Wentylatory do komputera ?

Sorgi

Bardzo aktywny
Dołączył
14 Styczeń 2011
Posty
222
Reakcje/Polubienia
87
Witam Panowie :)

Panowie jaki polecacie wentylator do obudowy komputera ,mam dwa miejsca w górnej części obudowy (120mm). Potrzebował bym jakiś solidny i cichy.

Ps.

Czy adapter na 140mm ma sens? . Zamontować wersje 140mm z adapterem z 120mm?
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
414
Reakcje/Polubienia
207
Wcale nie polecam. Po pierwsze - nie pokazałeś obudowy. Po drugie - nie pokazałeś już zainstalowanego chłodzenia. Po trzecie - montaż dodatkowego wentylatora może zakłócić obieg powietrza w obudowie i zamiast obniżyć - podniesie temperaturę. Po czwarte - jeśli temperatury procesora i karty graficznej są "w miarę", to montaż dodatkowego wentylatora jest "dla sportu" i wtedy można montować "byle co z led rgb".
 

Leszek55

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
255
Reakcje/Polubienia
279
Solidny i Cichy- coś z Noctua lub Be quiet.Wersja 140 vs 120mm ten pierwszy będzie wydajniejszy a co ważne przy mniejszych obrotach (cisza) da porównywalny nawiew z mniejszym który będzie już musiał mieć większe obroty.Odpowiedź jest na zadane pytanie:) natomiast czy warto (?) wszystko zależy jak masz obecnie schłodzoną budę-prawidłowe obiegi powietrza -cyrkulacji i temperatury...
 

Sorgi

Bardzo aktywny
Dołączył
14 Styczeń 2011
Posty
222
Reakcje/Polubienia
87
Wcale nie polecam. Po pierwsze - nie pokazałeś obudowy. Po drugie - nie pokazałeś już zainstalowanego chłodzenia. Po trzecie - montaż dodatkowego wentylatora może zakłócić obieg powietrza w obudowie i zamiast obniżyć - podniesie temperaturę. Po czwarte - jeśli temperatury procesora i karty graficznej są "w miarę", to montaż dodatkowego wentylatora jest "dla sportu" i wtedy można montować "byle co z led rgb".
Już wstawiam ;)

Obudowa to :
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Wentylatory były w zestawie wiec nic nie dodawałem na tą chwilę.
3x 120 mm (przód)
1x 120 mm (tył)
1x 120 mm (dół)
Dodatkowo jest miejsce na górze na 2 120mm.

Temp w spoczynku :
Płyta - 35c
Procesor 37C
Geforce RTX 4070 Super 47C
SSD 980 Pro Samsung 46C
SSD Lexar NM710 46C

Pod obciążeniem :
-------------------------------
1. Płyta główna Micro-Star 56°C
2. Procesor Intel Core i5 13600KF59°C
3. Karta wideo NVIDIA GeForce RTX 4070 SUPER55°C
4. Dysk Samsung SSD 980 PRO 60°C
5. Dysk Lexar SSD NM710 2TB 50°C
 
Ostatnia edycja:

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
2151
Reakcje/Polubienia
2186
Wiem, że to będzie droższe rozwiązanie, ale pomyśl o chłodzeniu wodnym montowanym u góry. Zamiast dużego wentylatora na procku masz mały odbiornik wentyloatory na wierzchu obudowy. Wentylator przedni i tylny robią wtedy łatwy przepływ przez wnętrze obudowy.
Na SSD załóż porządny radiator. Jeśli używasz fabrycznej blaszki dołączonej do płyty głównej, to jest to takie "placebo" a nie radiator. Za kilkanaście zł kupisz porządny radiator na dysk m.2. U mnie nawet kilka zostało bo z czasem przemigrowałem na rozwiązania Apple (bo nie gram w gry).
 

Sorgi

Bardzo aktywny
Dołączył
14 Styczeń 2011
Posty
222
Reakcje/Polubienia
87
Solidny i Cichy- coś z Noctua lub Be quiet.Wersja 140 vs 120mm ten pierwszy będzie wydajniejszy a co ważne przy mniejszych obrotach (cisza) da porównywalny nawiew z mniejszym który będzie już musiał mieć większe obroty.Odpowiedź jest na zadane pytanie:) natomiast czy warto (?) wszystko zależy jak masz obecnie schłodzoną budę-prawidłowe obiegi powietrza -cyrkulacji i temperatury...
Tylko aby zainstalować wentylator 140mm musiał bym zamontować adapter 120mm na 140mm. Sprawdzić czy mi sie zmieszczą na górze 2 wentylatory 140mm skoro obudowa przystosowana jest pod 120mm
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
414
Reakcje/Polubienia
207
Jeśli nie planujesz przejścia na chłodzenie wodne - zostaw jak jest, może jedynie z lepszymi radiatorami na ssd, plus ewentualnie drobna kosmetyka z nową pastą na procesorze. Na moje oko dodatkowe wentylatory niewiele pomogą - górny z tylu wyciąga z procka, dolny wspomaga kartę graficzną (jeśli już - bo według mnie to wentylator w zasilaczu). Dodatkowa sztuka musiałaby wyciągać powietrze z obudowy, a jesli nie planujesz suszyć na komputerze grzybów - to raczej gorąco będziesz miał pod biurkiem.
 

Leszek55

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
255
Reakcje/Polubienia
279
Jeśli te temperatury co podajesz są właśnie takie, a zwłaszcza w "stresie" kompa to nie ma paniki by coś "dodawać" bo nie ma takiej potrzeby. Natomiast jak podał Ci @Quń masz owszem za wysokie temperatury dysków ale dodatkowe wentylatory to nie rozwiązanie na te dyski tylko jak Ci już napisano wymień radiatory na skuteczne-czasami jest to problem jak sloty dysków są pod kartą czy cokolwiek co nie za bardzo pozwala na zastosowanie dobrego chłodzenia a "radiator-listek" to za mało ale.... i na to są sposoby.
 

Sorgi

Bardzo aktywny
Dołączył
14 Styczeń 2011
Posty
222
Reakcje/Polubienia
87
Wiem, że to będzie droższe rozwiązanie, ale pomyśl o chłodzeniu wodnym montowanym u góry. Zamiast dużego wentylatora na procku masz mały odbiornik wentyloatory na wierzchu obudowy. Wentylator przedni i tylny robią wtedy łatwy przepływ przez wnętrze obudowy.
Na SSD załóż porządny radiator. Jeśli używasz fabrycznej blaszki dołączonej do płyty głównej, to jest to takie "placebo" a nie radiator. Za kilkanaście zł kupisz porządny radiator na dysk m.2. U mnie nawet kilka zostało bo z czasem przemigrowałem na rozwiązania Apple (bo nie gram w gry).
Chyba trzeba bedzie tak zrobić,dzięki za pomoc :)
 

Sorgi

Bardzo aktywny
Dołączył
14 Styczeń 2011
Posty
222
Reakcje/Polubienia
87
Dziękuję Panowie za pomoc ,trzeba będzie zmodernizować trochę PC :)
 
Do góry