Montaż PC - jakie elementy polecacie

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1090
Reakcje/Polubienia
44
Witajcie, mam pytanie konsultacyjne. Czy dobór elementów jet OK (może gdzieś skaleczyłem rzemiosło).
KARTA - trochę zgłupiałem przy wyborze
Procesor - jestem rozdarty między INTEL a RYZEN

Wymienię elementy, z których chcę złożyć PC proszę o konsultacje (elementy na bazie x-kom).
PC na "spółę" z synem - ON bardziej gry a JA programy FluidSIM, CAD-y, SolidWorks itp.

Procesor i7 bez integry (a może powinienem Ryzena?)
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Płyta główna
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Grafika - i tu jest problem wytypowałem następujące modele
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


RAM
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


ZASILACZ
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


CHŁODZENIE
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

czy
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


OBUDOWA
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

czy
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1090
Reakcje/Polubienia
44
Mała modyfikacja. Czy ta konfiguracja jest akceptowalna:


KRUX Leda

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

349,00 zł
1




ASUS PCE-AX3000 (3000Mb/s a/b/g/n/ac/ax) BT 5.0

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

158,79 zł
1




Samsung 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 980 PRO

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

399,00 zł
1




iiyama G-Master G2470HSU Red Eagle

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

899,00 zł
1




MSI GeForce RTX 3060 VENTUS 2X OC 12GB GDDR6

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

1 399,00 zł
1




Patriot 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 Viper Blackout

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

359,00 zł
339,00 zł
1




Intel Core i5-12600K

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

1 249,00 zł
1




Seasonic G12 GM 750W 80 Plus Gold

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Niedostępny
399,00 zł
1



Gigabyte B760 GAMING X DDR4

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

be quiet! Dark Rock Pro 4 120/135mm

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

409,00 zł
1
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19241
Reakcje/Polubienia
56056
Mała modyfikacja. Czy ta konfiguracja jest akceptowalna:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Całkiem niezły, budżetowy zestaw, ale nad płytą główną bym się zastanowił ;) Zajrzyj pod poniższy link i sprawdź czy ten model nie jest na liście, a mam przypuszczenie że jest:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1090
Reakcje/Polubienia
44
Gandalf, dzięki za info. Ty piszesz "budżetowy zestaw" a ja naiwnie myślałem, że zmieszczę się w 5000 PLN.
A ty jaka płytę byś preferował?
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1729
Reakcje/Polubienia
1826
Mam kartę WiFi/BT tego typu i w zasadzie używam wyłącznie BT a net na kablu LAN. WiFi to wąskie gardło transmisji i w przypadku np. gier sieciowych nie pomogą FPS-y z grafiki czy 156 HZ ekranu, jak net laguje. A niestety jakość transmisji WiFi jest marna. Chyba, że router masz bardzo blisko i co majważniejsze nie zasłania go obudowa, zaś antenki „widzą” router bez przeszkód.
Jeśli zależy Ci na BT do bezprzewodowych słuchawek, to może wystarczy Ci karta na donglu USB za 50-60 zł (lub połowa tej ceny jeśli z Aliexpress)?

Jeśli kupujesz taką kartę graficzną, to możesz wybrać tańszą wersję procesora Intel Core i5-12600KF bez wbudowanej grafiki. Trochę mniej się grzeje, mniejsze zużycie prądu. Możesz też kupić procesor w wersji OEM (bez wiatraka) i wtedy jest jeszcze taniej.

Obudowę wybrałeś ze względów wizualnych jak rozumiem?! Osobiście wyżej cenię dobie ciszę i dobre chłodzenie niż podświetlenia LED wiatraków, czy szybkę. Dlatego mam wielką i ciężką obudowę Fractal Design R5 z wytłumieniem bitumicznym na ściankach i wiatrakach 140 mm bez LED-ów.

Co do monitora to raczej giercunkowy model ekonomiczny. Nie do długiego siedzenia przed kompe a na pewno nie do czytania/pisania lub robienia grafiki/video/animacji.
W 2009 kupiłem iMac 27" i okazło się, ze taka wielkość była dla mnie optymalna. Dziś 27" to minimalka i raczej celował bym w 34" o wysokiej rozdzielczości. I chętnie z zakrzywionym ekranem. Wiem, że cena wtedy wzrasta kilkukrotnie, ale to ma służyć wiele lat. Ekran 24" wystarczy 10-12 latkowi do grania w Wiedźmina czy LOL-a ale nie do dłuższej pracy, gdzie np. porównuje się kilka dokumentów lub trzeba mieć jednocześnie otwartą przegladarkę, program pocztowy, komunikator i jeszcze coś do pracy.

To są takie moje osobiste uwagi i nie musisz ich bra ćpod uwagę. Twój punkt widzenia może być zupełnie inny.
 
Ostatnia edycja:

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1090
Reakcje/Polubienia
44
Dzięki NITROGENE. Komputer będzie korzystał z sieci głównie "po kablu". Tą kartę sieciową z Bluetooth chcę dokupić tak na wszelki wypadek.
Obudowa - tu się zupełnie nie znałem, szukając patrzyłem by miała 4 wentylatory.
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19241
Reakcje/Polubienia
56056
Gandalf, dzięki za info. Ty piszesz "budżetowy zestaw" a ja naiwnie myślałem, że zmieszczę się w 5000 PLN.
A ty jaka płytę byś preferował?

Budżetowy, ponieważ mieści się w granicach miesięcznego zarobku (+/-). A jeśli chodzi o płytę w kategorii możliwości/cena to można by polecić
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
lub
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Wiadomo że przy takich płytach zawsze są jakieś kompromisy. ASRock B760 Pro RS ma troszkę stary kodek dżwiękowy, ale jeśli się zdecydujesz kiedyś dokupić kartę dźwiękową to nie ma to znaczenia.
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1729
Reakcje/Polubienia
1826
Dzięki NITROGENE. Komputer będzie korzystał z sieci głównie "po kablu". Tą kartę sieciową z Bluetooth chcę dokupić tak na wszelki wypadek.
Obudowa - tu się zupełnie nie znałem, szukając patrzyłem by miała 4 wentylatory.
Będziesz kompa trzymał na biurku czy pod?
Jeśli pod, to nogami LED-ów nie zobaczysz a wiatraki 120 mm tej klasy są do ogladania a nie chłodzenia. I słychać je.
Jeśli na biurku, to waro zwrócić uwagę na gumowe nóżki wygłuszające wibracje i stopień wyciszenia obudowy.

W przypadku mojej obudowy bardziej cenię sobie siateczkowe filtry zatrzymujace kurz niż miałbym gapić się na kolorowe światełka. Moja duża buda pozwala również na zamontowanie dowolnegoo chłodzenia cieczą z wiatrakami z góry, z przodu lub tyłu.

Skoro masz kabel, to może odpuść sobie tę kartę WiFi i weź tanie BT na donglu. Odzyskasz wtedy trochę kasy, którą można zaoszczędzić lub „przekierować” na inne podzespoły.
 
Ostatnia edycja:

helium

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
16 Czerwiec 2010
Posty
2190
Reakcje/Polubienia
2565
Miasto
Kraków
Całkiem niezły, budżetowy zestaw, ale nad płytą główną bym się zastanowił ;) Zajrzyj pod poniższy link i sprawdź czy ten model nie jest na liście, a mam przypuszczenie że jest:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Spoko, moja płyta była na liście a na drugi czy trzeci dzień już była aktualizacja BIOS-u na stronie Gigabyte.
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19241
Reakcje/Polubienia
56056
Spoko, moja płyta była na liście a na drugi czy trzeci dzień już była aktualizacja BIOS-u na stronie Gigabyte.

Niby OK, ale ja już bym stracił zaufanie do tej firmy. Oczywiście to moja subiektywna opinia.
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1729
Reakcje/Polubienia
1826
Niby OK, ale ja już bym stracił zaufanie do tej firmy. Oczywiście to moja subiektywna opinia.

A znasz inną firmę, która reaguje tak szybko i aktualizuje tak często?

Gigabyte jeden z największych producentów płyt głównych. Dla mnie MSI ma nieco logiczniejsze EFI/BIOS (choć może nie tak rozbudowanejak Gigabyte). Obiecałem sobie jednak, że będę unikał płyt ASUS. Zbyt często mi padały.
 
Do góry