Blokowanie reklam i "prywatność" na Androidzie bez roota

BestiaZBagienMyśli

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
31 Grudnia 2014
Posty
126
Reakcje/Polubienia
4
Witam Was Kochani. Pozwoliłem taki temat sobie założyć. Jeżeli nie spasuję do tego działu to proszę go przenieść tak abym nie naruszał regulaminu. Otóż do sedna: chciałbym w kilku zdaniach podzielić się swoją amatorską wiedzą na temat blokowania reklam; niepotrzebnego łączenia się aplikacjii z siecią i prywatności chociaż każdy wie że takie słowa jak prywatność i Android to się mija z celem ale można potencjalnemu ciekawskiemu na zgłębianie zasobów naszej poczty czy numeru konta utrudnić życię. Jednym słowem-napiszę Wam o kilku aplikacjach które być może znacie a jeśli nie to potestujecie i obczaicie czy jest ona dla Was zdatna.
Gdy ma się roota to sprawa jest prosta w miarę-ściągamy AdAway dla blokowania reklam i AfWall jako firewall ale nie każdy chcę i nie każdy może rootować swój telefon z różnych przyczyn.
Aplikacją znaną aczkolwiek niedostępną w sklepie Play jest AdGuard Android ale nią nie będe się zajmował-zajmę się kilkoma apkami dostępnymi w Google Play. Większość z nich jest bezpłatna ale ma też płatne odpowiedniki oferujące bogatszą funkcjonalność.

LostNet Firewall:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
To firewall noroot działający na zasadzie fałszywego Vpn (lokalizacja w Polsce) w którym po otwarciu zaznaczamy opcję PROTECTION by zacząć ochronę. Telefon zapyta nas czy zgadzamy się aby aplikacja nawiązała połączenie vpn-potwierdzamy i apka zaczyna pracę.
Poniżej opcji Protection po kilku godzinach użytkowania LostNet ukażą się czerwone wykresiki słupkowe-po kliknięciu w nie dowiemy się z jakimi krajami łączyły bądź próbowały się łączyć nasze aplikację. Klikając w opcję GEO możemy danej apce zablokować dostęp do wybranego kraju z którym próbowała się łączyć.
Teraz sam firewall w LostNet: po kliknięciu w APPS ukażę sie nam lista zainstalowanych aplikacji i klikając obok każdej w stosowną ikonkę nadamy lub zablokujemy jej prawa do korzystania z siecii. Do wyboru z prawej strony aplikacji mamy w kolejności:Allow All; Wi-Fi Only oraz Block All
-przykład:latarka-ma dostęp do aparatu siłą rzeczy ale także do siecii zawarty w uprawnieniach INNe. Niepotrzebnie. Więc obok ikonki latarki klikamy Block All czyli blokujemy jej dostęp do sieci zawsze.
Są apki które chcemy mieć online ale tylko po wi-fi więc obok takiej akiej apki zaznaczamy Wi-Fi only itd.
LostNet to świetny bloker reklam noroot: Settings-->AdBlocking-->ON
Jest także opcja płatna LostNet Firewall Pro za 3,99 która oferuję opcję wyłączenia powiadomień na pasku co aplikacja zablokowała ( bo te powiadomienia z czasem mogą denerwować) oraz dodatkowo MalwareShield (ochronę przed szkodliwymi witrynami):


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Dodam że reklamy w aplikacjach blokuję bardzo dobrzę a zużycie pamięci w spoczynku około 8;6 mb na testowanym modelu z Androidem 5.1.1
Screen Shield:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
to aplikacja rozwijana przez społeczność XDA chroniąca telefon przed przechwyceniem zrzutów ekranu przydatna gdy próbujemy się łączyć z bankiem czy logujemy na pocztę itp. Tutaj mamy dwie opcję:
-Activate Protection oraz
-Protect All Apps
Klikając : Protect All Apps wyświetli nam się okienko zachęcające do zakupu pełnej wersjii za 10;99 ale w wersjii bezpłatnej możemy chronić 7 aplikacji wybierając je z listy naszych aplikacjii plusem w prawym dolnym rogu. Czyli możemy wybrać sobie aplikację bankową; przeglądarki i np. społecznościówkę i dla wielu te 7 bezpłatnych wystarczy by zwiększyć ochronę. Dodam że po wybraniu aplikacjii do ochrony pojawiają się one na liście i musimy białą tarczę kliknąć obok każdej żeby zmieniła kolorek na czerwoną wtedy ochrona dla niej jest aktywna.
Zużycie dwóch procesików w tle po godzinie używania 5;5 mb.
Apk Permission Remover

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
To świetny program którym możemy zabrać aplikacjom niepotrzebne uprawnienia. W wersjii bezpłatnej możemy to uczynić 10 razy a potem Apka apeluje o zakup wersjii Pro gdzie limit zostaję zniesiony

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Apk Permission--->Open An App--->otwiera się nam lista naszych aplikacjii i po kliknięciu w dowolną widzimy jakie ma uprawnienia zaznaczone fajkami na zielono. Obok każdego uprawnienia możemy kliknąć i wtedy uprawnienie zostanie zabrane i pojawi się czerwony X. Nastepnie klikamy Save&re-install --->uninstall i gdy programik odinstaluję aplikację-->install. Wtedy odbywa się instalacja aplikacjii bez zabranych uprawnień z pliku APK. Niestety czasem apki po takim "tuningu" się wysypują ale zawsze możemy aplikację zainstalować na czysto ze sklepu Play.
Druga wada to to że gdy pojawi się aktualizacja w sklepie Play przerobionej aplikacjii nie będzie na liście dostępnych aplikacji ponieważ jest ona uznawana przez niego jako zainstalowana z innego żródła. Polecam na własne ryzyko dla testerów i w miarę świadomych użytkowników. W ustawieniach telefonu ustawiamy uprzednio: bezpieczeństwo-->nieznane i zaufane źródła-->zezwalaj.
Kolejna apka jest niestety tylko w płatnej wersjii i tylko dla Samsunga ale jak tylko znajdę bezpłatną alternatywę to od razu poinformuję Szanownych Kolegów i Koleżanki:
Paskage Disabler Pro:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
to aplikacja służąca do "zamrażania" na dowolny czas preinstalowanych i nie tylko aplikacjii na dowolny czas. Po kliknięciu w nią wyświetla się nam lista wszystkich programów-na różowo autor pokolorował te które uznał że można zamrozić bo są zbędnym balastem dla ramu telefonu. Klikamy obok wybranej apki i zostaję ona automatycznie zamrożona. Gdy chcemy ją przywrócić do użytku-po prostu odfajkowujemy ją i jest dostępna do działania.
Kolejna apka którą wrzucił zresztą już kolega Bonaventura
D-Vasive Anti spy & Privacy App by John McAfee:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
apka informuję usera gdy jakiś programik np. w tle używa aparat; kamerę czy wi-fi.
Kochani (bo jeżeli dotrwaliście do końca tego to już jesteście Kochani) dziękuję za uwagę; co złego to nie ja; za byki przepraszam; za amatorski styl przepraszam-podzieliłem się tylko jak ja sobie radzę na swoich telefonach bo każdy tutaj coś wnosi-może i taka mini cegiełka urodzinowa od Bestii się komuś przyda.
 
A

Anonymous

Kochana Bestio niektóre z tych apek nic nie zrobi bez roota.Poza tym skąd pewność,że one same nie szpiegują ?
 

BestiaZBagienMyśli

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
31 Grudnia 2014
Posty
126
Reakcje/Polubienia
4
Apk Permission Remover-->Open An App-->Screen Shield-->są wszystkie uprawnienia opisane i tam nawet nie ma łączności z siecią jak ma 90 % innych więc siłą rzeczy ta apka nie szpieguję. Tak szczegółowo można sprawdzić każdą apkę. A LostNet właśnie klikając w wykres słupkowy pod opcją PROTECTION pokazuję jakie apki nas chcą szpiegować i jakie zablokował a także z jakim krajem się łączyły. Tak jak już pisałem Android z prywatnością się nie zakumplują ale my sie na tacy nie podłożymy.
 
A

Anonymous

Bestio-bez roota nie da się zablokować dostępu do funkcji.
To z jakim krajem się łączysz...żeby to sprawdzić najpierw sam musisz się połączyć z jakąś bazą żeby te informacje uzyskać.
 

BestiaZBagienMyśli

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
31 Grudnia 2014
Posty
126
Reakcje/Polubienia
4
Ja napisałem że jest to mój amatorski poradnik i każdy zrobi z nim co będzie uważał za słuszne. Jeżeli LostNet przechwytuję cały ruch sieciowy to przecież widzi z jakim krajem się łączy przykładowo Facebook i on o tym informuję a Ty jako świadomy user możesz zezwolić w opcjii Geo bądź nie. To tak jak masz CyberGhost czy inny VPN na PC-ta-on też odpowiada za Nasz ruch sieciowy na komputerze i wie pewnie o nas więcej niż Mama i Tata.
Wymienione aplikację wyśmienicie działają bez zakorzenienia telefonu-przykładowo Google Play nie mógł pobierać aplikacji bo zablokowałem Usługi Google Play w Screen Shield. Dopiero dodanie do wyjatków przywróciło symbiozę tych apek.
P.s root też jest kompromisem-raz że możesz uceglić telefon; często na niszowych produktach nie chcą sie aktualizować pliki binarne a dwa że niektóre serwisy płatnościowe płaczą że jest fon zrootowany (np.Allegro).
 

remool

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
2964
Reakcje/Polubienia
71
Hornet napisał
.........Poza tym skąd pewność,że one same nie szpiegują ?
Dokładnie, tego nie wiadomo :nea
Pewnym rozwiązaniem może być uwolnienie się od googla i instalacja sklepu z open source`owymi apkami

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
ale czy znajdziecie tam odpowiedniki wspomnianych wcześniej programów tego nie wiem.
 

alco

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
1571
Reakcje/Polubienia
648
7 ways to stop the NSA spying you on android


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Mam nadzieje że autor tego poradnika nie będzie miał nic przeciwko że ingeruje w jego dzięło. Jeśli się mylę to prosze o pw.
 

Armaros

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Marzec 2013
Posty
320
Reakcje/Polubienia
20
Miasto
Warszawa
Ja polecam oczywiście jak mamy roota :

AdAway
NoRoot Firewall

a) blokowanie reklam w IPLA. W menu aplikacji wybieramy "Twoje listy" i w zakładce czarna dodajemy:

ipla.hit.gemius.pl
ipla.hit.stat24.pl
spl.hit.gemius.pl

b) dla TVN Player postępujemy podobnie tylko tu dodajemy takie hosty:

pro.hit.gemius.pl
tvn.adocean.pl
prefix.hit.gemius.pl
 

BestiaZBagienMyśli

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
31 Grudnia 2014
Posty
126
Reakcje/Polubienia
4
Kolejnym programikiem który dla Was Kochani znalazłem do blokowania reklam bez roota jest Umbrella Web Security. Działa on podobnie do LostNet tylko jest lżejszy dla systemu. Działa na zasadzie "fałszywego" VPN-u i po kliknięciu w ikonkę na środku programu uzyskamy komunikat: Protection is enabled (wcześniej zgadzając się na to by program filtrował nasz ruch sieciowy-zgoda jednorazowa potwierdzana zaznaczeniem OK); a program będzie pulsował w przyjemnym błękitnym kolorze; dodatkowo na ekranie wyświetli nam się wtedy ile reklam zablokował a także zagrożeń z sieci. Program przywędrował od developera z Łotwy; reklamy blokuję dobrze a dodatkowo w ustawieniach w prawym górnym rogu jest opcja Firewall którym zablokujemy dostep do internetu tym aplikacjom które nie chcemy aby się łączyły np. poprzez internet mobilny a tylko przez wi-fi czy wedle uznania bo jest opcja blokowania klikając na ikonkę obok każdej zainstalowanej aplikacjii. Zielona znaczy zgodę na dostęp do siecii; biała zakaz. Dodatkowo program jak się chwali w opisie blokuję śledzenie(do not track me); blokuje strony wyłudzające dane oraz zawierających malware a także przyspiesza internet ponieważ jak gdybam reklamy się nie wczytują więc zawartość witryn pobierana jest szybciej. Skanowany VirusTotal. Wynik: 0/55.Link do programiku:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry