Dobór programów na nowo instalowany system

grummer

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
457
Reakcje/Polubienia
2
Witam! Jak już wspomniałem w temacie o doborze zabezpieczeń dla mojego ojca, tak tutaj chciałbym skompletować oprogramowanie użytkowe. Musi być wygodne, skuteczne, w j. polskim lub niemieckim (może być też angielski jeśli program jest prosty). Laptop HP Pavilion, 1,4 Ghz Pentium Dual Core, 1 Gb ramu (chcę dokupić z 2). System Windows XP pro, który chcę skonfigurować tak, aby nic nie musiał w nim zmieniać. Czyszczenie i optymalizacja ma działać automatycznie. Oczywiście system będzie zoptymalizowany dodatkowo przez wyłączenie niepotrzebnych usług, załatanie dziur systemowych itp. Przykładowy podział na partycje jaki chcę dokonać i jaki mam u siebie:

C - Windows, sterowniki, programy zabezpieczające, WinRAR i te które mają się ładować na autostarcie, NTFS
D - ukryta partycja pliku wymiany, FAT16,
E - programy użytkowe, office itp., NTFS
F - Dane, muzyka, filmy, NTFS
G - Temp, śmieci, FAT32
H - ukryta partycja Recovery, FAT32

Więc zacznijmy od narzędzi:

CD - nagrywanie i tutaj mam dylemat:
Ashampoo Burning Studio 2013 lub Burnaware Home 5.5. Obydwa oferują podobne funkcje, jednak Ashampoo jest bardziej rozbudowany, czytelny i konfigurowalny, a Burnaware oferuje podobne funkcje, ale jest prosty i lekki do granic możliwości.

Deinstalator:
Full Uninstall lub Revo Unistaller Pro 2.5.9

Kompresowanie danych:
WinRAR i ewentualnie PowerArchiver 2012

Menadżer plików:
DoubleCMD, najbardziej podobny do TotalCommander, na którym bardzo lubił pracować

Optymalizacja i czyszczenie
Tu się zastanawiam: TuneUp 2009 czy WiseCare 365 PRO. Chciałbym, żeby była możliwość manualnego wybierania folderów do opróżniania. Co tydzień lub 2 razy w tygodniu ma czyścić komputer ze zbędnych śmieci i defragmentować. Jako osobny defragmentator rozważam PerfectDisk 11 Pro lub O&O 15.8. Osobny czyściciel rejestru to na pewno Registry First Aid 8, bardzo dobry i bezpieczny. Zastanawiam się też nad Wash&Go 2012, świetna szczota. Generalnie najlepiej by było, gdyby tego oprogramowania było jak najmniej, ale było skuteczne, lekkie, proste i czytelne.

Zarządzanie USB
USB Safely Remove

Multimedia
Mp3 - AIMP
Radio - RadioSure
Video - Zoom Player Pro lub BESTPlayer lub MediaPlayer Classic (doradźcie)

Office
MsOffice 2003 Pro
LibreOffice 4.0

PDF
Sumatra
Nitro PDF 6 Pro (jest po niemiecku?)

OCR
ABBYY FineReader 6.0 Sprint
ABBYY Screenshot Reader

Foto
Zoner Studio 14 Pro

Taka jest jak na razie moja wizja. Komentujcie proszę, jakieś sugestie, porady, bo chciałbym to zrobić jak najlepiej, raz a dobrze ;)
 
A

Anonymous

Grummer-Przyjacielu...przecież wiesz,że dobór programów to indywidualna i subiektywna sprawa...ale jak trzeba to trzeba :

Z tych które zaproponowałeś ja bym zostawił te :

Burnaware Home 5.5
Revo Unistaller Pro 2.5.9
WinRAR
DoubleCMD
WiseCare 365 PRO
Registry First Aid 8
USB Safely Remove
AIMP
RadioSure
Sumatra

Na temat : Office,OCR i Foto się nie wypowiadam,natomiast jako defragmentorek polecam : Auslogics Defrag pro.
 

artoor

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
6 Lipiec 2012
Posty
1157
Reakcje/Polubienia
0
Miasto
Częstochowa
Skoro temat jest otwarty, to pozwolę sobie na wypowiedź. Piszesz o programach do nagrywania płyt... ostatnio stałem przed tym dylematem. Od zawsze używałem Nero, ale zrozumiałem, że blisko 1GB na program do nagrywania to trochę dużo. Przerzuciłem się na Ashampoo Burning Studio... po czym zrozumiałem, że nagrywam tylko dane, bardzo rzadko muzykę, a najczęściej chodzi o kopiowanie <-> .iso. Warto się więc zastanowić, czy jest sens instalować kombajn do wszystkiego. To moje prywatne zdanie :) Osobiście używam ImgBurn, lekki i wystarczający na moje potrzeby.

Deinstalator... jak napisałeś, skoro masz oba, to chyba Revo lepszy... Sobie bym życzył Total Uninstall... Znów jednak trzeba się zastanowić, czy pozostałe funkcje jakie oferuje Revo będą wykorzystywane... ja z nich nie korzystam :)

Co do kilku opcji się nie wypowiadam, każdy ma swoje preferencje... Pamiętam, że tata nie za bardzo lubi chińskie produkty, czyli o Kingsoft Office nie ma co wspominać. Jest nawet wersja od Oxy'ego z kluczem GOTD, bardzo ładnie się sprawuje (po angielsku)

PDF, lżejszego od Sumatry chyba nie ma. Ja jednak lubię działać na PDF XChange Viewer :)

Jako przeglądarkę zdjęć preferuję FastStone Viewer - wg mnie najlepsza, acz jak już wspomniałem - to moja opinia.

Rzecz jasna, ostatecznie wybór należy do Ciebie i Twojego taty :)

Pozdrawiam
 

grummer

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
457
Reakcje/Polubienia
2
Hornet napisał:
Grummer
Na temat : Office,OCR i Foto się nie wypowiadam,natomiast jako defragmentorek polecam : Auslogics Defrag pro.

Dzięki! Wiem, że to kwestia indywidualna, ale sugestie jak najbardziej się przydadzą:) Co do Office to chcę wgrać obydwa pakiety, ponieważ MS mam oryginała, a obecnie też często korzysta się z formatu ODT. Co do PDF to przegladarka Sumatra, ale jako zestaw narzędziowy chciałem właśnie Nitro PDF. OCR tak samo obydwa chcę wgrać, bo mają różne zastosowanie. Auslogics jak najbardziej, bo sam używam, ale zbyt skomplikowany i tylko po angielsku.

Artoor

BurnAware jest właśnie swoją prostotą i wagą podobny do ImgBurn, ale mam wrażenie, że jest po prostu bardziej czytelny ;) Kingsoft oczywiście nie wchodzi w grę, bo jak powiedziałem, jest MS Office. Zresztą on jest mistrzem Excella, także ten pakiet musi być na bank:). Mój ojciec teraz nie orientuje się tak w oprogramowaniu jak kiedyś dlatego staram się wybrać jak najlepsze. Właśnie co do Revo, trochę przerost formy nad treścią. Dużo niepotrzebnych elementów, a w końcu to nie ma być pakiet do optymalizacji. Z drugiej strony przez Revo musiałem parę razy przywracać system, bo coś poszlo nie tak ;/ Full Uninstall jest prosty i bezpieczny. Dzięki za sugestie ;)
 

Emmers

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
2236
Reakcje/Polubienia
789
Miasto
Hajnówka
grummer napisał:
C - Windows, sterowniki, programy zabezpieczające, WinRAR i te które mają się ładować na autostarcie, NTFS
D - ukryta partycja pliku wymiany, FAT16,
E - programy użytkowe, office itp., NTFS
F - Dane, muzyka, filmy, NTFS
G - Temp, śmieci, FAT32
H - ukryta partycja Recovery, FAT32

(...)
Taka jest jak na razie moja wizja. Komentujcie proszę, jakieś sugestie, porady, bo chciałbym to zrobić jak najlepiej, raz a dobrze ;)
Sugerowałbym nie tworzyć partycji FAT . Ten system plików nie pozwala na tworzenie plików większych niż 4 GB +1 bajt, nie wspiera szyfrowania plików itd... Z systemu plików FAT nie powinno się raczej korzystać, jeśli rozmiar dysku lub partycji przekracza 200 MB. Jest to spowodowane tym, że w miarę wzrostu objętości wydajność systemu FAT szybko spada. Nie można ustawić uprawnień do plików znajdujących się na partycjach FAT.
 

merkaba

Bardzo aktywny
Dołączył
12 Grudnia 2012
Posty
163
Reakcje/Polubienia
14
w komputer sw XYplorer menedżer plików, Driver Magician do wyszukiwania sterowników, Your Uninstaller
a do ogladania PotPlayer
 

FARMER

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
1 Lipiec 2010
Posty
948
Reakcje/Polubienia
4
Miasto
Piernikowo
Co do czyszczenia bym polecił program polskiego autora Odkurzacz

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Oraz WiseCare 365 PRO :ok
 

rekmi

Wygadany
Dołączył
6 Czerwiec 2012
Posty
49
Reakcje/Polubienia
0
Na początek nie do końca w temacie ale.. plik wymiany daj na pierwszej partycji czyli C i nie FAT16 postaw na NTFS. Przerobiłem to na sobie, tak jest lepiej- oczywiście to tylko moja sugestia.
Co do programów to: Revo Unistaller Pro 2.5.9, co do optymalizacji używałem oba programy i bez szału, chyba zwykły ccleaner na dodatek używany nie za często, pdf Sumatra wystarczy, video MediaPlayer Classic lub vlc. Tyle ode mnie.
 

alberto

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
14 Luty 2013
Posty
2057
Reakcje/Polubienia
209
Według mnie wybór Zoner Studio Pro jest bardzo dobrym wyborem.
Co do optymalizacji rozważałeś Glary Utilities Pro?
 

sheriff

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
2 Marzec 2013
Posty
1365
Reakcje/Polubienia
345
:szef co do odkurzacza to powiem tylko tyle wielka lipa przez duze L - jesli zle skofigurujesz opcje system do reistalacji - po czyszczeniu v 13 pare programy przestalo dzialac mi - a lapek z i3 zwolnil zamykanie i otwieranie systemu znaczoco :szydera
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35961
Reakcje/Polubienia
25062
Miasto
Trololololo
Odkurzacza od zawsze używam w trybie zaawansowanym + wyłączona opcja tworzenia kopii i śmiga jak ta lala.
 

grummer

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
457
Reakcje/Polubienia
2
Emmers napisał:
grummer napisał:
C - Windows, sterowniki, programy zabezpieczające, WinRAR i te które mają się ładować na autostarcie, NTFS
D - ukryta partycja pliku wymiany, FAT16,
E - programy użytkowe, office itp., NTFS
F - Dane, muzyka, filmy, NTFS
G - Temp, śmieci, FAT32
H - ukryta partycja Recovery, FAT32

(...)
Taka jest jak na razie moja wizja. Komentujcie proszę, jakieś sugestie, porady, bo chciałbym to zrobić jak najlepiej, raz a dobrze ;)
Sugerowałbym nie tworzyć partycji FAT . Ten system plików nie pozwala na tworzenie plików większych niż 4 GB +1 bajt, nie wspiera szyfrowania plików itd... Z systemu plików FAT nie powinno się raczej korzystać, jeśli rozmiar dysku lub partycji przekracza 200 MB. Jest to spowodowane tym, że w miarę wzrostu objętości wydajność systemu FAT szybko spada. Nie można ustawić uprawnień do plików znajdujących się na partycjach FAT.


W sumie już po sprawie. System postawiony i skonfigurowany. Poczytałem wcześniej o Fat16 i faktycznie. Miałoby to sens, jeśli plik wymiany nie byłby większy niż 256 mb. Powyżej lepszą wydajność ma NTFS, dlatego stworzyłem partycję pagefile właśnie w NTFS. Jako czyściciel działa tam WiseCare 365 Pro z dodanymi folderami Temp do czyszczenia + Ccleaner + WashAndGo 2012 w sytuacjach bardziej ekstremalnych. Sumatra daje radę, filmy w BestPlayer z kodekami K-Lite no i Full Uninstall do instalowania i odinstalowywania programów. Wszystko działa jak należy ;)
 

Emmers

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
2236
Reakcje/Polubienia
789
Miasto
Hajnówka
Kiedyś postawiłem podobny wątek na portalu PD, a czasach jego świetności:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Jeśli znajdziesz chwilę czasu możesz go przejrzeć. W gruncie rzeczy w oprogramowaniu systemu niewiele się zmienia.
 
A

Anonymous

Wymienię:
-Revo Unistaller Pro 2.5.9
-WinRAR
-Ccleaner
-Ja bym jeszcze sazinstalował Defensewall
-HitmanPro
-Malware bytes
 
Do góry