Jeśli decydujemy się na partycje Recovery na tym samym dysku twardym co system to na początek musimy wydzielić miejsce i utworzyć nowy dysk. Aby to zrobić klikamy prawym przyciskiem myszki na symbol Menu Start i wybieramy Zarządzanie dyskami. Następnie wybieramy dysk na którym ma być partycja Recovery i klikając na nim prawym przyciskiem myszki z menu kontekstowego wybieramy Zmniejsz wolumin. Po uruchomieniu kreatora zmniejszania woluminu wskazujemy wielkość nowego dysku. Po zmniejszeniu rozmiaru dysku klikamy na nowo utworzonym dysku i tworzymy „Nowy wolumin” podajemy jego nazwę oraz wybieramy literę dysku. Nazwa partycji nie ma tu większego znaczenia ale warto nazwać ją Recovery. Na niej zostanie utworzona kopia systemu operacyjnego.
Na tym etapie powinniśmy mieć wgląd w pliki systemowe i ukryte. Należy wejść w menu Widok i otworzyć okno Opcje folderów następnie w zakładce Widok odznaczyć Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane) oraz zaznaczyć Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski.
Teraz tworzymy dysk naprawy systemu. Narzędzie to można znaleźć w Windows 10 wchodząc do: Ustawienia, Aktualizacja i zabezpieczenia, Kopia zapasowa, Przejdź do obszaru kopia zapasowa i przywracanie Windows 7
Klikamy na Utwórz dysk naprawy systemu , wkładamy czysą płytę do napędu i czekamy aż dysk się zapisze.
Następnie wszystkie pliki i katalogi z płyty należy skopiować na partycje Recovery
Pobieramy i instalujemy program EasyBCD za pomocą którego dodamy naszą partycje Recovery do Menedżera Rozruchu Systemu. Po dodaniu wpisu podczas startu systemu pokaże się menu z którego będzie możliwość uruchomienia systemu Windows lub dysku naprawy systemu który został wcześniej skopiowany na partycje Recovery.
Po uruchomieniu programu Easy BCD. klikamy przycisk Dodaj nowy wpis i przechodzimy do zakładki WinPE. W zakładce tej w polu nazwa wpisujemy nazwę naszej partycji np. Recovery a w polu ścieżka podajemy ścieżkę do skopiowanego wcześniej z płyty dysku naprawczego pliku boot.wim, który znajduje się na partycji Recovery w katalogu SOURCES i klikamy przycisk Dodaj wpis.
Teraz ponownie w menu Widok otwieramy okno Opcje folderów następnie w zakładce Widok klikamy: Przywróć domyślne.
Znowu otwieramy: Ustawienia, Aktualizacja i zabezpieczenia, Kopia zapasowa, Przejdź do obszaru kopia zapasowa i przywracanie Windows 7
Klikamy w konfiguruj kopię zapasową. Czekamy aż narzędzie kopia zapasowa doda Recovery jako dysk kopiizapasowej i klikamy Dalej
W następnym oknie klikamy zmień harmonogram a w kolejnym odznaczamy zaznaczenie na: Uruchamiaj wykonywanie kopii zapasowej zgodnie z harmonogramem (zalecane) i klikamy OK.
Klikamy na Zapisz ustawienia i uruchom wykonywanie kopii zapasowej
Teraz możemy ukryć partycję Recovery w eksploatorze Windows. w tym celu otwieramy Zarządzanie dyskami. Klikając na partycji Recovery prawym przyciskiem myszki z menu kontekstowego wybieramy Zmień literę dysku i ścieżki a w nowo otwartym oknie: Usuń
Podczas urucamiania komputera mamy możliwość wyboru systemu Windows i partycji odzyskiwania: Recovery.
Jeśli wybierzemy Recovery uruchomi się menu opcji z których między innymi możemy wybrać: Odzyskiwanie obrazu systemu, z wcześniej utworzonego obrazu.
W ten sposób po poważnej awarii Windows można przywrócić system z kopii ukrytej na własnej partycji Recovery