Program Program do wykluczania z użytku jeszcze działających lecz słabych sektorów dysku.

Ponury Rumcajs

Bardzo aktywny
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
444
Reakcje/Polubienia
75
Miasto
Rzacholecki Las :D
Witam :)
Wczoraj doszedł do mnie używany ale (jak pisze w aukcji) "dysk sprawny" z Allegro. Po podłączeniu go sprawdziłem jego stan w Ashampoo HDD Control 3. Program wyświetlił mi informacje o jednym relokowanym sektorze a potem po jakimś czasie pojawiło się ostrzeżenie o drugim.
Naprawiłem dysk przy użyciu gruntownego skanu CHKDSK i postanowiłem sprawdzić szczegółowo stan dysku przy pomocy MHDD.


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Wygląda na to, że na granicy żywotności są jeszcze dwa sektory:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Chciałbym uprzedzająco wykluczyć je już teraz z użytku zanim jeszcze padną a także te trzy z szybkością odczytu 150ms i obserwować czy coś z tego dysku jeszcze w ogóle będzie, czy nie. Może do czegoś jednak się nada.
Dysk był kupowany z przeznaczeniem na magazyn, na kopie zapasową partycji "C" z systemem Windows 7.

Szukam programu, który pozwoli na oznaczenie jeszcze działających lecz słabych sektorów dysku i wyłączenie ich z użytku lub przyspieszający zniszczenie ich tak abym mógł je wykluczyć naprawiając bad sektory przy pomocy MHDD.
 
Ostatnia edycja:

Elvis

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
21 Czerwiec 2012
Posty
2304
Reakcje/Polubienia
850
Do sprawdzania dysku używaj najlepiej CrystalDiskInfo w wersji portable a nie jakichś szamponów.
 

Ponury Rumcajs

Bardzo aktywny
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
444
Reakcje/Polubienia
75
Miasto
Rzacholecki Las :D
Do sprawdzania dysku używaj najlepiej CrystalDiskInfo w wersji portable a nie jakichś szamponów.
CrystalDiskInfo niestety potwierdził moje obawy.


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Znaczy, :jaranko, w skrócie chodzi ci o taki software który robiłby to co ten:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
?

To sobie zainstaluj, nie? :jaranko

zresztą, jeżeli przypadkowo używasz dysku WD, to sobie uruchom Data Lifeguard Diagnostic for Windows stąd:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

w jednej z opcji masz wypełnienie dysku zerami.
tu:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
wyjaśnione jest jak to narzędzie powoduje przejście "pending sectors" w stan "reallocated sectors":jaranko
Dzięki za linka :ok Sprawdzę ten program. Poczytam.
To jest dysk Hitachi.

 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9942
Reakcje/Polubienia
10550
Miasto
Somewhere over the rainbow.

Elvis

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
21 Czerwiec 2012
Posty
2304
Reakcje/Polubienia
850
Przed zakupem trzeba było poprosić o screena z zakładki SMART i byś wiedział w jakim stanie jest dysk. Oddaj go jak możesz.
 

yyy

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
12 Maj 2013
Posty
522
Reakcje/Polubienia
400
Nie wystarczy zrobić czesem zerowania z remapem w MHDD , przecież nie masz jeszcze badów tylko relokowane sektory.Do diagnostyki i napraw polecam nagrać sobie płytke
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
tam masz caly zestaw narzędzi dyskowych (od hitachi też) i nie tylko.W mhdd da się też o ile dobrze pamiętam przyciąć dysk o wybrane sektory ,ale to już nie na moją wiedze i umiejętności.
Tutek:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

i
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Ostatnia edycja:

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9942
Reakcje/Polubienia
10550
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Przed zakupem trzeba było poprosić o screena z zakładki SMART i byś wiedział w jakim stanie jest dysk. Oddaj go jak możesz.
W przypadku Hitachi SMART też nie powie wszystkiego. W tej kwestii mają wątpliwą reputację.
 

Elvis

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
21 Czerwiec 2012
Posty
2304
Reakcje/Polubienia
850
W przypadku Hitachi SMART też nie powie wszystkiego. W tej kwestii mają wątpliwą reputację.
Nie wiem bo nigdy nie miałem, ale kiedyś chciałem kupić a i tak padło na Samsunga :zaciesz
 

Ponury Rumcajs

Bardzo aktywny
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
444
Reakcje/Polubienia
75
Miasto
Rzacholecki Las :D
Dziękuję wszystkim za komentarze. Wygląda na to, że udało się rozwiązać problem :wariat Pomogło po prostu zerowanie przy użyciu MHHD :wariat
Wyzerowałem cały dysk a później remap tak jak napisał @yyy (dzięki wielkie :dziękuę ).
Po wyzerowaniu i remapie sprawdziłem w jakim stanie jest dysk zaczynając kawałek przed pierwszym kończącym się sektorze i skończyłem kawałek po drugim trefnym:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zerowanie musiałem powtarzać 2 razy, by pozbyć się słabych sektorów ale opłacało się, bo teraz wygląda to tak :suuper

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Wszystkie sektory z odczytem poniżej i powyżej 500ms zniknęły :suuper:suuper:suuper:suuper:suuper

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Teraz WD jest odpowiedzialne za dyski Hitachi ale starsze modele nie miały zbyt dobrych opinii :nea
Ja tam mam Hitachi, który ma 10 i pół roku a jest w super stanie :wariat ...czego nie mogę powiedzieć niestety o dyskach Seagate z serii Barracuda i Maxtor, ponieważ ich już nawet nie ma... Nie nadawały się do niczego zaledwie tuż po skończeniu się dwuletniej gwarancji (jakby ich czas działania był idealnie wyliczony). Z tymi dyskami miałem tak wielkie, ogromne problemy, że przewartościowały mi się kryteria na które szczególnie zwracam uwagę przy zakupie nowego dysku. Kiedyś była to szybkość i cicha praca, teraz jest to przede wszystkim bezawaryjność, długa żywotność i tu nie mogę o Hitachi powiedzieć złego słowa :) Mam od nich trzy dyski, w tym jeden od nowości - działa kilka lat i jest w świetnym stanie. Producent dawał na niego 6 lub 7 lat gwarancji więc to chyba o jakiejś pewności co do bezawaryjności produktu świadczy. Przy wyborze Hitachi kierowałem się testami oraz właśnie dobrymi opiniami, które stawiały Hitachi na pierwszym miejscu pod względem długowieczności dysków. I wiecie co? Bardzo dobrze zrobiłem. Na drugim miejscu było WD i to jest kolejna marka, którą bardzo chwalono i też pewnie w przyszłości zdecyduję się na nią.
To co najstraszniejszego spotkało mnie przy używaniu dysków Hitachi można znaleźć czytając ten oto rozwiązany już wątek o nie nowym lecz używanym (i to nie wiadomo jak :jezyk ) dysku Hitachi z 2009r.
Każdy jednak wybiera sprzęt według własnych potrzeb i własnych preferencji. Każdy ma swoje lepsze lub gorsze doświadczenia, każdy inaczej korzysta z komputera (mój potrafi chodzić nawet 48 godzin bez przerwy) i stad pewnie biorą się rożne wybory ludzi :)

Przed zakupem trzeba było poprosić o screena z zakładki SMART i byś wiedział w jakim stanie jest dysk. Oddaj go jak możesz.
Ten dysk był dość tani, raczej nie opłaca się go zwracać, robić problemów, zawracać głowy itd. :wariatt

Hitachi... to Drive Fitness test może podpowiedzieć...
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Rozszerzony skan po zerowaniu i remapie wypadł tak:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
@spamtrash, pojęcia nie masz ile ja kiedyś szukałem programu Repartition Bad Drive :kwiczy Wiedziałem, że taki program jest, że ma "Bad" w nazwie. Zapomniałem tej nazwy ...i szukam Bad HDD, Bad Partit, Bad coś tam, wyskakiwała mi masa stron z opisami błędów dysku aż w końcu się poddałem. I w tym watku podpowiedziałeś :) tak więc dzięki wielkie :dziękuęprogram zaraz wraz z opisem wypalam na płytkę, bo kiedyś może się bardzo przydać. A swoją drogą, jeśli działa tak jak ma działać, to uważam, że nie powinien być to program darmowy :)

Nie wystarczy zrobić czesem zerowania z remapem w MHDD , przecież nie masz jeszcze badów tylko relokowane sektory.Do diagnostyki i napraw polecam nagrać sobie płytke
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
tam masz caly zestaw narzędzi dyskowych (od hitachi też) i nie tylko.W mhdd da się też o ile dobrze pamiętam przyciąć dysk o wybrane sektory ,ale to już nie na moją wiedze i umiejętności.
Tutek:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

i
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Dzięki wielkie za pomocnego posta :dziękuęZerowanie dało bardzo dobry efekt. Póki co obserwuję ten dysk i nic się już z nim nie dzieje :)
Ultimate Boot CD już miałem wypalony na płytce :) Właśnie z niej odpalam MHDD i również ją polecam, każdy powinien mieć ją wypaloną. jest tam cała masa przydatnych narzędzi, które nieraz mogą się przydać gdy coś się zepsuje.

Temat można w sumie zamknąć. Raz jeszcze dziękuję wszystkim :ok
Pozdrawiam :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry