Chłodzenie komputera. Które rozwiązanie jest lepsze?

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1686
Reakcje/Polubienia
1783
Mam obudowę Fractal Design Define R6 USB-C.
Na tyle obudowy jest hub chłodzenia, do którego można podłączyć wentylatory.
Mam dwa wentylatory na froncie i jeden z tyłu. Dodatkowo wentylator Fera 5 na procesorze Ryzen R6 5600.
Czy lepiej podłączać elementy chłodzenia na płycie głównej komputera, czy do hub?

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4375
Reakcje/Polubienia
5763
Miasto
To tu to tam....
Hmm... sa technicznie 2 mozliwosci:
OPCJA 1: kawal rury od wujka Zdziska. Kawal ma byc na tyle dlugi, zeby siegnac poza atmosfere. I tym tloczysz jakis gaz, polecam Argon. Rurecka musi miec tak z pol cala i biec w 2 metrowej izolacji termicznej zeby skroplony w prozni argon sie nie zgazowal. Potem kolanko, reduktor, i pompka akwariowa do procka.
OPCJA 2: bierzesz i kupujesz kompresor i radiator, tak ze 2MWt. Da rade, zwlaszcza jak bedziesz lecial na cieklym azocie.

Dobra, teraz serio: zalezy Ci na 5-10C roznicy? bo na tym opiera sie Twoje pytanie.
Jezeli SERIO zalezy Ci na tych paru stopniach - to na zewnatrz. Why? no prosze Cie... na zewnetrznym hubie mozesz z latwoscia i bez ryzyka zalozyc chlodzenie WODNE.
I prockowi bedzie chlodniej, i rybkom w akwarium cieplej ;)
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1686
Reakcje/Polubienia
1783
Informacje uzupełniające:
  1. nie gram w jakiekolwiek gry;
  2. zależy mi na cichości komputera.
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10031
Reakcje/Polubienia
10668
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Skoro masz tyle wentylałek i nie masz problemów z temperaturami to po co kombinować. Dołożysz jeszcze jeden i będzie odkurzacz.
 

Ἄρης

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Styczeń 2013
Posty
2771
Reakcje/Polubienia
3213
Aż dziw że post pochodzi od osoby niegrającej w gry...
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1686
Reakcje/Polubienia
1783
Lepiej mieć kilka wentylatorów pracujacych na minimalnych obrotach, niż jeden na wysokich.
Z tego powodu mam kolejną obudowę Fractal.
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4375
Reakcje/Polubienia
5763
Miasto
To tu to tam....
Dobra, to teraz na serio:
masz dedykowany hub, to zasilaj wentylatory z huba.
Nie mam pojecia czy bedzie ciszej, ale kazdy dodatkowy wat zasilania czegos z plyty glownej to dociazenie mniejsze lub wieksze ukladow plyty.
Jak masz okazje zasilic cos pomijajac obwody plyty to jest to plusik z ktorego mozna skorzystac.
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1686
Reakcje/Polubienia
1783
Wbudowany w obudowie hub nie ma jakiegokolwiek sterowania. Pobiera natężenie z portu CPU_FAN i na podstawie tego ustawia prędkości wszystkich wiatraków jednocześnie.
@spamtrash trafnie zauważył, że wtedy zailanie wiatraków pomija płytę głowną, ponieważ hub ma własne podłączenie zasilania prze kabel SATA.
W starszej wersji obudowy Fractal Define R5 nie było tego hub-a. tylko przełącznik sterowania (0-1-2) wiatraków na froncie a wiatrak tylny i wiatrak procesora były sterowane automatycznie z płyty głownej.
Zastanawiam się, czy nie zignorować tego huba i poszukać oprogramowania do sterowania wiatrakami z połaczeniami na płycie?
Oczywiście EFI/BIOS także pozwala na stworzenie własnych profili chłodzenia.
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10031
Reakcje/Polubienia
10668
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Wbudowany w obudowie hub nie ma jakiegokolwiek sterowania. Pobiera natężenie z portu CPU_FAN i na podstawie tego ustawia prędkości wszystkich wiatraków jednocześnie.
@spamtrash trafnie zauważył, że wtedy zailanie wiatraków pomija płytę głowną, ponieważ hub ma własne podłączenie zasilania prze kabel SATA.
W starszej wersji obudowy Fractal Define R5 nie było tego hub-a. tylko przełącznik sterowania (0-1-2) wiatraków na froncie a wiatrak tylny i wiatrak procesora były sterowane automatycznie z płyty głownej.
Zastanawiam się, czy nie zignorować tego huba i poszukać oprogramowania do sterowania wiatrakami z połaczeniami na płycie?
Oczywiście EFI/BIOS także pozwala na stworzenie własnych profili chłodzenia.

Speedfan chyba miał taką możliwość.
 

Leszek55

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
234
Reakcje/Polubienia
244
Patrząc "okiem elektryka" jeśli masz możliwość coś zasilić poza płytą to zawsze mniejsze obciążenie dla samej płyty-pobór energii ten sam, natomiast wtedy pozostaje kwestia regulacji obrotów tych wentylatorów? Można to osiągnąć programowo (ale to jakaś apka dodatkowo w tle) można sprzętowo i to zapewnia sama płyta główna lub dodatkowy sprzętowy regulator a taki chyba ten Fractal ma-nie wiem jak to u Ciebie wygląda? Moja obudowa ma trzy suwaki ( pozycje-przód-środek-tył ) ilość wentyli na suwak dowolna :) każdy z tych suwaków możesz ustawić na wyłączone-minimalne-maksymalne i mnie to pasuje :) wentyle są ustawione na minimalne przez co są niesłyszalne a obieg powietrza w budzie wymuszają-zasilanie regulatora poza płytą czyli molex z zasilacza.Sorry nie doczytałem-piszesz że hub jest zasilany z CPU-Fan czyli z płyty czyli prawie to samo co byś powpinał te wentyle w gniazda Fan 1-6 a tu masz wtedy regulacje z płyty.
 
Ostatnia edycja:

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1686
Reakcje/Polubienia
1783
Właśnie brak jakiegokolwiek sterowania hubem jest dla mnie minusem. Z płyty mogę programowo wpływać na chłodzenie dysków na front panelu, chłodzenie procesora i chódzenie wnętrza obudowy wentylatorem na tyle. Skoro jednak konstruktorzy płyty głównej przygotowali aż tyle portów do chłodzenia (a dodatkowo do ich podświetlenia RGB), to nie poeinno to być nadmierne obciążenie. Tym bardziej, że największym zagrożeniem termicznym nie będą nocno obciążające gry, tylko możliwe letnie upały.
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10031
Reakcje/Polubienia
10668
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Właśnie brak jakiegokolwiek sterowania hubem jest dla mnie minusem. Z płyty mogę programowo wpływać na chłodzenie dysków na front panelu, chłodzenie procesora i chódzenie wnętrza obudowy wentylatorem na tyle. Skoro jednak konstruktorzy płyty głównej przygotowali aż tyle portów do chłodzenia (a dodatkowo do ich podświetlenia RGB), to nie poeinno to być nadmierne obciążenie. Tym bardziej, że największym zagrożeniem termicznym nie będą nocno obciążające gry, tylko możliwe letnie upały.

Na lato dobrze jest zawczasu wyczyścić wszystkie wentylatory i radiatory. Ja dodatkowo zrobiłem sobie zamiast bocznych blach takie moskitiery jak do okien tylko z odpowiednimi zaczepami. Przydatne bo jest lepszy przepływ powietrza.
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1686
Reakcje/Polubienia
1783
Do oczyszczania polecam dmuchawę:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Działa znacznie lepiej niż jakikolwiek odkurzacz do pozbywania się kurzu ze środka.
Zabierasz komputer przed dom lub na balkon i wywiewasz śmiecie z zakamarków, z każdej szczeliny i zagięcia.

Ja mam siateczkowe filtry przeciwkurzowe na panelu przednim i na spodzie. Dwa wetylatory 148 mm na froncie i jeden z tyłu zapewniają dobrą wentylację.
Boczne ścianki pokryte są od środka wytłumieniem bitumicznym, by nie było komputera słychać.
 

Leszek55

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
234
Reakcje/Polubienia
244
No i nie wiem czy @al żartujesz czy nie :) Qrczę mam kompa "na czasie" pykam też w najnowsze czyli wymagające gry, buda jest zamknięta (na jednym boku mniej niż połowa płyty jest ażur z siatką na magnes) komp wyciszony- co się dało jest na silikonowych kołkach więc spod biurka go nie słychać i... nigdy mnie się nie monitował z powodu temperatur.W lecie jak były "upały stulecia" profilaktycznie włączałem dodatkowe wentyle na maxa ale podczas grania i tak to nie przeszkadzało,jednak nie zawsze o tym pamiętałem i żyłując kompa na dodatkowych wentylach na minimalnych też alarmów nie było-dawał radę Ważne by było dobre chłodzenie i prawidłowy obieg powietrza w budzie-widziałem magików z dodatkowym chłodzeniem które żle ustawione wręcz wzajemnie zakłócało obieg wentylacji.Mały przykład -zasilacze teraz są na spodzie obudowy, wiele obudów ma nóżki na pół centymetra (niektóre wcale) i zasiłka ma problem z wywianiem goracego powietrza i część tłoczy do wnętrza budy-mały drobiazg a warto wtedy budę dać na wyższych nóżkach antywibracyjnych co polepszy wydmuch i dodatkowo wyciszy to i owo.
 
Ostatnia edycja:
Do góry