Wsadowe kadrowanie i skalowanie zdjęć

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
Szukam specyficznego programu, który szybko i sprawnie poradzi sobie z kadrowaniem i skalowaniem dużej ilości zdjęć. Przy czym kadrowanie musi wyglądać tak, jak w JPEGCrops:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
, czyli po otwarciu folderu ze zdjęciami, można ustawić proporcje kadru jednakowe dla wszystkich zdjęć, a następnie w widoku zbiorczym, na każdej miniaturce z osobna ustawić ręcznie umiejscowienie ramki kadrującej. Chodzi o to, żeby współrzędne kadrowania mogły być inne dla każdej fotki (zdjęcia są różnej wielkości i orientacji), np. na jednym zdjęciu na środku, a na innym po prawej itd., ale to nie mogą być sztywne ustawienia typu: góra, dół, prawo, lewo. Po prostu musi być możliwość przesuwania tej maski kadrującej w dowolnie wybrane miejsce. Niestety, w programie tym brakuje możliwości skalowania, a czasami obiekt na zdjęciu nie mieści się w wybranym kadrze. Otwieranie tych kilku zdjęć osobno w innym programie, gdzie też trzeba ustawić maskę kadrowania i do niej dostosować wymiary jest upierdliwe. Czy istnieje program działający w taki sam sposób i równie szybko jak JPEGCrops, ale mający jeszcze funkcje skalowania w widoku zbiorczym?
Podobno w PS jest to możliwe, ale trwa zbyt długo, więc poszukiwany jest program, który załatwi to szybko, bo zdjęcia są w dużej rozdzielczości i są ich tysiące
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
@spamtrash - dzięki :) Przeglądam zrzuty i patrzyłam na filmik, ale nie widzę tam opcji ustawienia proporcji kadru, a jedynie wymiary. Tymczasem tu jest potrzebne ustawienie na sztywno jednakowych proporcji dla wszystkich zdjęć, np.: 4:3, natomiast wielkość obszaru kadrowania i jego umiejscowienie miałoby być ustawiane ręcznie dla każdego zdjęcia osobno. Chyba, że coś przegapiłam?
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
Mam jeszcze na dysku RawTherapee, ale słabo go znam. Zainstalowałam kiedyś z ciekawości, ale za bardzo nie używałam. W każdym razie on też pozwala kadrować zdjęcia tak, jak JPEGCrops, jednak nie mogę tam rozkminić skalowania :( Może ktoś wie jak to działa?
Mogę na wybranej fotce powiększać lub zmniejszać obszar kadrowania (zachowując proporcje) oraz go przesuwać, jednak kiedy zmniejszam szerokość w sekcji "Zmiana rozmiaru", to miniaturka tej zmiany nie pokazuje:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. Nawet po kliknięciu w to zdjęcie i przejściu do edytora nadal nie wiem jak je przeskalować. Wpisuję nowe wymiary, ale nie ma żadnego przycisku do zatwierdzenia i nic się nie dzieje :( Po prostu nie mam podglądu dla skalowania, a tu chodzi o to, aby wybrane obrazy przeskalować przed kadrowaniem. W każdym razie RawTherapee kadruje znacznie wolniej, więc chyba i tak odpada
 
Ostatnia edycja:

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4345
Reakcje/Polubienia
5744
Miasto
To tu to tam....
@spamtrash - dzięki :) Przeglądam zrzuty i patrzyłam na filmik, ale nie widzę tam opcji ustawienia proporcji kadru, a jedynie wymiary. Tymczasem tu jest potrzebne ustawienie na sztywno jednakowych proporcji dla wszystkich zdjęć, np.: 4:3, natomiast wielkość obszaru kadrowania i jego umiejscowienie miałoby być ustawiane ręcznie dla każdego zdjęcia osobno. Chyba, że coś przegapiłam?

Raczej nie... tam sie po prostu to ustawia wymiarami, z tego co wiem. Ciezko cos doradzic. Probowalas FastStone Photo Resizer? ma w opcjach zaawansowanych ustawianie proporcji...
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
Nie sprawdzałam, ale w komentarzach pod tym programem ktoś napisał, że przeglądarka FastStone Image ma dokładnie to samo, tylko jeszcze bardziej rozbudowane. Prawda to? Wtedy bym wolała już tą przeglądarkę przetestować...
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4345
Reakcje/Polubienia
5744
Miasto
To tu to tam....
Pojecia nie mam bo nie uzywam... jak cos musze to mam Adobe Lightroom :(
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
985
Reakcje/Polubienia
42
Adobe Lightroom to straszna kobyła, nie wiem czy zrobi to tak szybko jak program specjalizujący się tylko w takich akcjach. Nie wiem też, czy da się tam dokładnie w taki sposób, o jaki mi chodzi, bo szukałam tutoriali na YT i nigdzie nie widziałam nic takiego :( Były tutoriale pokazujące kadrowanie wielu zdjęć, ale nie jednocześnie ze skalowaniem wybranych i z ustawianiem ramki kadru dla każdej fotki w innym położeniu
 
Do góry