konarsky

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
28 Kwiecień 2011
Posty
301
Reakcje/Polubienia
478

rom57

Bardzo aktywny
Dołączył
18 Lipiec 2021
Posty
224
Reakcje/Polubienia
56
Też tak myślałem do tej pory, ciekawostką jest to że nie zmienił się numer biosu który wgrywałem 9 miesięcy wcześniej jeszcze do wersji Windows 7.
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4349
Reakcje/Polubienia
5744
Miasto
To tu to tam....
Oprogramowanie stworzone przez producentów laptopów służące do aktualizacji sterowników, jak najbardziej może wykonać taką aktualizację. Żeby jednak Windows? pierwsze słyszę.
W skrocie na HP wyglada to tak: Aktualizacja Windows pobiera program aktualizujacy BIOS wraz z binarka. Jesli kilent kliknie w ponowne uruchomienie, podczas wylaczania systemu uruchamiany jest program zapisujacy binarke updatu BIOSU w Recovery i bootuje PC czy laptopa do BIOSu/UEFI, a aktualizacja leci jak zawsze z poziomu BIOSu. Po aktualizacji (i kilku restartach) maszynka bootuje do Windy.
 

konarsky

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
28 Kwiecień 2011
Posty
301
Reakcje/Polubienia
478
W skrocie na HP wyglada to tak: Aktualizacja Windows pobiera program aktualizujacy BIOS wraz z binarka. Jesli kilent kliknie w ponowne uruchomienie, podczas wylaczania systemu uruchamiany jest program zapisujacy binarke updatu BIOSU w Recovery i bootuje PC czy laptopa do BIOSu/UEFI, a aktualizacja leci jak zawsze z poziomu BIOSu. Po aktualizacji (i kilku restartach) maszynka bootuje do Windy.
Na HP... skoro to Windows to dlaczego nie robi tego na komputerach innych marek? Prawdopodobnie zmodyfikowana jest instalacja Win na partycji Recovery. Windows sam z siebie nie zrobi takich cudów.
 

rom57

Bardzo aktywny
Dołączył
18 Lipiec 2021
Posty
224
Reakcje/Polubienia
56
Wnioski moim zadaniem są dwa: producenci olewają rozwijanie biosów aby tylko sprzedać kopa. Drugi to oddali to Macrosoftowi żeby wymusić, "ułatwić" przejście na win10.
 

konarsky

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
28 Kwiecień 2011
Posty
301
Reakcje/Polubienia
478
Wnioski moim zadaniem są dwa: producenci olewają rozwijanie biosów aby tylko sprzedać kopa. Drugi to oddali to Macrosoftowi żeby wymusić, "ułatwić" przejście na win10.
Oprogramowanie układowe zawsze robił, robi i będzie robił producent sprzętu. Bios poprawia się do momentu aż będzie bez wad. Czasem robi się aktualizację mikrokodu dla nowych procesorów lub na okazje takie jak Meltdown i Spectre. Na tym się kończą kolejne wersje biosu. Już wystarczy, że Windows sam pobiera i aktualizuje sterowniki na przykład do AHCI. Potem wychodzą cuda na kiju i komputer nie chce się uruchomić. Pierwsze co wyłączam w komputerach swoich klientów do automatyczne aktualizacje sterowników. Jeszcze tego brakuje żeby "czysty" Windows sam bez pytania bios aktualizował.
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4349
Reakcje/Polubienia
5744
Miasto
To tu to tam....
Na HP... skoro to Windows to dlaczego nie robi tego na komputerach innych marek? Prawdopodobnie zmodyfikowana jest instalacja Win na partycji Recovery. Windows sam z siebie nie zrobi takich cudów.
Nie wiem jak jest w innych kompach: na HP jesli jest "stary" BIOS, to binarka laduje na Recovery. Jesli jest "nowy BIOS" - laduje na partycji UEFI.
Ale jeszcze raz: to NIE Windows "miesza".
Sciagnieta "aktualizacja BIOSu" to tak naprawde binarka nowego BIOSU oraz program aktualizujacy BIOS. Mozna by powiedziec: taki "Winflsh z autostartem i bez pytania o zgode".

Inna historia to moja opinia czy to powinno miec w ogole miejsce? Dla osob twierdzacych ze aktualizacja BIOSu jest w trosce o zycie, zdrowie i dobrostan uzyszkodnika, wiadomosc calkiem niedawna: najnowsza aktualizacja BIOSu na Dellach uwala maszynke i tzeba sie niezle napracowac zeby przyrocic ja do stanu uzywalnosci:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

rom57

Bardzo aktywny
Dołączył
18 Lipiec 2021
Posty
224
Reakcje/Polubienia
56
Winflsh z autostartem, właśnie coś takiego odinstalowałem na ASUSie, po wgraniu nowego biosu, i od razu win 10 uaktualnił się do wersji 20H2. To sześcioletni komputer z Altonem 1500 Mz i 4 Gb - wszystko wlutowane w płytę.
 

Ἄρης

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Styczeń 2013
Posty
2652
Reakcje/Polubienia
3131
Ja za to bios w Dell Optiplex 790 aktualizowałem ręcznie do najnowszego (A22), bo mi nie wykrywał mocniejszego, oficjalnie niewspieranego procesora. zamieniłem I3 2120 (2 rdzenie, 4 wątki) na Xeon e3 2170 (4 rdzenie, 8 wątków)
 

rom57

Bardzo aktywny
Dołączył
18 Lipiec 2021
Posty
224
Reakcje/Polubienia
56
A bios sam przerabiałeś, czy z jakieś alternatywnej strony
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1671
Reakcje/Polubienia
1767
Od tego są właśnie wersje testowe, by sprawdzać!
A jak ktoś modyfikuje elementy systemowe dotyczące interface systemu, to powinien się spodziewać niezgodności przy aktualizacji.
 
Do góry