Rozbudowa kompka

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
405
Reakcje/Polubienia
199
Owszem, możesz nie trafić, nawet jeśli oznaczenie będzie identyczne. Jakąś gwarancję daje kupienie pakietu 4 kości, ale tu wchodzi z kolei płyta i jej fanaberie (każda ma...). Rzadko, ale się zdarza "single channel only". W grę, poza cl5 i @800 wchodzi jeszcze parametr przepustowości pamięci - a to zależy czasami od wykrojenia z odpowiedniej części krzemowego wafelka.

Ustaw dual na tym, co masz - i przekonaj się, czy ruszy, czy też "czarny ekran". Przypuszczam, że płyta jest "inteligentna" i "odporna", więc zadziała (ma w końcu tą opcję wyłączania "za dużej" część z nierównych kości). Nie ma aż takich obaw, trochę straszę...

Jak napisałem - dual to pokazuje możliwości w testach pamięci, edycjach wideo i zdjęć. W grach - o ile mają żonglerkę pamięcią RAM (nie pamięcią karty) - to przy kreacji rozbudowanych światów, a nie grafiki. Jak dla mnie przereklamowane.
 

remool

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
2964
Reakcje/Polubienia
71

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3448
Reakcje/Polubienia
1583
Czytałem wasze posty w temacie (szczególnie dot. pamięci) i przy okazji wpadł mi w oko artykuł: "Single Channel czy Dual Channel? Wpływ trybu działania pamięci na wydajność laptopa":

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Po testach - następująca konkluzja:
Czy warto wybrać konfigurację wyposażoną w dwie kości pamięci czy nie? Oczywiście, odpowiedź brzmi: warto. Zysk w przypadku zintegrowanego GPU niewyposażonego w pamięć eDRAM/L4, ale działającego w trybie dwukanałowym jest widoczny gołym okiem: 28-procentowy wzrost wydajności robi wrażenie. Znacznie mocniejszy Iris Pro 5200 już nie przyspiesza tak spektakularnie, lecz wynika to tylko z obecności dodatkowej pamięci podręcznej. Wydajniejszy układ zintegrowany pozbawiony eDRAM będzie, rzecz jasna, potrzebował większej przepustowości pamięci. Dlatego, jeśli tylko budżet pozwala, zawsze lepiej wybrać konfigurację działającą w trybie dwukanałowym, gdyż często będzie to (również w przypadku droższych procesorów) czynnik decydujący o tym, czy animacja będzie płynna.
Pomyślałem, że może zaciekawi. Przy okazji gość, u którego kupowałem kości na giełdzie twierdził, że jeżeli pamięć tego samego producenta (oczywiście - te same parametry) to nie ma szansy, żeby nie zaskoczyły obydwie. W moim przypadku się potwierdziło. :hi
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
405
Reakcje/Polubienia
199
A zwróć uwagę, że dotyczy to zintegrowanej grafiki... Wtedy to ma sens. Niewielki, ale zawsze.

Niewielki dlatego, że zatyka się z kolei procesor operując na pamięci RAM - raz dla grafiki, raz dla programu.

Solidne porównanie:


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

- dla niecierpliwych - słupki na 3 stronie. Zysk znaczący przy winRAR (ogólnie - pakowanie, operacje na pamięci), obróbce wideo (operacje głównie na pamięci), w grach - obecnym celu rozbudowy komputera - w granicach błędu.

To działanie w dual'u również nie zawsze obowiązuje dla nawet kupowanych razem układów. Dla modyfikacji tej płyty (SE) jest kilka tematów w sieci w rodzaju "nie wstaje w dual, pomushcie".

Elektronika, wbrew pozorom, nie jest nauką ścisłą :) . Zawsze jakieś hazardy statyczne i dynamiczne, zawsze jakiś demon Maxwella, zawsze bity wyciekają na podłogę...
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3448
Reakcje/Polubienia
1583
Dzięki. Na to, jakiej dotyczy grafiki nie zwróciłem uwagi. Nie rozumiem jednego - przy procesorach graficznych zintegrowanych z chipsetem, po dołożeniu RAM- u właśnie CPU raczej powinien się chyba odetkać (a nie odwrotnie), bo ma więcej wolnych zasobów pamięci i wzrost wydajności powinien być zauważalny nawet w grach (o ile się próbuje w nie grać na zintegrowanej karcie graficznej) . :scratch Pytam teoretycznie, bo rozumiem, iż powyższej rozbudowy to nie dotyczy, bo remol ma wciąż bardzo dobrą niezależną kartę graficzną.
Chociaż skoro elektronika nie jest nauką ścisłą (aż tak się nie znam, a intuicyjnie przeczuwam, że masz rację :dziwak ), to wcale tak być nie musi, jak dedukuję... :scratch
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
405
Reakcje/Polubienia
199
A skąd... Jak ma się odetkać CPU, skoro i tak musi razem ze zintegrowaną grafiką korzystać z tej samej pamięci? Niby z odczytem dual - ale nadal na tej samej szynie.

Czyli - nie 2 x szybszy dostęp do RAM, ale średnio 1,25 - skoro wchodzą sobie w drogę i nawzajem zatykają.
Teoretycznie fajnie to wygląda... A teraz tak obrazowo: pamięć @800, max. @1066. Teoretycznie dla dual powinien być odczyt porównywalny do @1600 przy takim samym opóźnieniu.
Nie jest. Na testach opóźnienie rośnie.

Dodam jeszcze, że w tym konkretnym komputerze korzystniejszy byłby zakup pamięci taktowanej 1066 MHz i wyłączenie dual.

Powód? Procesor ma takie FSB. Pracowałby z pamięcią w cyklach 1:1. Włączenie dual na tej płycie z automatu powoduje jednak obniżenie częstotliwości taktowania pamięci do @800 MHz. Czyli w dualu pracują na niższych częstotliwościach, a co za tym idzie FSB:mad:RAM wychodzi 1:0,75. Wzrasta opóźnienie.
 
Do góry