Firefox jeszcze się broni w Polsce

Tadek59

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
27 Maj 2010
Posty
4168
Reakcje/Polubienia
144
Witam !
Kwietniowe dane na temat popularności przeglądarek internetowych nie przyniosły zbyt wielu zmian. Jednak cały czas można dostrzec te same trendy, które wkrótce doprowadzą do pewnych przetasowań. Wygrany będzie tylko jeden – Google Chrome.

Na świecie sytuacja już od dłuższego czasu pozostaje bez zmian. Niekwestionowanym liderem cały czas jest Chrome, który w ciągu miesiąca powiększył swój udział w rynku o ponad 1,5 proc. i aktualnie jest używany przez 48,04 proc. użytkowników. Jeśli trend się utrzyma, to jeszcze w tym roku przeglądarka od Google’a przekroczy magiczną barierę 50 proc.

Jednocześnie, systematycznie traci Internet Explorer, który wciąż zajmuje drugą pozycję. W ciągu kilku najbliższych miesięcy może zostać wyprzedzony przez Firefoxa, ale nie dlatego, że przeglądarka Mozilli rośnie, tylko dlatego, że IE mocno traci. Ognisty lis od wielu miesięcy notuje tylko niewielkie zmiany w swoich udziałach w rynku, podobnie jak Safari oraz Opera. To oznacza, że zdecydowania większość użytkowników Internet Explorera po przesiadce decyduje się na Chrome’a.

przegladarki-desktop-swiat

W Polsce sytuacja jest nieco inna. Już w tym momencie można powiedzieć, że nad Wisłą mamy dwóch liderów – Firefoxa, który od kilku miesięcy powolnie, ale systematycznie traci swoje udziały i w tym momencie odpowiada „tylko” za 40,92 proc. rynku oraz Chrome’a, który z kolei cały czas rośnie i do głównego rywala brakuje mu już niecałego procenta. Na zaprezentowanym wykresie można dostrzec, że notowania Chrome’a i Firefoxa są jak lustrzane odbicie – tam, gdzie jeden rośnie, drugi traci i na odwrót.

Do zmiany w przypadku polskiego rynku można wkrótce dojść także na trzeciej pozycji. U nas Internet Explorer jest dużo mniej cenioną przeglądarką, co widać po udziałach na poziomie jedynie 9,31 proc. Po piętach przeglądarce Microsoftu depcze już Opera, która traci do podium zaledwie 1,31 proc. Nie zmienia to jednak faktu, że w Polsce liczą się praktycznie tylko dwie przeglądarki desktopowe i nic nie wskazuje na to, aby wkrótce miało się to zmienić.

przegladarki-desktop-polska

Jeśli chodzi o przeglądarki mobilne, to tutaj sytuacja jest nieco bardziej dynamiczna i zmienna. Tutaj Chrome już nie jest takim hegemonem, jak na desktopach. Jednak, jeśli przyjrzeć się wykresowi popularności przeglądarek mobilnych na świecie, to też z łatwością da się dostrzec pewien trend.

Liderem cały czas pozostaje domyślna przeglądarka Androida, a na drugim miejscu pozostaje iPhone. Kolejne miejsca zajmują Chrome, Opera oraz UC Browser. Nie sposób jednak nie zauważyć, że praktycznie wszystkie aplikacje stopniowo tracą swoje udziały, oczywiście poza jedną – Chrome’em. Ten od końca 2013 roku zaczął bardzo dynamicznie rosnąć i powoli odbiera rynek największym rywalom. Jeśli trend się utrzyma, to i w tej kategorii przeglądarka od Google zostanie liderem jeszcze przed końcem 2014 roku.

przegladarki-mobile-swiat

Zresztą nie ma się czemu dziwić. Skoro tak dużo osób korzysta z Chrome’a na desktopach, to naturalnym następstwem jest instalacja programu na smartfonie. Pozwala to między innymi na pełną synchronizację zakładek czy też zapamiętany haseł, co z kolei jest po prostu wygodne.

A Polska? Polska jak zwykle trochę po swojemu, ale wynika to z uwarunkowań naszego rynku. Przede wszystkim, znikomy udział na iPhone, który nie jest zbyt popularny nad Wisłą, przede wszystkim ze względu na swoją cenę. Reszta trendów jest bardzo podobna ze światowymi. Liderem jest przeglądarka Androida, Chrome bardzo dynamicznie zdobywa coraz większą popularność, a Opera traci. Z pozostałych przeglądarek warto jeszcze wspomnieć o Nokii, która miała w kwietniu 4,75 proc. rynku, co pokazuje, że Windows Phone cieszy się u nas nieco większą popularnością niż na Zachodzie.

przegladarki-mobile-polska

Nawet przeglądarki internetowe, obojętnie czy w wersji desktopowej, czy też mobilnej, to segment, w którym Google albo już teraz nie ma sobie równych, albo wkrótce nie będzie mieć. Internetowy gigant ma najpopularniejszy mobilny system operacyjny, najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową, najpopularniejszy system reklam internetowych, najpopularniejszą przeglądarkę… i pewnie dałoby się wymienić jeszcze kilka elementów, w których Google przoduje. Nie zapominajmy też o ChromeOS, który może i nie pokona Windowsa, ale pewnie zdobędzie swój kawałek tortu.
Kwietniowe dane na temat popularności przeglądarek internetowych nie przyniosły zbyt wielu zmian. Jednak cały czas można dostrzec te same trendy, które wkrótce doprowadzą do pewnych przetasowań. Wygrany będzie tylko jeden – Google Chrome.

Więcej :

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

:scratch
 

ToGor

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
11 Czerwiec 2010
Posty
627
Reakcje/Polubienia
200
Miasto
Mazowieckie, Polska, Europa, Świat.
Też tak myślę. Mozilla chyba już się poddaje - ostatnia v 29 Firefox-a sporo zerżnęła z "Chrome" /tak myślę/. Po całości jedna rzecz doprowadza mnie do szału i to do tego stopnia, że chętnie bym obił gębę temu co na to pozwala - dlaczego uwzięli się przeforsować ten wygląd z kartami u góry ??? Wygląda jak wszystkie /pożal się Boże/ inne przeglądarki. :Stop
Na razie wróciłem do wersji 28 i mam karty u dołu ... :dziwak
"Nie będzie badziew pluł mi w twarz" ... :k......
 
A

Anonymous

A ja na pohybel wywaliłem Google Chrome i wróciłem do Firefoksa.
Kierunek, w którym zmierza GC nie za bardzo mi odpowiada - z prostej i szybkiej przeglądarki zaczyna się robić potężne narzędzie do inwigilacji.
 

Artur

Bardzo aktywny
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
139
Reakcje/Polubienia
0
Ja nigdy za bardzo nie lubiłem Chrome, od początku i chyba już na zawsze Firefox
 
A

Anonymous

marcel996 napisał:
Od dawien dawna siedziałem na Operce, którą akceptowałem do wersji 12.xx (do zeszłego tygodnia). Jednak w związku z brakiem wspierania jej przez producenta w końcu przesiadłem się na konkurencję...
Ja tam dalej jadę na 12.17 i nie odczuwam żadnych dolegliwości z powodu braku wsparcia.
 
A

Anonymous

acar napisał:
ToGor napisał:
29 Firefox - dlaczego uwzięli się przeforsować ten wygląd z kartami u góry ???
Na razie wróciłem do wersji 28 i mam karty u dołu ... :dziwak
też jeszcze jestem na 28... ale mam pytanie.. to w wersji 29 nie można przestawić na dół jak do tej pory to było...?
Można. Dzięki temu dodatkowi:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

KnightPL

Wygadany
Dołączył
20 Luty 2014
Posty
94
Reakcje/Polubienia
0
Ja tam zawsze używam firefoxa, przejściowo używałem opere. Chrome to największe g***o (przepraszam za słownictwo), bo jak napisał już @ktośtam to Chrome coraz więcej pobiera informacji o użytkowniku bez możliwości tego wyłączenia. Poza tym dla mnie, który czasami coś pisze na www, chrome jest jedną z najbardziej wnerwiających przeglądarek, gdyż na innych wszystko ładnie chodzi, ale chrome oczywiście musi coś nie pasować - oprócz tego są wprowadzone takie głupoty, że nie można zmniejszać wielkości textarea od domyślnej wielkości(to pole, które wygląda jak to gdzie piszemy szybką odpowiedź tu na forum) - wtedy trzeba kombinować z jakimiś jquery i innymi cudami.
Ja to sobie wyobrażam tak - firefox, opera - doświadczony żołnierz, który działa metodycznie
chrome - żołnierz w t-shircie który leci na "pałe" do przodu byle szybciej :D
 

Areopagita

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
18 Sierpień 2010
Posty
1044
Reakcje/Polubienia
15
Miasto
różne
Od początku Opery siedzę na tej przeglądarce, 1.0 potem szybka 2.0, aktualnie 12 i 18, choć od czasu do czasu korzystam też z IE10. Drugą z której korzystam jest FF, przedtem korzystałem z Netscape Navigator, Mozilli. Od czasu do czasu, do pewnych zastosowań szybkie wersje Seamonkey 1.x. Chrome we wczesnych wersjach był szybki, potem zwolnił, a poza tym to część machiny wielkiego inwigilatora google. Używam sporadycznie, raz na kilka miesięcy, wersji portable.

Generalnie, Opera i FF, wersje zwykłe i portable do przenoszenia sesji między systemami i komputerami. Choć zadowolony nie jestem aktualnie z żadnej - za dużo zajmują RAMu.

Mam też problem z FF portable, co jakiś czas wykonuje jakąś czynność - nie potrafię powiedzieć co, która powoduje, że klawiatura na FF przestaje działać aż do restartu. Może to jakaś kombinacja klawiszy?
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
36152
Reakcje/Polubienia
25279
Miasto
Trololololo
Nie narzekam a latam na FF 30 b1 i jest całkiem klawo. :francuz
 
A

Anonymous

Areopagita napisał:
zadowolony nie jestem aktualnie z żadnej - za dużo zajmują RAMu.
RAM jest najmniejszym problemem przy ilościach jakie obecnie są fabrycznie montowane w nowych laptopach czy PC.
Bardziej odczuwalne jest obciążenie CPU a tu prym wiedzie właśnie Google Chrome.
W kwestii wydajności najlepiej wypada nowa Opera ale u mnie ona odpada z dwóch powodów:
- jest wykastrowana z funkcji
- integracja z Google
 

Areopagita

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
18 Sierpień 2010
Posty
1044
Reakcje/Polubienia
15
Miasto
różne
ktośtam napisał:
Areopagita napisał:
zadowolony nie jestem aktualnie z żadnej - za dużo zajmują RAMu.
RAM jest najmniejszym problemem przy ilościach jakie obecnie są fabrycznie montowane w nowych laptopach czy PC.
Bardziej odczuwalne jest obciążenie CPU a tu prym wiedzie właśnie Google Chrome.
W kwestii wydajności najlepiej wypada nowa Opera ale u mnie ona odpada z dwóch powodów:
- jest wykastrowana z funkcji
- integracja z Google

Masz rację, obciążenie CPU jest ważniejsze. Na czym polega ta integracja? Wydawało mi się, że chodzi jedynie o nowy silnik, natomiast google w pasku wyszukiwania jest od dawna i nie trzeba z tego korzystać - jest rozszerzenie, które znasz :). Działa na pewno z 12. W późniejszych wersjach dodaje przycisk z wyskakującym okienkiem wyszukiwania.


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
A

Anonymous

Ale wyszukiwarki Google ze strony nowej karty pozbyć się nie można (chyba, że słabo szukałem).
 

Areopagita

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
18 Sierpień 2010
Posty
1044
Reakcje/Polubienia
15
Miasto
różne
ktośtam napisał:
Ale wyszukiwarki Google ze strony nowej karty pozbyć się nie można (chyba, że słabo szukałem).


Fakt, też nie wiem jak to wyrzucić, w starej operze było to możliwe. lecz - wystarczy nie korzystać. Jednak Duck nie wszystko znajdzie, z mojego doświadczenia, choć korzystam z niego częściej niż z googli.
 

miraz

Świeżak
Dołączył
4 Październik 2013
Posty
17
Reakcje/Polubienia
0
FF gospodarowanie RAM tragiczne, ale lubię Liska, Chrome lubi wywalać się flash i to podbieranie danych, ale działa szybko eeech :( ,więc człowiek lata raz na jednej raz na drugiej
 

KnightPL

Wygadany
Dołączył
20 Luty 2014
Posty
94
Reakcje/Polubienia
0
ktośtam napisał:
Ale wyszukiwarki Google ze strony nowej karty pozbyć się nie można (chyba, że słabo szukałem).
Można, ja to zmieniłem na ixquick dla Polski :p tyle, że nie ręcznie, a po wejściu na ich stronę kliknąłem ustaw jako główną. (chociaż nie wiem czy o to wam chodzi)
 
Do góry