Windows 11 - Bardzo wolne uruchamianie programów portable

helium

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
16 Czerwiec 2010
Posty
2183
Reakcje/Polubienia
2555
Miasto
Kraków
Zainstalowałem Win 11 i próbuję skonfigurować wszystko pod siebie. Muszę przyznać że nawet zaczyna mi się to podobać ale mam problem z bardzo, bardzo wolnym uruchamianiem programów portable. Programy które zainstalowałem fizycznie w systemie, uruchamiają się błyskawicznie, problem jest tylko z wersjami portable. Dla przykładu czas od inicjacji
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
to 50 sekund!!! Na starym Win 8.1 wszystko odpalało się w mgnieniu oka. Przyznam że mnie to irytuje i nie wiem gdzie może być problem. Generalnie to powyłączałem w systemie tylko takie rzeczy, które miałem wyłączone także na Win 8.1, Hibernacja, Prefetch, Superfetch no i
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Gdzie szukać ludkowie, gdzie szukać? :scratch

Windows 11 Pro 22H2 (wszystkie aktualizacje zainstalowane)
Procesor 12th Gen Intel(R) Core(TM) i5-12400
RAM 32,0 GB
Dysk
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4338
Reakcje/Polubienia
5736
Miasto
To tu to tam....
Gdzie szukać ludkowie, gdzie szukać? :scratch
W ustawieniach ochrony systemu przede wszystkim, oraz w podpisach programow portable.
W skrocie wyglada to tak:
Case I: instalacja: program sie nstaluje, ustawia zaleznosci, sterowniki i biblioteki, calosc jest podpisana przez wydawce = system sprawdza to RAZ, podczas instalacji.
Case II: program portable, za kazdym uruchomieniem w kolo Macieju to samo co w case I.

To tak w skrocie...
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35849
Reakcje/Polubienia
24909
Miasto
Trololololo
Zainstalowałem Win 11 i próbuję skonfigurować wszystko pod siebie. Muszę przyznać że nawet zaczyna mi się to podobać ale mam problem z bardzo, bardzo wolnym uruchamianiem programów portable. Programy które zainstalowałem fizycznie w systemie, uruchamiają się błyskawicznie, problem jest tylko z wersjami portable. Dla przykładu czas od inicjacji
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
to 50 sekund!!! Na starym Win 8.1 wszystko odpalało się w mgnieniu oka. Przyznam że mnie to irytuje i nie wiem gdzie może być problem. Generalnie to powyłączałem w systemie tylko takie rzeczy, które miałem wyłączone także na Win 8.1, Hibernacja, Prefetch, Superfetch no i
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Gdzie szukać ludkowie, gdzie szukać? :scratch

Windows 11 Pro 22H2 (wszystkie aktualizacje zainstalowane)
Procesor 12th Gen Intel(R) Core(TM) i5-12400
RAM 32,0 GB
Dysk
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Sprawdziłem z ciekawości Putty portable i odpala się szybciutko :) ,
running portable software makes them slower. when u run such apps, registries are added into windows registries. next time u run that app, registries are overwritten. this process makes running apps slower that installed apps.
może problem właśnie jest w rejestrze :scratch
 

helium

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
16 Czerwiec 2010
Posty
2183
Reakcje/Polubienia
2555
Miasto
Kraków
Sprawdziłem z ciekawości Putty portable i odpala się szybciutko :) ,
No właśnie, skoro u Ciebie odpala się szybko to czyli u mnie jest coś nie tak. Generalnie to mam powyłączane wszystko co jest związane z wbudowanym antywirusem, ochroną opartą na reputacji i takie tam :)

2023-04-30-21-38-11.png
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4338
Reakcje/Polubienia
5736
Miasto
To tu to tam....
No właśnie, skoro u Ciebie odpala się szybko to czyli u mnie jest coś nie tak. Generalnie to mam powyłączane wszystko co jest związane z wbudowanym antywirusem, ochroną opartą na reputacji i takie tam :)
Zrob mi frajde, co?
Wal wszystkie portable w jeden folder, np. C:portable, C:\duperele cy cus.
I dodaj to do wyjatkow zarowno w defenderze jak i w czymkolwiek innym uzywasz.
W sumie to nie bardzo jest inny powod dlaczego mialoby ci sie to opdalac wolno...

PS: zakldam ze uzywasz portable producenta, a nie "sportablowane" np. przy uzyciu ThinInstaller i innych wynalazkow?
 

helium

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
16 Czerwiec 2010
Posty
2183
Reakcje/Polubienia
2555
Miasto
Kraków
Zrob mi frajde, co?
Wal wszystkie portable w jeden folder, np. C:portable, C:\duperele cy cus.
I dodaj to do wyjatkow zarowno w defenderze jak i w czymkolwiek innym uzywasz.
W sumie to nie bardzo jest inny powod dlaczego mialoby ci sie to opdalac wolno...

PS: zakldam ze uzywasz portable producenta, a nie "sportablowane" np. przy uzyciu ThinInstaller i innych wynalazkow?
Generalnie to używam portable które równolegle wydaje autor softu. W przypadku PuTTY, to jest sprawdzone, tak mi się wydaje, portable.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Co do wykluczenia folderu dla portable, to przy wyłączonym Defenderze (link do użytej metody jest w pierwszym poście) raczej nieda się tego zrobić.
 
Ostatnia edycja:

helium

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
16 Czerwiec 2010
Posty
2183
Reakcje/Polubienia
2555
Miasto
Kraków
Generalnie może faktycznie boli go że Defender jest wyłączony :scratchJutro włączę Defendera i dodam testowe wykluczenia, zobaczymy czy to w tym jest problem.
 

helium

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
16 Czerwiec 2010
Posty
2183
Reakcje/Polubienia
2555
Miasto
Kraków
Czyli wygląda to tak:
Po odblokowaniu Microsoft Defender Antivirus, czyli wszystko co zostało zrobione wg tego tutka:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
wszystko powróciło do normy, czyli programy portable uruchamiają się tak jak powinny. Dodałem tylko folder z programami do wykluczeń.

Wygląda na to, że jak Defender jest dezaktywowany poprzez "różne" obejścia to podczas uruchomienia aplikacji która niema wartości w rejestrze Windows, system czeka jakiś czas na odpowiedź od Defendera, ale z wiadomych względów nie udaje mu się doczekać. Być może właśnie dlatego, uruchamianie tych aplikacji trwało tak niemiłosiernie długo, oczywiście to tylko moja teoria.
 
Do góry