Jak wygląda łamanie haseł - Skąd przestępcy znają Twoje hasło

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19241
Reakcje/Polubienia
56054
Ktoś włamał się na Twoje konto na Facebooku i zastanawiasz się skąd znał Twoje hasło? Albo otrzymałeś maila z pogróżkami i swoim hasłem w treści. Skąd ono się tam wzięło? Dowiesz się jak strony przechowują hasła oraz na czym polega „łamanie hashy”. Spróbuję wytłumaczyć, jak działa hashcat - czyli program wykorzystywany do tego celu przez pentesterów.

 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4416
Reakcje/Polubienia
5800
Miasto
To tu to tam....

No przeciez NIE bylbym soba...
wiec z mojego nader osobistego punktu widzenia:
nalezy odroznic "rzadowe" lamanie hasel or "amatorskiego" lamania hasel (i zabezpieczen).
Badzcie uprzejmi przyjac ze ograniczenia, koszty i inne takie sa dla "maluczkich". Zasoby rainbow tables ulatwiaja, ale maja sie nijak do mozliwosci wykorzystania maszyny kwantowej. Albo aglomeratu (nie mam pojecia czy uzywam wlasciwego polskiego slowa) klastra 1024 PS4.
tylko tak: zebysice stli sie obiektem takiego dzialania, to musielibyscie byc jak janusz korwin mikke, co najmniej, o losowym kloszardzie spod sklepu nie wspomne zeby nie zaklocac elitarnosci janusza.
chcialbym zebyscie sobie zdali sprawe: NIE macie szans przeciwko rzadowemu atakowi (no dobra: MFA i inne wynalazki utrudniaja, ale nie czynia rzeczy niemozliwymi. Muchi na tylku ;) ).
Z drugiej strony szanse zebyscie Wy stali sie obiektem targetowanego ataku przy niemal nieograniczonych srodkach (Your majesty, we need to pay for server time, please go with your crown to the pawn) sa jakby.... nikle.

Tak wiec: filmik JEST wartosciowy. ale jesli wasc jestes obiektem ataku na poziomie rzadzowym - to doopa, Panie.

(IMHO: w RP to jeslis Wasc nielegalnie zapoznal siostrzenice pociotka wojta z Pcimia, ktora za Wascia biegla 40km krzyczac: "mojci jezd" po tym jakes Wasc ja zbrzuchacil - to masz Wasc przerabane i taniej bedzie sie poddac i zwalic na nielegalne srodki dopingujace.
W Polsce, w odroznieniu od [wiekszosci] innych nacyj jesli chodzi o dostep do rzadowych srodkow decyduje czasem kim byla kochanka szwagra siostry wujenki zastepcy kierownika tolaety publicznej numer cy w urzedzie wojtowskim w pcimiu niz realna potrzeba... kraj taki)
 
Do góry