info:zaufanatrzeciastrona.plJak pewnie wszyscy się zgodzicie, najlepiej wydaje się cudze pieniądze. Gorzej, że czasem wydawane są nasze pieniądze – z budżetu państwa lub Unii Europejskiej. Losy takich projektów można prześledzić na przykładzie z naszej działki.
Media poinformowały dzisiaj, że CBA zatrzymało w Krakowie i Warszawie dwie osoby, podejrzane o wyłudzenie 2 milionów złotych od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na utworzenie polskiego systemu antywirusowego. Przyjrzeliśmy się sprawie – i warto pokazać, jak bardzo tego antywirusa nigdy nie było.
Krótkie śledztwo
Początkowe komunikaty prasowe nie wskazywały na nazwę podmiotu lub marki, która była przedmiotem śledztwa. Na trop naprowadził nas tweet h0wlu:
I think this is the fake AV that received funding (looks 100% legit xD)Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
— Pawel Wylecial (@h0wlu)Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Faktycznie, trop wyglądał wiarygodnie. Szybka wizyta w Google potwierdziła spostrzeżenia Pawła, a do prasy trafił dłuższy komunikatZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!. Słyszeliście kiedyś o takim antywirusie? Nie? Co za zaskoczenie.
Szybka wizyta na stronach PARP pozwala potwierdzić, że firma Laboratorium MSF otrzymała dwie dotacje:
POIG.04.02.00-12-024/09 Laboratorium MSF Sp. z o.o. Projekt budowy i uruchomienia LabMSF – Laboratorium badawczo-rozwojowego systemów bezpieczeństwa mobilnego małopolskie 1,011,500.00
POIG.01.04.00-12-115/09-00; POIG.04.01.00-12-115/09-00 Laboratorium MSF Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością Warszawa; mazowieckie Uniwersalna platforma bezpieczeństwa użytkowników mobilnych LabMSF Platform – Mobile Secure Family 1,241,250.00
Mamy zatem ładną kwotę 2,2 mln PLN – ale gdzie jest antywirus?
Dofinansowania miały miejsce w latach 2010 i 2012, zatem czasu na zbudowanie programu nie brakowało. Szukamy antywirusa. Trafiamy naZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!, z ostatnim wpisem z sierpnia 2017 i historią sięgającą początków roku 2011. Wpisów jest kilkadziesiąt, większość jeszcze z 2011, dotyczą głównie technologii mobilnych, jednak nie natrafiamy na żaden ślad firmowych produktów. Wpisy od 2012 są po angielsku (wcześniej były po polsku), a od 2013 pojawiają się z intensywnością kilku rocznie. Antywirusa brak. Poszukajmy zatem na Twitterze.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!założone było w roku 2012, lecz publikowało jedynie kopie wpisów z Facebooka. Trafiamy za to na trop antywirusa! W nagłówku profilu znajduje się link do „darmowego antywirusa”.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Link prowadzi do aplikacji w sklepie Androida, która została już usunięta – pozostała tylko kopia z Archive.org.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Z uwagi na użycie skracacza bit.ly możemyZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!. Od kwietnia 2015 do dzisiaj link był odwiedzony 42 razy (w tym raz przez nas). Imponujące.
To może inne produkty?
Paweł odnalazł inną aplikację firmy –Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!. Namierzył też APK „antywirusa”. Kiedy jednak do niego zajrzał, znalazł niezłe ciekawostki:
And the APK itself is quite funny as wellZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
— Pawel Wylecial (@h0wlu)Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Tak, hasło do usługi zapisane było na stałe w kodzie a sekret brzmi „zaiste”.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Niestety strona firmy już nie działa, ale jej piękno możemyZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Oczywiście nie mogło zabraknąć najważniejszego elementu strony – i nie chodzi tu o link do pobrania produktu firmy, a o…
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
jedyną słuszną stopkę wskazującą, kto za to wszystko zapłacił.
Kiedy już znaleźliśmyZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!okazało się, że jest tam tylko pusty fragment szablonu WordPressa. Z kolei w zarchiwizowanym linku do firmowego bloga znaleźliśmy… reklamę Viagry.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
To jak z tym antywirusem
Może antywirus był, działał, tylko firma sobie nie poradziła? Odpowiedź na to pytanie mogą przybliżyćZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!. Wzięła ona do obróbki kilkadziesiąt dostępnych wówczas programów antywirusowych dla Androida i LabMSF Antivirus beta zajął zaszczytne ostatnie miejsce (ex aequo z MobileBot Antivirus), ponieważ NIE WYKRYŁ ŻADNEJ PRÓBKI, łącznie z plikiem testowym EICAR. Parafrazując Kapitana Bombę:
-Mamy 2 wiadomości, dobrą i złą, od której zacząć?
-Od złej
-Nie działa
-A ta dobra?
-Zbudowaliśmy antywirusa
Co ciekawe,Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!– ktoś odkrył, że nie weryfikuje prawidłowo certyfikatów przy łączeniu ze swoimi serwerami. Gdyby ktoś chciał rzucić okiem na kod tego „antywirusa”, to znaleźliśmyZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!.
Co na to CBA
Trzeba przyznać, że CBA też doceniło wysiłek autorów aplikacji. Zarzuty dotyczą przedłożenia w latach 2009-15 r. do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości nierzetelnych wniosków o dofinasowanie ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-13, dwóch projektów informatycznych. Szczegóły wskazują na
przedkładanie w celu rozliczania tych projektów wniosków o płatności zawierających nieprawdziwe pisemne oświadczenia odnośnie realizacji projektów oraz nierzetelne dokumenty, w wyniku czego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości została wprowadzona w błąd co do istotnych okoliczności mających wpływ na rekomendację płatności i przyznanie refundacji wydatków związanych z realizacją zadań objętych dofinasowaniem oraz doprowadzona do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w kwocie 2,15 mln zł.
Czekamy na wynik sprawy i liczymy na szybkie postępowanie, boZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!, które umarły śmiercią gwałtowną jest długa.
Zaloguj
lub
Zarejestruj się
aby zobaczyć!