OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
36012
Reakcje/Polubienia
25116
Miasto
Trololololo
PD_66_a1.jpg

PhotoDemon to bezpłatny program do edycji zdjęć, program cechuje się prostotą obsługi.
PhotoDemon to darmowy program służący do obróbki plików graficznych, a zwłaszcza do retuszu fotografii. Chociaż aplikacja pozbawiona jest nawet najbardziej popularnych narzędzi (pędzel, ołówek, gumka, pióro, wiadro z farbą itd.), to jednak oferuje bogaty zestaw rozmaitych dostosowań obrazu oraz efektów i filtrów. W programie możliwe jest zapisywanie własnych wzorców ustawień dla wybranych funkcji modyfikujących, a także nagrywanie i odtwarzanie makr, dzięki którym zautomatyzujemy proces edycji obrazów. Narzędzie pozwala na pracę z wieloma plikami graficznymi jednocześnie. Pomiędzy obrazami wczytanymi do PhotoDemon przełączamy się za pomocą odpowiednich miniaturek, które są wyświetlane na pasku ulokowanym domyślnie w górnej części okna głównego programu. Dostępne jest także przetwarzanie wsadowe - w pojedynczym zadaniu można zmodyfikować wiele plików graficznych naraz, wystarczy skorzystać z przyjaznego kreatora. Aplikacja posiada funkcję importu obrazów ze skanera oraz z aparatu/kamery cyfrowej. Pliki zaimportujemy również ze schowka systemowego Windows. Oprócz tego w narzędziu możliwe jest także tworzenie zrzutów ekranu.

PhotoDemon obsługuje wszystkie popularne formaty graficzne, jako pliki źródłowe wspierane są m.in. JPG/JPEG, PNG, GIF, BMP, WEBP, PPM, JPEG 2000, JXR (JPEG XR), TGA, TIFF, PCX, PSD i RAW. Zmodyfikowaną grafikę możemy zapisywać tylko w formatach JPG, PNG, BMP, GIF, TGA, TIFF, WEBP, PPM, JPEG 2000, JXR (JPEG XR) oraz PDI (natywny format aplikacji).

Główne możliwości programu:

• kilka podstawowych narzędzi dolnego paska roboczego - zaznaczanie w formie prostokąta, elipsy oraz linii (obejmujące wnętrze wymienionych obiektów albo ich otoczenie czy tylko obramowanie), kontrola wyglądu zaznaczenia (nie dotyczy zaznaczonego fragmentu obrazu), powiększanie i pomniejszanie widoku, dopasowywanie podglądu obrazu do obszaru roboczego, narzędzie „rączka”, wyliczanie dokładnej pozycji kursora na obrazie, informacje o rozdzielczości grafiki (wymiary obrazu mogą być mierzone w pikselach, calach lub centymetrach), cofanie i ponawianie wprowadzonych zmian, kopiowanie grafiki do schowka systemowego oraz wklejanie obrazów ze schowka do programu (wkleimy także obrazy, które skopiowaliśmy do zasobnika systemowego za pomocą Eksploratora Windows),

• funkcje menu Image – duplikacja grafiki, kontrola przeźroczystości (ogólnej lub wybranych kolorów), zmiana wymiarów obrazu i płótna, kadrowanie według zaznaczenia lub automatyczne, obracanie i odwracanie grafiki, widok izometryczny, kwantyzacja kolorów, kafelki wielokrotnie powtarzające ten sam obraz, przeglądanie metadanych, zliczanie kolorów,

• menu Select – zaznaczanie całości grafiki, odznaczanie, odwracanie selekcji, powiększanie i pomniejszanie zaznaczenia, zmiana wyglądu obszaru selekcji (nie dotyczy zaznaczonego fragmentu obrazu – parametry takie jak feather, obramowanie i wyostrzenie), zapisywanie i wczytywanie zaznaczeń, eksport zaznaczonego fragmentu grafiki do zewnętrznego pliku lub stworzenie maski na jego podstawie,

• menu Adjustments – dostosowywanie ustawień czerni i bieli (różna jakość, wybór liczby odcieni szarości, kilka rodzajów ditheringu), jasność oraz kontrast, balans kolorów, krzywe, poziomy, jaskrawość, balans bieli, kanały, kolory (w tym nasycenie i barwa, koloryzacja, bardzo obszerny zestaw filtrów fotograficznych, zamienianie kolorów, sepia), histogram i korektor RGB oraz poświaty, inwersja RGB/CMYK/hue, kontrola oświetlenia (w tym ekspozycja, gamma, temperatura barw, cienie i podświetlenia), monochromatyczność,

• menu Effects – obszerny zbiór efektów: artystyczne, rozmycia, zniekształcenia, eksperymentalne, efekty związane z naturą, szumy, wyostrzanie, stylizacja, zaawansowane tworzenie własnych efektów na zasadzie matrycy konwolucyjnej (matryca splotów całkowych),

• menu Tools – nagrywanie i odtwarzanie makr, dostęp do opcji narzędzia, wybór języka, zarządzanie wtyczkami (w programie dostępne są pluginy FreeImage, zLib, EZTwain, pngnq-s9 oraz ExifTool),

• menu File – m.in. otwieranie i zapis plików, import grafiki ze skanera, aparatu, kamery lub schowka systemowego, całkowite usuwanie wszystkich wprowadzonych modyfikacji obrazu (przywracanie oryginału), kreator przetwarzania wielu plików w pojedynczym procesie.

Interfejs graficzny PhotoDemon jest dość skromny pod względem wizualnym. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni bez problemów opanować podstawowe funkcje narzędzia. Pozostałe możliwości zostały stworzone raczej z myślą o osobach mających pewne pojęcie o nieamatorskiej edycji grafiki. Niestety, nie udostępniono żadnego pliku pomocy ani innych instrukcji, jednak zawsze można wysłać pytanie do głównego twórcy aplikacji za pośrednictwem witryny PhotoDemon.
info:programosy.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

fresta

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Październik 2010
Posty
382
Reakcje/Polubienia
417
Dokonałem po części korekt tłumaczenia z angielskiego na polski w programie PhotoDemon.
Tłumaczenie było nie dosłowne. Widać że tłumaczenie było z translatora.
Do pobrania:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55932

lugger

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
20 Wrzesień 2010
Posty
649
Reakcje/Polubienia
1423
PhotoDemon 8.2

Pobieranie:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Nie znałem tego softu i z ciekawości zassałem i po rozpakowaniu (uruchamia się jako portable) Demon :) uruchomił się w polskim języku i mało tego zaproponował ustawienie motywu (jasny lub ciemny) oraz akcentów. Extra! Szybko wrzuciłem metodą przeciągnij i upuść fotkę testową krajobrazu naszego Bałtyku i to taką niedoświetloną robioną pod HDR. Zawsze pracę nad fotkami zaczynam od usuwania martwych pikselków i tu poziomy (normalne 3 suwaki - ekstra!) działają bardzo wydajnie, a jeśli ktoś nie chce się bawić może kliknąć na dopasuj i program zrobi to za nas. Po wstępnej korekcie próbowałem pobawić się efektami. Jest ich tu trochę i nazwijmy to na poziomie amatorskim działają bardzo fajnie. Jak dla mnie bardzo fajny efekt - ciemny film, który tworzy z zupełnie spokojnego letniego dnia atmosferę grozy. No trochę przesadziłem. Napisałem, że działają fajnie poza niestety jednym i niestety moim ulubionym czyli płaskorzeźbą. Kąt, grubość, głębokość dają jak dla mnie zbliżony efekt do manipulowania ostrością niż efekt płaskorzeźby (Zoner - lider - oczywiście poza PS czy Corelem). I na koniec jeszcze coś co jest (chyba) czyli dodawanie napisów do fotek. Bardzo bogate okno konfiguracji - czcionki, kolory, przeźroczystości i inne efekty. Fajnie tylko kompletnie nie udało mi się umieścić napisu na foto. Zapewne to działa, ale o 19 mam dzisiaj "pożegnanie lata :), więc nie za bardzo chciało tracić mi się czas na kombinowanie. W każdym razie tak nie powinno być. Reasumując fajny soft, opcje konfiguracji interfejsu (np. wielkość przycisków, motywy, akcenty), dobre wydajne działanie efektów. Kilka irytujących jak dla mnie zachowań jak. np. przy próbie kadrowania chce tworzyć nową warstwę. Możliwe, że i to można jakoś ominąć, ale takie programy powinny nie sprawiać kłopotu tym dla, których są adresowane. I to tyle moich przemyśleń. warto jednak samemu sprawdzić, bo przynajmniej program jest tego wart.
 

Camel1965

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
8 Wrzesień 2010
Posty
37927
Reakcje/Polubienia
33983
PhotoDemon 8.4
PhotoDemon 8.4 brings additional stability and usability improvements to the recent 8.2 release. It is recommended for all users.
A detailed release announcement is available here:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zip file checksums:
CRC-32: a556334f
MD5: 28f3a917e9b66c065e54f55d3865d150
SHA-1: ab85091d7b3600125d10ba3dc6ee79da8f744d59
SHA-256: fb6debaa50c976d1a717e412fe0e5e3bd82ee3ea083014da600afe29e9093361


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry