Wymiana dysku z HDD na SSD

tofana

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Luty 2013
Posty
3505
Reakcje/Polubienia
857
Miasto
Boogie Street
Noszę się z zamiarem wymiany dysku w laptopie na dysk SSD.
Czym mam się kierować? Jaka firma i jakie parametry.
Pojemność ~250GB, cena do 500 - 600zł.

Aha, ponieważ potrzebuję dysku do małego laptopa, to musi być dysk slim 7mm.
 

wacek_1984

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
8 Marzec 2014
Posty
486
Reakcje/Polubienia
48
SATA? MSata? M2?

Z 7mm zakładam że SATA, teraz pytanie czy 1/2/3 ? Zakładam że 3.

Z mojej strony:
- Intel 530 - drogi
- Crucial 550 - tani

Różnicy wydajności nie odczujesz, różnica jest głownie w gwarancji. Intel 5lat. Crucial 3lata.
 

wojtek758

Wygadany
Dołączył
19 Wrzesień 2012
Posty
93
Reakcje/Polubienia
2
KINGSTON HYPERX 3K 2.5" SH103S3/240G 240GB SATA III MLC INTERNAL SOLID STATE DRIVE (SSD) (STAND-ALONE DRIVE) cena ok.550 zl. (sklep) Jest tez samsung (nie pamietam modelu) troche drozszy, ale parametry podobne.
 

tofana

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Luty 2013
Posty
3505
Reakcje/Polubienia
857
Miasto
Boogie Street
wacek_1984 napisał:
SATA? MSata? M2?

Z 7mm zakładam że SATA, teraz pytanie czy 1/2/3 ? Zakładam że 3.

Z mojej strony:
- Intel 530 - drogi
- Crucial 550 - tani

Różnicy wydajności nie odczujesz, różnica jest głownie w gwarancji. Intel 5lat. Crucial 3lata.


SATA? MSata? M2? :facepalm

Znam tylko SATA, a tamte to nie wiem co. :p

Co znaczy 1/2/3? :facepalm
 

wacek_1984

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
8 Marzec 2014
Posty
486
Reakcje/Polubienia
48
Standard szybkości SATA ;)

Rzuć okiem na te 2 co wypisałem. Powinny być ok.
 

Conti

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
28 Maj 2010
Posty
978
Reakcje/Polubienia
76
Crucial MX100 256GB lub jeśli go nie znajdziesz to Crucial BX100 250GB - cenowo oba około 390zł

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Plextor M6S 256GB - około 540zł -> jeden z: najlepszych, najszybszych, najbezpieczniejszych (w klasie domowej, nie "pro")

W laptopie nie odczujesz między nimi różnicy. Inne dyski SSD są różne, można wtopić, można nieźle trafić. Te są aktualnie na "topie" na forach sprzętowych. Sam posiadam kolejny już rok poprzedni model Plextora i jest niezawodny.

Część samsungów niestety wypadło z grona polecanych ze względu na problemy z wydajnością związaną z zapełnieniem dysku. Na przełomie roku sporo szumu było wokół serii Evo, problem nie został do końca rozwiązany.
Na Kingstona bym uważał, zdarzało im się zmieniać kości pamięci z synchronicznych na asynchroniczne bez jakiejkolwiek zmiany w nazwie modelu. Cena i dobre opinie pozostały, wydajność spadła drastycznie w dół, dotyczyło to serii V300, innych nie śledziłem, ale skoro mają taką praktykę .....
 

wacek_1984

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
8 Marzec 2014
Posty
486
Reakcje/Polubienia
48
Kolega @Conti ma też rację, najgorsze jest to że tu nie ma złotego środka. Wg mnie najlepiej kierować się cena i gwarancją.

Osobiście posiadam 3 SSD z czego 2 super wadliwe (wg neta) a nigdy nie miałem z nimi problemu (OCZ Vertex3) i jednego prawie noname (Toshiba jakaśtam mSATA) wszystkie działają już od lat i mają od 90 do 98% sprawności.
 

helium

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
16 Czerwiec 2010
Posty
2190
Reakcje/Polubienia
2565
Miasto
Kraków
Popatrz na polskiego GoodRama
Dobra cena i wydajność

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Kilka tygodni temu kupiłem na system GoodRam C100 120 GB SATA3 (Trzy lata gwarancji) jestem zadowolony
 

tofana

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Luty 2013
Posty
3505
Reakcje/Polubienia
857
Miasto
Boogie Street
Conti napisał:
Crucial MX100 256GB lub jeśli go nie znajdziesz to Crucial BX100 250GB - cenowo oba około 390zł

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Plextor M6S 256GB - około 540zł -> jeden z: najlepszych, najszybszych, najbezpieczniejszych (w klasie domowej, nie "pro")

Ten będzie dobry?

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Wolę wydać trochę więcej, ale mieć najlepszy i niezawodny (jeśli takowe są) niż oszczędzać i płacić 2 razy.
 

remool

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
2964
Reakcje/Polubienia
71
Może to ci pomoże, crucial i reszta rodziny

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
@up
Będzie dobry, w podanym teście plasuje się wysoko
 

tofana

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Luty 2013
Posty
3505
Reakcje/Polubienia
857
Miasto
Boogie Street
remool napisał:
Może to ci pomoże, crucial i reszta rodziny

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
@up
Będzie dobry, w podanym teście plasuje się wysoko


A tak poza tym to jak sprawdzić (zanim kupię), czy moja płyta główna obsłuży ten dysk? :facepalm
 

mac

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
6 Wrzesień 2010
Posty
742
Reakcje/Polubienia
3
Miasto
Starogard Gdański/Berlin
Zeby w pełni wykorzystać te dyski twoja płyta w laptopie musi obsługiwać SATA 3 (6Gbit/s, 600 MB/s). Oczywiście odczujesz również dużą różnice jeżeli obsługuje tylko standard SATA II (3Gbit/s, 300 MB/s). Najlepiej będzie jak podasz nam model laptopa.
Ja ze swojej strony polecił bym Samsunga 850 Evo/Pro ,jest pozbawiony tych wad które ma seria 840 evo o których pisał Conti.
Część samsungów niestety wypadło z grona polecanych ze względu na problemy z wydajnością związaną z zapełnieniem dysku. Na przełomie roku sporo szumu było wokół serii Evo, problem nie został do końca rozwiązany.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Evo ma 5 letnią gwarancje a Pro 10 lat.
 

tofana

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Luty 2013
Posty
3505
Reakcje/Polubienia
857
Miasto
Boogie Street
mac napisał:
Zeby w pełni wykorzystać te dyski twoja płyta w laptopie musi obsługiwać SATA 3 (6Gbit/s, 600 MB/s). Oczywiście odczujesz również dużą różnice jeżeli obsługuje tylko standard SATA II (3Gbit/s, 300 MB/s). Najlepiej będzie jak podasz nam model laptopa...

lenovo x220
 

wacek_1984

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
8 Marzec 2014
Posty
486
Reakcje/Polubienia
48
Masz kartę WWAN?

Jeżeli nie to warto rozważyć 120GB Msata + zwykły HDD w kieszeni.

Edit:
x220 oczywiście obsługuje SATA3 ;)

Co do różnicy SATA3 vs SATA2 - ja tam nie widziałem różnicy, może windows uruchamiał się 5s dłużej.
 

mac

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
6 Wrzesień 2010
Posty
742
Reakcje/Polubienia
3
Miasto
Starogard Gdański/Berlin
Twój komp obsługuje Sata3 więc każdy dysk z polecanych ssd przyniesie ci realne korzyści. Decyzja co do wyboru dysku należy do ciebie.
 
Do góry