Efekty świetlne - darmowy program?

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Jest może jakiś darmowy program, za pomocą którego można dodać do zdjęcia różne ciekawe efekty świetlne, szczególnie takie jak soczewka czy flara? Coś w tym stylu:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Wiem, że można sobie "na piechotę" takie wykombinować nawet w GIMP-ie, ale to sporo zachodu, a z kolei gotowe tekstury dostępne w internecie to też nie do końca dobre wyjście, bo jednak byłoby miło móc sobie taki efekt dostosować po swojemu i stworzyć coś niepowtarzalnego. Tak więc może istnieje jakaś darmowa aplikacja specjalizująca się w tworzeniu takich efektów?
 

remool

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
2964
Reakcje/Polubienia
71
Może takie coś?
Photo Toolkit
Photo Toolkit to mała, darmowa aplikacja oferująca szereg przydanych narzędzi wykorzystywanych podczas szybkiej obróbki zdjęć fotograficznych. Program oferuje takie funkcje jak usuwanie efektu czerwonych oczu, redukcja szumów, wyostrzanie obrazu, korekcja kolorów, konwersja formatów, zmniejszanie obrazów i wycinanie z nich wskazanych fragmentów czy dodawanie różnych efektów świetlnych.
info:dobreprogramy.pl

Perfect Effects Free
Perfect Effects Free to darmowa edycja programu do poprawiania zdjęć, nakładania filtrów, efektów, a także usuwania przebarwień typu czerwone oczy. Znajdziemy tu efekty kolorystyczne, Vintage / Retro, czerni i bieli, crossprocess, świetlne, HDR, wyostrzania czy też filmowe. Dzięki mnogości efektów, możliwości mieszania ich ze sobą oraz opcji dodawania ramek, Perfect Effects Free jest świetnym odpowiednikiem znanej aplikacji Instagram na komputery stacjonarne i laptopy.

Praca z programem jest bardzo prosta - wystarczy otworzyć plik ze zdjęciem, a następnie przejść do sekcji “Effects” w górnym prawym rogu okna. Program wysunie w pasku bocznym listę efektów, które możemy nałożyć. Wszystkie efekty zostały podzielone na kategorie tematyczne, dzięki czemu łatwo możemy znaleźć te pozycje, które nas interesują
info:download.net.pl

W gimpie też podobno łatwo

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Zwykle sprawdzam jak działa to co wrzucam w odpowiedzi ale dziś mój kompek odmawia współpracy więc jestem usprawiedliwiony :dziwak
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Dzięki, sprawdzę te programy, aczkolwiek myślałam o czymś stricte do efektów świetlnych. GIMP-a znam bardzo dobrze i wszystkie jego filtry, ale one nie dają takich ładnych efektów, jak podałam w przykładach. Szczególnie ów Błysk soczewki, jak nawet widać na zrzucie w podlinkowanym poradniku, nie ma prawie żadnych ustawień. Nie można jej w oknie filtra zmniejszyć, zmienić kolorów czy wybrać ilości/rozmiaru tych dodatkowych kółeczek. Trzeba dopiero po zastosowaniu filtra użyć skalowania czy zmienić barwę. Błysk gradientowy z kolei jest dość skomplikowany i efekty zależą od zastosowanych gradientów, więc trzeba sobie najpierw taki gradient utworzyć. Filtr Supernowa ma z kolei tę wadę, że na podglądzie w okienku filtra widać całkiem inne kolory, niż po zastosowaniu tegoż filtra, więc znów trzeba je zmieniać innymi sposobami, albo powtarzać filtr aż do uzyskania pożądanej kolorystyki.
Oczywiście, jak wcześniej pisałam, można w GIMP-ie też takie efekty uzyskać, ale nie będzie to kwestia użycia tylko jednego filtra. Choćby sam fakt, że wszystkie te błyski są idealnie okrągłe bądź sześciokątne, nie da się żadnym filtrem bezpośrednio utworzyć takiej tęczy, jak na tym obrazku:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. Trzeba dopiero kombinować z rozmyciem w ruchu lub perspektywą.

@Edycja:
Te "efekty świetlne" w Photo Toolkit chyba jednak nie mają nic wspólnego z tym, co chciałabym uzyskać:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
:(
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10005
Reakcje/Polubienia
10640
Miasto
Somewhere over the rainbow.
A takie coś będzie odpowiednie ??

zqe9vRB.jpg
FGjiINs.jpg
d1sQYA4.jpg
jjUFsv7.jpg


i wiele innych. Jeśli tak to
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
+ do tego darmowe konto i można pobrać sporo rzeczy :guma
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
@al_arsen - raczej niespecjalnie. Nie ma tu nic takiego, jak na podanych przeze mnie przykładach. Jedynie ten na drugim obrazku jest podobny, no ale to trochę za mało. Pozostałe na nic mi się nie przydadzą, zresztą dość prosto można je zrobić w GIMP-ie.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
W Perfect Effects jest wprawdzie zakładka Lens Flare, ale to już w GIMP-ie można zrobić lepsze.
Znalazłam natomiast plugin do Photoshopa, który robi dokładnie to, o co mi chodziło:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Niestety raz, że jest płatny, a dwa, to ja Photoshopa nie mam, natomiast w Zonerze ani XnView ten plugin mi nie chce działać :(
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Właśnie przypadkiem natknęłam się na ciekawą promocję:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. Nie znalazłam opisu w języku polskim, jednak na filmiku:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
można sobie zobaczyć niektóre istotne możliwości programu, a pod koniec widać wybór bardzo atrakcyjnych efektów świetlnych typu "lens flare":
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
, czyli dokładnie takich, jakich szukałam. Program do pobrania za darmo jeszcze przez 2 dni.
 
Do góry