województwa wielkopolskiego. Wszyscy, według funkcjonariuszy, należeli do zorganizowanej grupy przestępczej. Akcję ich zatrzymania przeprowadzono na terenie czterech województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, podlaskiego i dolnośląskiego. W przeszukanych przez funkcjonariuszy miejscach pobytu podejrzanych zabezpieczono dokumenty i sprzęt elektroniczny. Trochę go było, bo zabezpieczone mienie wyceniono na 30 mln zł.

Jak informuje CBŚ, śledztwo w tej sprawie trwało od dawna, a ta grupa przestępcza działała w latach 2013-2018 na terenie Unii Europejskiej. Zatrzymani są podejrzani o częściowo fikcyjny obrót elektroniką, w tym telefonami i komputerami, oraz fałszowanie dokumentów z nim związanych. Faktury, które były wystawiane, nie odzwierciedlały bowiem tego, co działo się naprawdę. Dzięki temu podejrzani mogli między innymi inkasować zwroty podatku VAT, które im się nie należały.

Podejrzani przewiezieni do prokuratury we Wrocławiu usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zarzut oszustwa, fałszowania dokumentów, posługiwania się sfałszowanymi dokumentami i przestępstw karnoskarbowych Tylko z tytułu niepłacenia podatku oraz ubiegania się o zwrot nienależnego im podatku VAT Skarb Państwa mógł stracić przez nich aż miliard złotych. Zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.
Zrodlo: spidersweb.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19195
Reakcje/Polubienia
55842
@mikesz Zmniejszaj czcionkę w swoich postach, bo razi w oczy ;)
 
Do góry