- Dołączył
- 26 Maj 2015
- Posty
- 19243
- Reakcje/Polubienia
- 56070
Cały artykuł:Ratunku, zaszyfrowałem się
Zdarza się nawet najlepszym. Co zrobić, żeby zwiększyć szanse na odzyskanie danych?
W przypadku ataku ransomware:
- Jak najszybciej odizoluj zarażone maszyny od reszty sieci – odłącz je od wszelkich połączeń sieciowych (przewodowych i bezprzewodowych) oraz urządzeń do przechowywania plików (dyski przenośne i podobne).
- W celu zmaksymalizowania szans odzyskania danych nie wyłączaj komputera. Hibernacja systemu to też dobra (i ekologiczna) opcja.
- Zrób zdjęcie ekranu z komunikatem wyświetlanym przez ransomware. Upewnij się, że wszystkie informacje są na zdjęciu czytelne. Przegraj plik z notatką okupu (ransom note) i przykładowe zaszyfrowane pliki na czysty przenośny nośnik danych (np. pendrive) – będą jeszcze potrzebne. Jeśli jesteś biegły w obsłudze komputera, spróbuj też znaleźć próbkę złośliwego oprogramowania na dysku (wskazówka: ransomware bardzo często dopisuje się do autostartu).
- Odwiedź stronę
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!, gdzie znajdziesz narzędzie pozwalające określić, do jakiej rodziny należy dany ransomware, a także dowiesz się, czy są znane metody odszyfrowania danych bez płacenia okupu. Prawdopodobnie przyda się tutaj ransom note albo zaszyfrowany plik.- Jeżeli NoMoreRansom ma odpowiedni dekryptor, postępuj ściśle według instrukcji dla danego narzędzia. Jeśli się uda, gratulacje: trafiłeś na ten ułamek ransomware, który dało się zdeszyfrować. Jeśli nie, czytaj dalej.
- Rozważ zgłoszenie incydentu do CERT Polska – najlepiej zaraz po wykryciu zdarzenia. W tym celu skorzystaj z
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!. W zgłoszeniu przekaż informacje o podjętych do tej pory krokach oraz inne informacje, o które zostaniesz poproszony w formularzu, według najlepszej wiedzy na moment zgłoszenia.- Jeśli dysponujesz kopią zapasową, sformatuj dysk, zainstaluj system od nowa i przywróć dane z backupu.
- Jeśli nie dysponujesz kopią zapasową i zgłosiłeś incydent do CERT Polska albo innego zespołu bezpieczeństwa, poczekaj na wynik analizy. Nie ma co robić sobie za dużych nadziei, w >95% przypadków ofierze nie da się pomóc. UWAGA: Większość „firm od odzyskiwania danych” to oszustwo. Danych zazwyczaj nie da się odzyskać bez płacenia, więc takie firmy działają tylko jako pośrednicy między przestępcami a ofiarami (negocjują zniżkę, a później biorą swoją prowizję). Nie warto się na to nabierać – jak już dawać się okraść, to tylko raz na infekcję
- Po usunięciu skutków ataku spróbuj ustalić, w jaki sposób do niego doszło oraz podejmij działania zapobiegawcze, by uniemożliwić powtórzenie się sytuacji (edukacja użytkowników, zabezpieczenia fizyczne, aktualizacja oprogramowania).
Zaloguj
lub
Zarejestruj się
aby zobaczyć!