Klienci Orange Polska nie zapłacą za oddzwanianie na kubańskie numery, z których korzystali oszuści

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
36172
Reakcje/Polubienia
25293
Miasto
Trololololo
Orange Polska zdecydował się anulować klientom opłaty za połączenia telefoniczne z kubańskimi numerami, które wykorzystywali oszuści. Poszkodowanych było kilkadziesiąt tysięcy użytkowników Orange i nju mobile. Umorzenie opłat jest dobrowolną decyzją firmy, biorącą pod uwagę okres świąteczny i dobro klientów, ale należy ją traktować jako wyjątkową. Prosimy klientów, aby w przyszłości uważali i nigdy nie oddzwaniali na nieznane numery.

Między 28 grudnia 2017 a 1 stycznia 2018 oraz w nocy z 3 na 4 stycznia klienci Orange Polska oraz nju mobile otrzymywali krótkie połączenia wykonywane z numerów z kubańskim prefixem +53. Oszuści wykorzystali świąteczny czas, który poświęcamy zwłaszcza rodzinie i najbliższym, licząc że ludzie będą na nie oddzwaniać i tym samym zapłacą za droższe połączenia.


Niestety wielu klientów dało się nabrać. Dlatego biorąc pod uwagę wyjątkowość czasu i skalę ataku, Orange Polska podjął decyzję o anulowaniu opłat naliczonych klientom dzwoniącym na kubańskie numery wykorzystywane przez oszustów w okresie od 28 grudnia 2017 do 4 stycznia 2018. Dotyczy to klientów wszystkich usług abonamentowych, na kartę, ofert biznesowych, a także klientów nju mobile.


Próby wyłudzenia pieniędzy polegające na wykonywaniu krótkich połączeń na losowo wybierane numery w nadziei, że oddzwonią, niestety zdarzają się coraz częściej. Oszuści wykorzystują naturalną chęć sprawdzenia, kto i w jakim celu do nas dzwonił. Oszustom pomaga także podobieństwo prefiksów wielu krajów do stref numeracyjnych w Polsce. Gdy klient oddzwoni na numer należący do oszusta, usłyszy w słuchawce ciszę, sprawiającą wrażenie, że połączenie nie zostało nawiązane. Opłaty za połączenie są jednak naliczane i są wysokie, gdy klient dzwoni na numer znajdujący się np. w egzotycznym kraju. Przed taką formą wyłudzeń przestrzegał między innymi Urząd Komunikacji Elektronicznej. Orange Polska w najbliższym czasie dodatkowo przygotuje i przeprowadzi akcję edukacyjną, aby klienci potrafili skutecznie bronić się przed próbami oszustwa.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Ostatnia edycja:

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
Fajny gest ze strony Orange, że wzięli to na klatę. :)
 

Jarom

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Wrzesień 2016
Posty
3893
Reakcje/Polubienia
1228
Orange już od jakiegoś czasu moim zdaniem daje naprawdę nieźle popalić konkurencji. W tym akurat są przeciwieństwem naciągaczy z T-Mobile.
Miałem kiedyś u nich (Orange) telefon na kartę i np. kiedy ktoś błędnie zamiast swoje konto doładował mi, jemu zwrócili a mi nic nie zabrali. Tego typu sytuacji było więcej.
Także te promocje na internet w ostatnim czasie były super. Sam skorzystałem i z tej 1410 GB (dołączyłem do nich z tego powodu i Play jako poprzedni operator się przy nich chowa) i z tych dotyczących wygranych i przegranych meczy naszych piłkarzyków.
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10032
Reakcje/Polubienia
10668
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Ja to do tego typu "dobrodziejstwa" podchodzę sceptycznie. Tak sobie patrzę, że Orange jest tuż za Plusem jeśli chodzi o zdobywanie nowych abonentów a właściwie o niezdobywanie abonentów bo bilans wynosi -20k numerów. Teraz taki marketingowiec wie, że jak nie zatrzyma tej tendencji to zaraz i on straci pracę. Wymyśla więc taki sposób na ocieplenie wizerunku firmy. Do tego dokłada kolejne gigabajty za wygrany mecz czy coś podobnego. Ludzie się łapią na takie akcje. Pewnie za jakiś czas nazbiera tyle numerów, że znowu zaczną się te mniej przyjemne akcje i wtedy jakiś inny operator zacznie być "miły". A miły będzie do czasu aż będzie walczył o nowych klientów. Tak to się kręci i będzie kręciło.
 

Jarom

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Wrzesień 2016
Posty
3893
Reakcje/Polubienia
1228
Dlatego zmieniam i będę zmieniał operatorów i oferty. Zostanę dłużej przy tym, który będzie mniej naciągał. I nie dam się namówić na żaden abonament bo jak patrzę na te niby super oferty w abonamencie które mi przysyłają, a wiem że takich na kartę typu "wszystko bez limitu" poniżej 20 zł jest wiele, to w żaden sposób nie mogę zrozumieć o co im w tym wszystkim chodzi.
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10032
Reakcje/Polubienia
10668
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Co kto woli. Mnie odpowiada abonament. Prywatnie korzystam bo mam kilka osób i płacę jeden rachunek za parę usług a i w firmie też mam abonament i za 6 numerów mam 150zł miesięczne.
O ile oferty na kartę są czasem korzystne dla osoby prywatnej to nie wyobrażam sobie takiego rozwiązania prowadząc działalność. Ale co kto lubi :)
 

sPeRaCz

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
21 Maj 2011
Posty
525
Reakcje/Polubienia
23
Za głupotę trzeba płacić... niestety...

Ja od początku istnienia sieci Play mam u nich swój numer... teraz płacę 25 zł w abonamencie... wszystko bez limitu... moja oferta obejmuje połączenia/smsy etc... nawet internet (bez widełek)... Dział Utrzymania Klienta w Play zjada na starcie inne sieci.
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
36172
Reakcje/Polubienia
25293
Miasto
Trololololo
Do góry